Najaktywniejsza biblioteka w Nairobi - projekt PZS i Amani Kibera

Na przełomie sierpnia i września, wolontariusze Polskiej Zielonej Sieci (Magdalena Noszczyk i Sławomir Borowy) wypracowywali wspólnie z pracownikami i wolontariuszami Amani Kibera model biblioteki socjalnej wspierającej rozwój lokalnej społeczności. W jaki sposób biblioteka może stać się miejscem nie tylko do nauki i studiowania książek w celu przygotowania pracy domowej, ale również miejscem spotkań, inicjatyw, miejscem aktywizacji zawodowej, a nawet miejscem tworzenia sztuki?
Po ukończeniu renowacji biblioteki, wyposażeniu jej w nowe książki i dodatkowe meble - stoły, krzesła, nowe regały na książki, zakupiono dodatkowo 15 komputerów klasy PC oraz 3 laptopy do świeżo wyremontowanej sali komputerowej. To pomieszczenie ma za zadanie rozładować tłok w bibliotece i pozwolić uczniom na korzystanie z internetowych zasobów wiedzy. Dotychczasowo amatorzy internetowych zasobów korzystali ze starszych komputerów w czytelni, gdzie ograniczona przestrzeń i ogromna ilość czytelników utrudniała korzystanie z zasobów biblioteki. Do tego komputery zakupione kilka lat temu ze słowackich środków pomocowych, potrzebowały odświeżenia i odwirusowania.
Przez pierwszych kilka dni Sławek wraz z informatykami - wolontariuszami Amani Kibera przygotowali stare komputery do ponownego, bezproblemowego użytkowania oraz oczekiwali cierpliwie na nowe, zamówione komputery. Gdy te nareszcie dotarły do biblioteki, zaczęła się gonitwa z czasem i przygotowywanie sieci lokalnej oraz konfigurowanie systemów na szkolenia dla nauczycieli. Przygotowana nowa klasa komputerowa ma zachęcić uczniów, studentów, nauczycieli oraz wolontariuszy innych lokalnych organizacji do rozwijania swoich umiejętności związanych z obsługą komputera, korzystania z oprogramowania i dostępu do multimediów. Dodatkowo, w niedalekiej przyszłości Amani Kibera chciałoby móc utrzymać bibliotekę z wynajmu tej sali dla szkół zainteresowanych organizowaniem lekcji informatyki.
Nauczyciele z okolicznych szkół wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego (który zaczyna się w tym samym czasie, co w Polsce) zostali zaproszeni na kilkugodzinne szkolenie z podstaw użytkowania komputera, by zachęcić ich do dalszej współpracy i korzystania z zasobów sprzętowych biblioteki. Sławek poprowadził szkolenie rozpoczynając od podstaw budowy komputera, poprzez działanie oprogramowania kończąc na możliwościach pracy z internetem. Po każdym bloku warsztatowym były zaplanowane ćwiczenia praktyczne. Dodatkowo, zaprezentowane zostały możliwości użytkowania innych programów pakietu Office oraz bezpłatnych narzędzi komunikacyjnych takich jak Skype czy Facebook. Zainteresowanie szkoleniami przerosło możliwości sprzętowe i w związku z tym zorganizowano dodatkowe warsztaty związane z możliwościami internetu.
Ostatnie dwa tygodnie to również intensywna praca nad umiejętnościami komunikacyjnymi, motywacją i planowaniem długofalowym wolontariuszy Amani Kibera. Codziennie rano, o godzinie 8 zespół Amani Kibera spotykał się z Magdą w sali konferencyjnej, gdzie na świeżo pomalowanych ścianach umieszczali kolejne efekty pracy trenerskiej. Warsztaty z motywacji, komunikacji, promocji, rozwoju osobistego, wyznaczania celów organizacji oraz zarządzania czasem, to tylko niektóre z tematów wybranych w kwietniu przez zespół Amani Kibera do zrealizowania przez trenerkę.
Dodatkową atrakcją i elementem budowania zespołu oraz wyznaczania misji i wizji organizacji był wspólny całodniowy wyjazd nad jezioro Naivasha, gdzie Magda i Sławek poznali nie tylko "trzon zespołu" z którym pracowali podczas porannych spotkań-warsztatów, ale również beneficjentów realizowanych przez Amani Kibera projektów - np. grupę dziewcząt z Uwezo Girls Centre, które daje możliwości zarobkowania młodym dziewczynom oraz oferuje możliwość dziennej opieki nad dziećmi, których mamy znalazły pracę dzięki szkoleniom i aktywizacji zawodowej w Uwezo.
Ostatnimi warsztatami było przygotowanie przez Amani wspólnego planu biznesowego, gdzie zaplanowano, by do 2017 roku organizacja była samodzielną jednostką niekorzystającą z zewnętrznych funduszy pomocowych.
Magda zrealizowała również 3 szkolenia dotyczące podstaw edukacji globalnej dla nauczycieli okolicznych szkół oraz dla wolontariuszy Amani Kibera. Wraz ze wsparciem trenerów z Amani, przygotowała scenariusze warsztatów mające na celu pokazanie misji i założeń edukacji globalnej oraz pokazanie północnej jak i południowej perspektywy rozwoju. Seria prostych ćwiczeń i gier miała przekonać uczestników do wprowadzenia kontekstu globalnego do niemal każdego przedmiotu realizowanego w szkole. Nauczyciele przekonali się, że najważniejsza edukacja to ta, która buduje przede wszystkim podstawy solidarności, sprawiedliwości oraz poczucia współzależności w dzisiejszym zglobalizowanym świecie, gdzie wszyscy zależymy od wszystkich. Dodatkową atrakcją było zagłosowanie za nowymi milenijnymi celami rozwoju na stronie ONZ myworld2015.org oraz dyskusja nad rozwojem i pomocą rozwojową w Kenii, która okazała się być żywą debatą wśród nauczycieli.
W tym momencie sale biblioteki, czy, jak wolą wolontariusze Amani Kibera - „resource centre” - wykorzystywane są do spotkań innych organizacji i inicjatyw społecznych. Między innymi obecnie AK wraz z Uweza Fundation obradują nad finałami turnieju piłki nożnej Kibera League, który został zaplanowany na 30 listopada br. Poza tym zorganizowano już tutaj szkolenie z pierwszej pomocy dla trenerów piłki nożnej Kibera League oraz spotkanie dla młodzieży z pracownikami szpitala Coptic Hospital na temat profilaktyki HIV/AIDS. Ponadto biblioteka oferuje przyszłym studentom formularze rejestracyjne na studia oraz wydruki egzaminów wstępnych z poprzednich lat, z których można skorzystać na miejscu.
Biblioteka po remoncie może przyjąć obecnie nawet do 300 użytkowników czytelni dziennie, co jest już namacalnym niemałym sukcesem naszego wspólnego projektu.