Noc dla Afryki 2010 — relacja

16 października w Nowym Wspaniałym Świecie w Warszawie zorganizowaliśmy III Noc dla Afryki. Jak zawsze (zobacz program: Nocy dla Afryki 2008 i Nocy dla Afryki 2009) nie zabrakło gorących debat i świetnej muzyki. W takim właśnie kształcie, utrzymujemy naszą cykliczną warszawską imprezę. Najpierw coś dla ducha – debaty, dyskusje, filmy, a następnie coś dla ciała i ducha – koncerty.

DYSKUSJE

Tym razem zaplanowaliśmy dwa cykle dyskusyjne, które odbyły się pod roboczymi tematami:

Dyskusje rozpoczęły się z delikatnym opóźnieniem, kilkanaście minut po 18:00 i trwały ponad 3 godziny. W tym czasie sala wypełniła się po brzegi i do samego końca pozostała prawie pełna!

Nie było nudno, szczególnie z uwagi na naszych inspirujących gości: Dariusza Rosiaka – dziennikarza, Pani dr de Lazari-Radek (współpracowniczka P.Singera) oraz Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej. Naszym specjalnym, „internetowym” gościem był Peter Singer, uznawany za jednego z najciekawszych etyków-filozofów na świecie, który ostatnio opublikował książkę – The Life You Can Save. Acting Now to End World Poverty.

MUZYKA

Głównym, muzycznym punktem programu był koncert zespołu DJOLOF-MAN w składzie: Pako Sarr, Mamadou Diouf, Mohamed Mbow. Fragmenty koncertu można będzie obejrzeć za klika dni w filmie, który opublikujemy w tym artykule. My byliśmy koncertem zachwyceni, mamy nadzieję, że nasi goście także!

Na deser zagrała ekipa DJ: aFrykasy SunSystem – Grajek Krawiec, Senhor Efebo, Wojtek Sobura. Dynamiczny koktajl organicznej muzyki Afro, Brasil, Reggae poruszył wypełniony po brzegi Nowy Wspaniały Świat.

Filmy

W trakcie dyskusji, pokazywaliśmy krótkie filmy, które pomogły zaktywizować dyskusję.

Film-wykład nigeryjskiej pisarki Chimamandy Adichie „The danger of a single story”

Odczyt filmowy “Aid versus trade” b.minister finansów Nigerii Ngozi Okonjo-Iweala

Życie, które możesz uratować

...czyli filozofia Petra Singera w 3 minuty. Głos: Piotr Starzyński.

Nagranie Petera Singera specjalnie dla gości Nocy dla Afryki

Zdjęcia z Nocy dla Afryki 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć