Prawa człowieka, potem igrzyska

Human Rights Watch zaapelowało we wtorek do władz Chińskiej Republiki Ludowej o wstrzymanie wykonywania wyroków śmierci jako aktu dobrej woli przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie w 2008.

Zdaniem Brad’a Adams’a, dyrektora azjatyckiego oddziału Human Rights Watch: "Z powodu strukturalnych mankamentów w postępowaniu procesowym w Chinach, żadna z osób skazywanych obecnie na karę śmierci w Chinach nie ma szansy na skorzystanie z prawa do sprawiedliwego procesu, zgodnego ze standardami międzynarodowymi". Jest to szczególnie alarmujące w kraju, w którym każdego roku wykonuje się więcej wyroków śmierci niż we wszystkich pozostałych krajach świata łącznie.

Podobny wydźwięk ma wystosowana do władz Chińskich petycja Amnesty International, domagającej się zaprzestania torturowania i uwolnienia, przetrzymywanego w więzieniu chińskiego obrońcy praw człowieka Yang Chunlina, aresztowanego za zbieranie podpisów pod petycją "Domagamy się praw człowieka, nie Igrzysk Olimpijskich".

Na podstawie: Human Rights Watch wzywa Chiny do wstrzymania egzekucji przed Olimpiadą.


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć