Namioty nadziei - dołącz się do akcji!

Namioty nadziei to akcja symbolicznej solidarności z cierpiącymi mieszkańcami Darfuru, którzy od pięciu lat wegetują w obozach.

Czym są namioty nadziei?

Akcja polega na pomalowaniu płóciennego namiotu, czyli takiego w jakim żyją uchodźcy z Darfuru, może to także być płachta płótna – duży baner. Namiot powinien być malowany kolektywnie w ciepłej i wielopokoleniowej atmosferze.

Podstawowym celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa i władz międzynarodowych na cierpienie ludzi w Darfurze.

Przykład akcji z Texasu

Zdjęcia opublikowane przez jednego z użytkowników serwisu flickr pokazują jak mogą wyglądać namioty nadziei.

Zrób to sam!

Polecamy świetną instrukcję obsługi ze strony darfur.pl:

Co jest potrzebne do realizacji projektu

Do realizacji projektu będą potrzebne: płócienny namiot, farby akrylowe (wodoodporne) i pędzle oraz plastyczna inwencja i wyobraźnia uczestników.

Załóżcie komitet organizacyjny

Załóżcie w waszym mieście lub gminie 3-4-osobowy komitet. Nakłońcie producenta namiotów na waszym terenie lub inną instytucję, by zasponsorowały prosty biały namiot. Można też użyć dużej płóciennej płachty, która stanie się banerem nadziei. Zwróćcie się do władz miasta lub gminy, do parafii, do lokalnej organizacji społecznej o pomoc w realizacji projektu (np. trzeba mieć od władz pozwolenie na przeprowadzenie akcji w miejscu publicznym). Można stworzyć większą grupę z kilku gmin czy miejscowości. Zaproście do malowania namiotu artystów z waszej okolicy, szkoły, organizacje społeczne.

Puśćcie wodze fantazji!

Stwórzcie na płótnie obrazy nadziei, współczucia, pokoju i solidarności. Dzieci zazwyczaj mają wspaniałe pomysły, płynące prosto z serca. Nie ma żadnego schematu, jakie obrazy mają powstać na płótnie. Tu jest pole do popisu i wyobraźni. Po prostu puśćcie wodze fantazji.

Czym malować?

Do malowania namiotu użyjcie farb akrylowych, szybko schnących i wodoodpornych. Mogą to być farby, jakimi w domu maluje się rozmaite powierzchnie, są tańsze niż te artystyczne. Można użyć farb w sprayu. Płótno przed malowaniem musi być suche.

Co można zrobić przy okazji malowania namiotów

Przy okazji malowania można zorganizować wystawę zdjęć z Sudanu, a w namiocie można wyświetlać film o Darfurze lub prezentację obrazów z Darfuru. Jeśli ktoś ma możliwości, akcje malowania może połączyć ze zorganizowaniem koncertu na rzecz Darfuru.

Co później zrobić z namiotem

Taki namalowany namiot może krążyć z miasta do miasta, będzie symbolizował w ten sposób tułaczkę uchodźców. W ten sposób różne społeczności, widząc namiot w publicznym miejscu, będą miały możliwość poznania dramatu Darfuru i przyłączyć się do kampanii nadziei.

Akcja malowania w Warszawie

Zapraszam do malowania namiotu w Warszawie
1 maja o godz. 15.45.
w Parku im. Sowińskiego na Woli, ul. Elekcyjna

Pomalowane namioty niech zjadą do Warszawy 24 czerwca, w Dzień Uchodźcy, niech staną w jednym miejscu, niech powstanie z nich mały obóz, taki, w jakim żyją Darfurczycy.

Co jeszcze można zrobić z namiotami

Takie pomalowane namioty można będzie potem przekazać organizacji humanitarnej pracującej w Darfurze, np. PCK, żeby zawiozła go do Darfuru dla uchodźców. Oni potrzebują namiotów, bo przeważnie żyją w skleconych z gałęzi i plastikowych worków szałasach. Namiot jest ich tymczasowym domem, gdzie mieszkają ocalałe z pogromów rodziny z dziećmi. Namiot może też służyć jako miejsce przyszłych akcji na rzecz Darfuru, symbolizując naszą stałą solidarność z Darfurczykami.

Pomalowane banery mogą być również rozwieszane w szkołach, parafiach i innych miejscach publicznych jako stałe przypomnienie, że Darfur umiera!

Film promujący akcję: namioty nadziei

Dokumenty do pobrania:


Komentarze (zapraszamy do dyskusji):

toś / 8 marca 2008

witam. jestem jeszcze.. młoda, ale bardzo chciałabym pomóc Darfurowi i rozganizować akcję ’namioty nadziei’ w moim mieście, w Szczecinie. czy może ktoś udzielić mi rady jak mam to zorganizować? z kim się najpierw skontaktować itp.?
bardzo proszę o pomoc!
pozdrawiam serdecznie.

dominik / 8 marca 2008

Hej! To świetnie, chętnie doradzimy lub jakoś wesprzemy Twoją inicjatywę. Sami się zastanawiamy nad realizacją takiego projektu, ale może być ciężko z czasem.

Mamy biuro w Szczecinie (my tzn. administratorzy strony globalnepoludnie.pl). Odezwij się na e-maila: dominik@globalnepoludnie.pl

halina / 20 marca 2008

Witam! szukam jakis informacji o tym, czy ktos organizuje malowanie namiotow we Wroclawiu, ale nic nie znalazlam. Moze ktos cos o tym slyszal?

Artek / 15 kwietnia 2008

Zamiast wydawac pieniadze na drogie farby, lepiej kupic mleko w puszkach i lekarstwa

Anula / 25 kwietnia 2008

Zgadza się Artku, ale świadomość społeczna jest równie ważna. Ostatnio zapytałam dorosłą osobę czy słyszała o Darfurze, odpowiedziała pytając: darfur, darfur, ... czy to jest jakieś szwedzkie słowo..?
Jak więcej ludzi będzie wiedzieć, co to Darfur i co tam się dzieje, myslę, że na odżywki również będzie łatwiej uzbierać.

Monika- Centrum Współpracy Rozwojowej / 2 czerwca 2008

do Haliny: tak, akcja malowania namiotu dla Darfuru jest organizowana przez CWR we Wroclawiu w lipcu w ramach festiwalu Wroclaw Non Stop. Serdecznie zapraszamy:)

 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć