Nasz klimatyczny spot w polskich kinach

Dziś rusza nasza kampania społeczna " ZRÓB COŚ DLA KLIMATU I PRZECIW UBÓSTWU", w ramach której kina studyjne oraz sieć Multikino emitować będą edukacyjny spot traktujący o wpływie zmian klimatu na ubóstwo.

„Zrób coś dla klimatu i przeciw ubóstwu” – te słowa usłyszą widzowie kin w całej Polsce już w ten weekend oglądając najnowszy video klip międzynarodowej kampanii i Polskiej Zielonej Sieci DLA KLIMATU – PRZECIW UBÓSTWU. Celem kampanii jest uświadomienie bogatym społeczeństwom Polski, Niemiec i Francji, że nieprzewidywalne zmiany klimatu stanowią dziś najpoważniejszą przeszkodę w walce ze światowym ubóstwem. Kampania promuje także działania zapobiegające zmianom klimatu w imię globalnej solidarności.

W Niemczech spot miał premierę na festiwalu filmowym Berlinale. Do dziś obejrzało go już 700.000 osób w kinach i w internecie. Polska premiera klipu odbędzie się 23 kwietnia w sieci kin studyjnych. Od 7 maja klip będzie również pokazywany w kinach ogólnopolskiej sieci Multikino. Internetową platformą wiedzy o kampanii jest strona www.dlaklimatu.pl.

O zmianach klimatu w Polsce nie dyskutuje się w kontekście dramatycznego wpływu na najbiedniejsze kraje świata. Tymczasem dla krajów Globalnego Południa bazujących na rolnictwie, nieprzewidywalność schematów pogodowych, katastrofy naturalne czy zalewanie wybrzeży przez podnoszący się poziom wód, to dziś problem stanowiący o ich istnieniu. „Przez ten nietypowy video klip chcieliśmy uzmysłowić wszystkim jego odbiorcom, że w Polsce co roku emitowanych jest kilkaset milionów ton CO2, przyczyniających się do zmian klimatu. Kominy polskich elektrowni wymierzone są w kraje najbiedniejsze, których mieszkańcy i tak żyją na skraju ubóstwa. Możemy zmniejszać nasze emisje – na poziomie zmiany indywidualnych nawyków na bardziej energooszczędne, a także na poziomie zmian w polskiej polityce – wsparcia dla efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii.” – mówi Aleksandra Antonowicz, koordynatorka kampanii Polskiej Zielonej Sieci.

W ramach kampanii Polska Zielona Sieć gościła w listopadzie zeszłego roku bezpośrednich świadków zmian klimatu z Tajlandii, Etiopii i Nigerii. W trakcie publicznych spotkań mówili nie tylko dramatycznej sytuacji ich krajów, lecz także o tym, jak ich społeczeństwa organizują się w przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu. Jesienią tego roku organizowana będzie wizyta studyjna dla dziennikarzy w Kenii, która dziś już dotkliwie doświadcza skutków zmian klimatu.

„Zmiany klimatu dotykają wszystkich tak samo, nie dla wszystkich jednak są tak samo dotkliwe. Różnica między Polską a krajami Afryki czy południowej Azji polega na tym, że z tym samym nieszczęściem w postaci powodzi, huraganu czy suszy poradzimy sobie łatwiej i szybciej – dzięki temu, że jesteśmy 18 gospodarką świata i 6 w Unii Europejskiej.” – podsumowuje A.Antonowicz – „ Zredukujmy nasze emisje poprzez zmiany polityczne i na poziomie codziennych wyborów każdego z nas. Zróbmy to nie tylko dla klimatu, ale i w geście sprzeciwu wobec biedy na świecie .” 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć