Noc dla Afryki 2012 - RELACJA

19. października, w warszawskiej klubokawiarni Znajomi Znajomych odbyła się piąta edycja Nocy dla Afryki. Tym razem rozmawialiśmy o afrykańskich surowcach, z których wszyscy korzystamy każdego dnia. Były filmy dokumentalne, spotkania z ekspertami, wystawy, ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego, loteria fantowa i zabawa do białego rana w rytmach Afrobeat.

Paliwa kopalne, kamienie szlachetne, rzadkie metale czy nawet odnawialne źródła energii – Afryka wręcz kipi od ich ilości. Jak świat mógłby się przeorganizować, by kraje afrykańskie mogły naprawdę skorzystać z ich posiadania? Dlaczego bogata w miedź Zambia nie korzysta ze swego bogactwa? Dlaczego Nigeria nie jest drugą Norwegią? Dlaczego bogatemu światu zachodniemu nie opłaca się promować pokoju w Demokratycznej Republice Konga?

Podczas Nocy dla Afryki próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na te i wiele innych pytań.

Wszystkie 83 (zidentyfikowane na podstawie losów:) osoby, które 19 października przyszły do sali kinowej przy ulicy Wilczej 58a w Warszawie, mogły liczyć na dawkę skondensowanych i rzetelnych informacji prosto z Afryki. Jak co roku, nie brakowało dobrych filmów dokumentalnych, a największe emocje wzbudziła część “Noc dla Afryki na żywo” i relacje zaproszonych ekspertów z ich wizyt w krajach afrykańskich.


Anna Roggenbuck (koordynatorka kampanii ds. reformy Europejskiego Banku Inwestycyjnego, CEE Bankwatch Network) opowiedziała o swojej tegorocznej wizycie w Mozambiku i sytuacji ludności z regionu Moatize, która została przesiedlona m.in. w związku z planowaną budową tamy Mphanda Nkuwa.

Dominik Kopiński (doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Instytucie Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim, założyciel i wiceprezes Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych, autor książek: "Pomoc rozwojowa, teoria i polityka", "Zgubne transakcje. Fatal Transactions. Surowce mineralne a rozwój państw afrykańskich") tłumaczył na przykładzie Botswany i Zambii na czym polega klątwa surowcowa i jakie ekonomiczne mechanizmy jej towarzyszą.

Dziennikarz Rafał Stańczyk zdał relację z ubiegłorocznej wyprawy do Somalii podczas której wspólnie z Pawłem Wysoczańskim nakręcili film „Mój tato prezydent” (film ten otrzymał Nagrodę Publiczności podczas tegorocznej edycji festiwalu Afrykamera).

Podczas prezentacji ekspertów wywiązały się dyskusje, które znacznie przedłużyły część edukacyjną imprezy. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przyłączyć się do dyskusji na te trudne, ale też niezwykle interesujące tematy. Mamy też nadzieję, że szczęśliwcy biorący udział w loterii są zadowoleni z wygranych nagród!

Tegoroczna Noc Dla Afryki była częścią projektu „Rozwój Północy kontra rozwój Południa - kampanii informującej o współzależnościach między wyborami Globalnej Północy, a rozwojem Globalnego Południa”.

Już za rok kolejna, szósta, Noc dla Afryki! ZAPRASZAMY!Klątwa surowcowa, prezentacja Dominika Kopińskiego (aby powiększyć wystarczy kliknąć obrazek):

Open publication Free publishing - More afryka


Wydarzenie było współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 oraz ze środków Unii Europejskiej. Za wszelkie przekazywane treści odpowiada Polska Zielona Sieć i nie mogą one być utożsamiane ze stanowiskiem Unii Europejskiej.


Galeria:

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć