Niezdolność banku UE do działań rozwojowych poza UE

Najnowszy raport koalicji Counter Balance dowodzi, iż Europejski Bank Inwestycyjny (EBI)- bank Unii Europejskiej realizując inwestycje ’rozwojowe’ w krajach rozwijających się jest zainteresowany przede wszystkim zyskiem i prezentowaniem interesów europejskich a nie walką z ubóstwem.
Konkluzje raportu pt. "Corporate welfare and development deceptions: Why the European Investment Bank isn’t fit for EU development work".
Główne założenia raportu pokazują, że działania EBI w krajach rozwijających się są:
- Niespójne ze wspólnotowymi politykami dot. rozwoju oraz z obowiązkami jakie nakłada na EBI Traktat z Lizbony oraz decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, które jasno stwierdzają, ze pożyczki EBI mają prowadzić do zrównoważonego rozwoju oraz przyczyniać się do walki z ubóstwem. Jednak przykłady inwestycji EBI w krajach rozwijających się świadczą o czymś innym.
- Niekompletne, jako że EBI nie wykorzystuje ogromnych możliwości jakie posiada dzięki sposobności udzielania długoterminowych pożyczek oraz działania w wielu sektorach. Zamiast wspierania inwestycji typowo rozwojowych, które obarczone są większym ryzykiem i nie są tak dochodowe jak choćby przemysł wydobywczy, w którym EBi wciąż jest aktywny, [*bank inwestuje w intratne przedsięwzięcia, które często są szkodliwe dla środowiska i lokalnych społeczności i których beneficjentami są duże firmy, korporacje a nie małe, średnie przedsiębiorstwa lokalne*]. Przykładem może być tu chociażby Zambia, gdzie EBI 3/4 wszystkich pożyczek udzielił na kopalnie. Ponadto, analiza pożyczek EBI w 2008 roku w krajach rozwijających się pokazuje, że [*jedynie 7% z całości sumy przyznanej na różnorodne inwestycje rozwojowe trafiło do przemysłu lokalnego*]!
- Niekompetentne ponieważ bank nie ma wystarczających zasobów ludzkich, ekspertyzy, doświadczenia potrzebnego do realizowania inwestycji rozwojowych. EBI pomimo o wiele większego portfela pożyczkowego niż ten którym dysponuje Bank Światowy, gdzie pracuje około 10 000 ludzi, zatrudnia 1500 pracowników. Jak pokazuje nasze doświadczenie i zdrowy rozsądek ta liczba nie wystarcza do przeprowadzenia odpowiednich analiz przed planowaną inwestycją, monitoringu przedsięwzięć, ewaluacji projektów pod kątem realizacji celów rozwojowych, czy choćby wykonania obligatoryjnej oceny oddziaływania na środowisko.
Warunek
W związku z powyższym organizacje skupione w koalicji Counter Balance zgodnie twierdzą, że EBI w obecnej formie nie jest w stanie zapewnić, aby inwestycje przez niego wspierane miały pozytywny rezultat rozwojowy i w związku z tym powinien zaprzestać swojej działalności w krajach rozwijających się dopóki nie spełni tego warunku.
W odniesieniu do rekomendacji raportu komitetu mędrców ( Wise Persons Panel - WPP).
Działalność EBI poza Unią Europejską regulowana jest miedzy innymi przez mandat zewnętrzny jaki bankowi nadała Rada Unii Europejskiej. W 2010 roku ma zostać wydana wspólna decyzja Parlamentu oraz Komisji Europejskiej co do wniesienia ewentualnych poprawek, zwiększenia portfela pożyczkowego banku etc. wobec nadanego i obowiązującego do 2013 roku mandatu. W związku z tym powołany został ’panel mędrców’ Wise persons panel (WPP), któremu przewodzi Michael Camdessus, były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego, i którego zadaniem było napisanie niezależnego raportu odnośnie mandatu zewnętrznego EBI.
Raport ten zawiera rekomendacje co do działalności EBI [*wskazując na poważne problemy jakie bank powinien przezwyciężyć aby móc działać na tym polu w sposób efektywny do 2013 roku*] i jednocześnie proponuje aby po 2013 roku skonsolidować działania rozwojowe UE w ramach jednej instytucji - niejakiego rozwojowego banku UE. Koalicja Counter Balance zgadza się z rekomendacjami WPP odnośnie działania EBI do 2013 roku poza UE. Jednak w przypadku propozycji utworzenia kolejnej instytucji - na dodatek banku, biorąc pod uwagę dotychczasowe działania i kontrowersje związane z przedsięwzięciami instytucji takich jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju itp., wydaje się ona być wątpliwa. Według autora raportu Counter Balance Alexa Wilkins’a: "jeśli założymy, że na kuchence mamy dwie potrawy i smak tak jednej jak i drugiej pozostawia wiele do życzenia, to smak potrawy powstałej w wyniku zmieszania obu poprzednich nadal nie będzie doskonały, czyż nie?".
Poniżej raporty z Fact Finding Missions, jakie Counter Balance przeprowadziła w miejscach inwestycji EBI oraz ww. raport:
"Corporate Welfare, development deceptions" znajdziesztu
Lake Turkana, Bujagali Dam, Uganda Hydropower projects, Turkey oraz annex 2 Tenke mine , Democratic Republic of Congo; Inga dam , Democratic Republic of Congo; Hapoalim Bank, Israel and West Bank Corporación Andina de Fomento - Latin America; Montevideo harbour , Uruguay;
Veracel pulp project , Brasil;