Natalia Jaworek
Teksty opublikowane przez autora:

27 maja 2014 ● Natalia Jaworek

Przychodzi elektrownia węglowa do lekarza...

Spot radiowy Polskiej Zielonej Sieci do usłyszenia wkrótce w stacjach radiowych w całej Polsce! O tym, że sposób w jaki produkujemy energię ma znaczenie globalne nie musimy już nikogo przekonywać, edukowaliśmy o tym wielokrotnie. Między innymi podczas debat uniwersyteckich, na których prezentowaliśmy kreskówkę dla dorosłych: pt.: "Europejskie poszukiwania energii – to chyba jakiś żart” Tym razem postanowiliśmy zaprezentować spot radiowy (...) »


28 października 2013 ● Natalia Jaworek

ZAPROSZENIE na spotkanie w dobrym klimacie! Szczecin 29. października, godz. 16:00

W imieniu Młodzieżowej Sieci Klimatycznej serdecznie zapraszamy na "Spotkania w dobrym klimacie" . “Spotkania w dobrym klimacie” to ogólnopolski projekt, którego celem jest wsparcie budującej się sieci lokalnych aktywistów działających na rzecz ochrony klimatu. Działania mają wzmocnić potencjał już aktywnych osób, ale też pomóc włączyć się osobom jeszcze niezaangażowanym. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką. Prosimy o przesyłanie (...) »


11 czerwca 2013 ● Natalia Jaworek

ZAPROSZENIE NA FESTIWAL FILMOWY DO KRAKOWA

Od środy 26 czerwca w Kawiarni Naukowej na krakowskim Kazimierzu przez trzy dni trwać będzie festiwal filmowy „LASY ŚWIATA I ICH MIESZKAŃCY”, organizowany przez Polską Zieloną Sieć przy współpracy z włoskim Terra di tutti film festival. W programie przewidziano ponad 30 filmów z Polski i ze świata ukazujących różnorodność problemów, koncentrujących się wokół zasobów leśnych. Filmy zaprezentowane zostaną w trzech blokach tematycznych – Lasy i (...) »


17 grudnia 2012 ● Natalia Jaworek

Podsumowanie debat uniwersyteckich

Polska Zielona Sieć we współpracy z pięcioma Studenckimi Kołami Naukowymi przeprowadziła w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu i Krakowie międzypokoleniowe debaty uniwersyteckie pt. "Afrykańskie surowce. Rozwój Północy kontra rozwój Południa". Głównym celem organizowanych spotkań było pokazanie zależności globalnych, bez których my - mieszkańcy Polski, kraju globalnej Północy - nie wyobrażamy sobie życia codziennego. Wiele pytań otworzyło zażarte (...) »


17 grudnia 2012 ● Natalia Jaworek

Jak to wygląda w Tanzanii i dlaczego tam działamy

W tanzańskiej wsi dzień zaczyna się o świcie. Około szóstej kobiety i dzieci rozpoczynają wędrówkę po wodę. Bogatsi spacerują do źródeł wody w towarzystwie osiołków, które w drodze powrotnej noszą plastikowe baniaki wypełnione wodą. Biedniejszym musi wystarczyć własne ciało, a właściwie głowa, na której w drodze do domu spoczywają aluminiowe miski, plastikowe wiadra i inne pojemniki wypełnione po brzegi wodą. Dzieci i kobiety dumnie wyprostowani noszą tę (...) »


4 grudnia 2012 ● Natalia Jaworek

Kraków - międzypokoleniowa debata o afrykańskich surowcach

Polska Zielona Sieć oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagielońskiego, serdecznie zaprasza na spotkanie poświecone afrykańskim surowcom. Debata pt.: “Afrykańskie surowce - rozwój Północy kontra rozwój Południa” odbędzie się w Krakowie 12 grudnia, w godzinach od 16:00 do 18:00. Będzie to już piąta, ostatnia z cyklu debat uniwersyteckich (dowiedz się więcej o cyklu debat) organizowanych w ramach projektu „Rozwój Północy kontra (...) »


30 listopada 2012 ● Natalia Jaworek

Poznań - międzypokoleniowa debata o afrykańskich surowcach

Polska Zielona Sieć oraz Studenckie Koło Naukowe Politologów i Dziennikarzy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza serdecznie zaprasza na debatę pn “Afrykańskie surowce. Rozwój Północy kontra rozwój Południa”. Będzie to już czwarta z cyklu 5 debat uniwersyteckich (dowiedz się więcej o cyklu debat) organizowanych w ramach projektu „Rozwój Północy kontra rozwój Południa - kampania informująca o współzależnościach między wyborami Globalnej Północy, a (...) »


30 listopada 2012 ● Natalia Jaworek

Spotkanie konsultacyjne poświęcone strategii polskiej pomocy dla Ugandy.

Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) zaprasza przedstawicieli organizacji zainteresowanych pomocą rozwojową dla Afryki Wschodniej na spotkanie konsultacyjne poświęcone strategii polskiej pomocy dla Ugandy. Spotkanie odbędzie się 4.12.2012 r. o godz. 15:00 w Warszawie, przy ul. Noakowskiego 10 lok. 6A. Szereg polskich organizacji postuluje zwiększenie środków w budżecie na pomoc krajom Afryki Subsaharyjskiej. Ostatnio powstała w (...) »


23 listopada 2012 ● Natalia Jaworek

Mapa myśli zależności globalnych

Dzisiaj świat jest mniejszy niż nam się wydaje. Biorąc pod uwagę to jak na siebie nawzajem wpływamy, można śmiało powiedzieć, że mieszkaniec Demokratycznej Republiki Konga, Zambii, Nigerii, czy wysp Tuvalu jest naszym sąsiadem niemal w takim samym stopniu jak “Kowalscy” z mieszkania obok. Odległości nie są dziś przeszkodą. Rzeczy, ludzie i miejsca odległe o tysiące kilometrów są dostępne, jak nigdy przedtem. Obserwujemy wzajemne przenikanie się (...) »


20 listopada 2012 ● Natalia Jaworek

Szczecin - międzypokoleniowa debata o afrykańskich surowcach.

Polska Zielona Sieć oraz Studenckie Koło Naukowe „Ekonomiki Przedsiębiorstw” Uniwersytetu Szczecińskiego serdecznie zaprasza na debatę pn “Afrykańskie surowce. Rozwój Północy kontra rozwój Południa”. Będzie to trzecia z cyklu 5 debat uniwersyteckich (dowiedz się więcej o cyklu debat) organizowanych w ramach projektu „Rozwój Północy kontra rozwój Południa - kampania informująca o współzależnościach między wyborami Globalnej Północy, a rozwojem (...) »


18 listopada 2012 ● Natalia Jaworek

Noc dla Afryki 2012 - RELACJA

19. października, w warszawskiej klubokawiarni Znajomi Znajomych odbyła się piąta edycja Nocy dla Afryki. Tym razem rozmawialiśmy o afrykańskich surowcach, z których wszyscy korzystamy każdego dnia. Były filmy dokumentalne, spotkania z ekspertami, wystawy, ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego, loteria fantowa i zabawa do białego rana w rytmach Afrobeat. Paliwa kopalne, kamienie szlachetne, rzadkie metale czy nawet odnawialne źródła (...) »


15 listopada 2012 ● Natalia Jaworek

Łódź - międzypokoleniowa debata o afrykańskich surowcach.

Polska Zielona Sieć we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Uniwersytetu Łódzkiego "Ekobiznes" organizuje w Łodzi debatę uniwersytecką pn “Afrykańskie surowce. Rozwój Północy kontra rozwój Południa”. Będzie to druga z cyklu 5 debat uniwersyteckich (dowiedz się więcej o cyklu debat) organizowanych w ramach projektu „Rozwój Północy kontra rozwój Południa - kampania informująca o współzależnościach między wyborami Globalnej Północy, a rozwojem (...) »


12 listopada 2012 ● Natalia Jaworek

Debaty o afrykańskich surowcach, Warszawa

Polska Zielona Sieć we współpracy ze Studenckimi Kołami Naukowymi organizuje w 5 miastach w Polsce (Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań, Szczecin) międzypokoleniowe debaty uniwersyteckie. Ich głównym tematem są afrykańskie surowce, bez których mieszkańcy bogatych krajów nie wyobrażają sobie rozwoju. Jaki faktycznie jest ich wpływ na rozwój poszczególnych państw? Celem organizowanych spotkań jest wyjaśnienie studentom i seniorom zależności zachodzących (...) »


17 października 2012 ● Natalia Jaworek

Noc dla Afryki ’2012 - ZAPROSZENIE

19. października odbędzie się w Warszawie V edycja "Nocy dla Afryki" - imprezy organizowanej przez Polską Zieloną Sieć. Podczas tego wydarzenia, odbywającego się z okazji Światowego Dnia Walki z Ubóstwem promujemy wartości i zachowania odrzucające stereotypy dotyczące bezradności i stagnacji krajów Afryki. Mówimy o trudnościach, z jakimi borykają się mieszkańcy Afryki, ale też o ich ścieżkach rozwoju. W jakim stopniu nasze życie zależy od (...) »


9 października 2012 ● Natalia Jaworek

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi „18/18”

W imieniu organizatorów – Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Fundacji „La Strada” zapraszamy na Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi „18/18”, który odbędzie się w Warszawie w dniach 16 – 18 października w Kinie „Muranów”. Handel ludźmi jest poważnym naruszeniem praw człowieka i groźnym problemem współczesnego świata, dotyczącym także Polski i jej obywateli. Każdy z nas i każdy z naszych bliskich może zetknąć się z handlem ludźmi. (...) »


29 września 2012 ● Natalia Jaworek

Polecamy Przewodnik po Edukacji Globalnej

Polska wersja językowa "Przewodnika po edukacji globalnej" jest już dostępna. Tłumaczenie zostało przygotowane przez Centrum Północ-Południe. Przewodnik stanowi odpowiedź na potrzebę wyrażoną przez sieć praktyków związanych z Tygodniem Edukacji Globalnej (Global Education Week Network). Celem było wypracowanie wspólnego narzędzia bazującego na doświadczeniu zdobytym przez sieć i innych partnerów, które byłoby wsparciem dla edukatorów (...) »


20 września 2012 ● Natalia Jaworek

Konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych - przedłużona rekrutacja

Z uwagi na prośby nauczycieli rekrutacja do drugiej edycji projektu Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier została przedłużona. Zapraszamy do wypełnienia ankiety wszystkie typy szkół ponadgimnazjalnych - w projekcie staną w szranki licea, licea profilowane, szkoły techniczne. A wszystko to, by zmienić nasze nawyki konsumenckie i zadbać lepiej o środowisko. Wypełnione ankiety można przesyłać do 28 września! Związek Stowarzyszeń Polska Zielona (...) »


10 września 2012 ● Natalia Jaworek

Odpowiedzialna moda wreszcie na wyciągnięcie ręki!

Berlin, Londyn, Paryż i Amsterdam od kilku lat realizują targi mody wpisującej się w ideę ekologii i zrównoważonego rozwoju. W tym roku dołączy do nich także Łódź! Polska Zielona Sieć zaprasza na pierwsze w Polsce Targi odpowiedzialnej mody WearFair. Dwudniowe targi będą stanowić punkt kulminacyjny projektu Polskiej Zielonej Sieci “Kupuj odpowiedzialnie ubrania”. Na targach będzie można kupić odzież dla dzieci i dorosłych wykonaną w (...) »


18 lipca 2012 ● Natalia Jaworek

The Story of Change - Opowieść o zmianach

"The Story of Change" to ok 6. minutowa kreskówka przygotowana przez grupę The Story of Stuff project. Jest to kontynuacja klipu "Story of Stuff"/"Opowieści o rzeczach" (po polsku dostępnego tutaj) Gdy Annie Leonard wraz z Free Range Studios przygotowywali pierwszą animację (Story of Stuff) na temat tego jak "produkujemy, używamy i wyrzucamy", sądzili, że 50,000 wyświetleń będzie świetnym wynikiem dla tej "20-minutowej kreskówki o odpadach". (...) »


12 lipca 2012 ● Natalia Jaworek

Zielona energia w Tanzanii!

W ramach programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych: "Polska Pomoc Rozwojowa 2012" PZS, we współpracy z OIKOS East Africa realizuje projekt: "Zwiększanie dostępu do odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich w Tanzanii". Tanzania, region Arusha, a dokładniej jeden z jego 5 dystryktów - Arumeru. Najpopularniejszym rodzajem krajobrazu są tutaj sawanny, a u podnóża góry ziemie uprawne. Wśród mieszkańców tego obszaru (ok. 50 000 ludzi) (...) »


11 lipca 2012 ● Natalia Jaworek

"Kierunek Południe" - spotkanie z autorem publikacji

W imieniu Instytutu Globalnej Odpowiedzialności serdecznie zapraszamy na otwarte spotkanie z Marcinem Wojtalikiem - autorem publikacji "Kierunek Południe". Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek 16. lipca o godz. 18:00 w nowym biurze IGO przy ul. Noakowskiego 10/6A (domofon 250). Będzie to pierwsze z cyklu spotkań, przedstawiających nowe w Polsce podejście do relacji Północ-Południe. Najbliższe spotkanie będzie poświęcone (...) »


4 lipca 2012 ● Natalia Jaworek

Pomoc Rozwojowa - podsumowanie roku 2011

Polski budżet na pomoc rozwojową stanowi zaledwie 0,08% DNB. Mniejszy procent w Unii Europejskiej przeznacza tylko Łotwa. Redukcje w wydatkach na pomoc zagraniczną stały się głównym trendem w politykach rozwojowych krajów Unii Europejskiej. Całkowite środki na ten cel zmniejszyły się w roku 2011 o ok. 500 milionów Euro i wynoszą 53 miliardy Euro – raportuje konfederacja CONCORD w tegorocznym Aid Watch Report „Aid We Can: more investment in global (...) »


3 lipca 2012 ● Natalia Jaworek

Prawa ludów tubylczych we współczesnym świecie, ich głos w debacie

W dniach 17-19 czerwca 2012 roku, rdzenni mieszkańcy ze wszystkich regionów świata, spotkali się na międzynarodowej konferencji na temat rozwoju i samostanowienia w Museu da Republica w Rio de Janeiro. Ich celem było wypracowanie wspólnej deklaracji, która następnie (20.06.2012) została dostarczona przedstawicielom rządów, podczas Szczytu Ziemi Rio +20. W wydanym oświadczeniu możemy m.in. przeczytać: (…) Eksploatacja i grabież światowych (...) »


24 czerwca 2012 ● Natalia Jaworek

Spotkanie z Pawłem Wysoczańskim i Rafałem Stańczykiem

W imieniu Fundacji dla Somalii serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników Afryki na spotkanie, które odbędzie się 25 czerwca o godzinie 19.00 w Skwerze Fili Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny w ramach konkurs literackiego „Afryka to kontynent o kształcie ludzkiego serca” organizowanego przez Fundację dla Somalii we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, kwartalnikiem „LiteRacje” i wydawnictwem Weltbild. Atrakcją (...) »


9 czerwca 2012 ● Natalia Jaworek

Wylesianie i 36 boisk do piłki nożnej...

36 boisk to obszar, odpowiadający ilości lasu, jaki znika z powierzchni Ziemi w ciągu zaledwie jednej minuty. Lasy znikają z powierzchni Ziemi z prędkością 13 mln ha na rok [1] – tempo, przy którym zachowanie naturalnej równowagi naszej planety jest niemożliwe. Dla porównania, powierzchnia Polski to ok. 31 mln ha, z czego 9 mln ha stanowią lasy. A więc w ciągu 9 miesięcy Ziemia traci tyle lasów, ile rośnie ich w całej Polsce! Wycinane są (...) »


3 stycznia 2012 ● Natalia Jaworek

Wyjedź na staż do Afryki!

Jeśli zajmujesz się edukacją rozwojową, globalną, humanitarną, chcesz to robić dalej, ale brakuje Ci praktycznego doświadczenia z pobytu w krajach rozwijających się - program GLEN jest dla Ciebie! W ramach programu GLEN, prowadzonego przez Polską Akcję Humanitarną możesz wyjechać do jednego z krajów Afryki, gdzie współpracując z afrykańską organizacją zdobędziesz doświadczenie, pomożesz, przeżyjesz wielką przygodę, a po powrocie podzielisz się (...) »


17 października 2011 ● Natalia Jaworek

Uganda - przejęcia ziemi pogłębiają ubóstwo tysięcy ludzi

Tysiące najbiedniejszych ludzi na świecie traci swoje domy i środki do życia w wyniku nowej fali handlu gruntami. Tylko w jednym z przypadków co najmniej 22 500 ludzi w Ugandzie straciło swoje domy i ziemię, robiąc miejsce dla brytyjskiej firmy sektora leśnego - New Forests Company (NFC). NFC - które w 20% nalezy do banku HSBC na swoich stronach internetowych opisuje się jako zrównoważona i społecznie odpowiedzialna firma sektora (...) »


11 sierpnia 2011 ● Natalia Jaworek

Interaktywna mapa obrazująca kryzys cen żywności

Ceny żywności od dłuższego czasu wzrastają systematycznie, a od końca 2010 roku wysyłają dziesiątki milionów ludzi w skrajne ubóstwo. Nowa interaktywna mapa Oxfamu pokazuje, jak społeczności na całym świecie cierpią przez wysokie i niestabilne ceny żywności. Wykrzyknikami na na mapie zobrazowano światowy kryzys cen żywności poprzez pokazanie w jak wielu rejonach świata jest to już poważny problem. Przeglądając statystyki można dowiedzieć się (...) »


22 czerwca 2011 ● Natalia Jaworek

love food hate waste

"Miliard ludzi na świecie cierpi głód" - o tym mówił raport The International Food Policy Research Institute (IFPRI)[1], opublikowany z okazji Światowego Dnia Walki z Głodem. A ile to jest "miliard ludzi" ?? Gdyby zebrać wszystkich głodujących na świecie, zaludniliby cały kontynent, a liczba jego mieszkańców byłaby większa od ludności Ameryki Północnej i Europy Zachodniej razem wziętych [2]. O tym, że są ludzie na świecie cierpiący głód (...) »


18 kwietnia 2011 ● Natalia Jaworekkomentarze (3)

25 kwietnia - World Malaria Day

25 kwietnia po raz trzeci będziemy obchodzić Światowy Dzień Walki z Malarią (World Malaria Day). Został on ustanowiony przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia w celu skupienia globalnej uwagi na stworzeniu skutecznego narzędzia walki z malarią. Dzień ten jest dobrą okazją dla : • krajów z rejonów dotkniętych problemem do wymiany, doświadczeń i dobrych praktyk, oraz do wspierania się nawzajem, • nowych ofiarodawców by mogli się przyłączyć i (...) »


13 marca 2011 ● Natalia Jaworekkomentarze (1)

Not On Our Watch

Not On Our Watch - której fundatorami są: Don Cheadle, George Clooney, Matt Damon, Brad Pitt, David Pressman, Jerry Weintraub, wykorzystuje te znane na całym świecie nazwiska starając się skupiać światową uwagę na zagrożonych regionach, wymagając tym samym by głowy państw podejmowały natychmiastowe i zdecydowane działania chroniące bezbronnych, zepchniętych na margines czy przesiedlonych. Jednym z ważniejszych celów NOOW jest również uświadomienie (...) »


23 lutego 2011 ● Natalia Jaworek

UWAGA!!! Zmiana terminu nadsyłania prac konkursowych !!

Wydłużamy termin nadsyłania projektów w konkursie na upcyklingową konstrukcję rowerową. Na projekty czekamy do 14 marca 2011 roku. W związku z powyższym zmianie ulega punkt 4.4 regulaminu konkursu. Nowa postać punktu 4.4: „4.4. Konkurs trwa od 10 stycznia do 14 marca 2011 roku. Ostateczny termin nadsyłania prac konkursowych upływa dnia 14 marca 2011 roku o godzinie 16:00“ Natomiast punkt 4.5: „4.5. O dotrzymaniu terminu decyduje data (...) »


18 stycznia 2011 ● Natalia Jaworek

Publikacja - "Dla klimatu przeciw ubóstwu".

Po opublikowaniu w 2007 roku Czwartego Raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), zjawisko zmian klimatu skupiło uwagę światowej opinii publicznej. Stało się jasne, że zmiany klimatu zachodzą szybciej i są bardziej niebezpieczne, niż można było oczekiwać na podstawie dotychczasowych modeli obliczeniowych, proponowanych przez naukę. I my zajęliśmy się tym problemem. Powstała broszura podsumowująca, co zmiany klimatyczne mają (...) »


13 stycznia 2011 ● Natalia Jaworek

KONKURS na nietypową konstrukcję rowerową !!!

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć Zaprasza studentów do wzięcia udziału w konkursie na upcyclingową konstrukcję rowerową. Zadaniem uczestników jest przygotowanie projektu konstrukcji rowerowej wykorzystującej w jak największej ilości materiały pochodzące z recyclingu (minimum 60%). Zwycięski projekt zostanie skonstruowany i weźmie udział w letnim rajdzie rowerowym „NEO NAWYKI GÓRĄ”, który rozpocznie się 23 lipca w Szczecinie, a (...) »


24 listopada 2010 ● Natalia Jaworek

Udana adaptacja do skutków zmian klimatu w Tajlandii

Yasothorn jest jedną z pięciu prowincji w północno-wschodniej części Tajlandii, gdzie większość mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa. Charakterystyczny dla tego regionu klimat, czyli długo utrzymująca się pora sucha i regularnie następująca po niej pora deszczowa stwarzały idealne warunki uprawy słynnego na cały świat ryżu jaśminowego. Jednak w ostatnich latach susze pomiędzy kolejnymi okresami deszczowymi są coraz dłuższe, a deszcze - gdy padają - są (...) »


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć