Na „planetę” Kaukaz z Wojciechem Góreckim

Razem z Instytutem Badań nad Cywilizacjami Wyższej Szkoły Europejskiej zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Góreckim pt. Planeta Kaukaz.
Spotkanie odbędzie się 2 czerwca 2014 r. o godzinie 12:00 w Krakowie, w auli Wyższej Szkoły Europejskiej (ul.Westerplatte 11).
Wojciech Górecki to historyk, autor reportaży o Kaukazie Północnym i Południowym, a także dziennikarz, który publikował m.in w Gazecie Wyborczej, Wprost, Życiu Warszawy, Rzeczpospolitej i Tygodniku Powszechnym. Spotkanie z autorem będzie okazją do posłuchania i podyskutowania o kulturowym bogactwie Kaukazu oraz problemach społeczno-politycznych tego zakątka świata.
O jego książce "Planeta Kaukaz" Ryszard Kapuściński napisał: "To wielka zasługa autora przyczynić się swoim pisaniem do poznania innych, a przez poznanie – do zrozumienia i zbliżenia. Górecki pokonał ogrom trudności, na jakie w tamtych stronach napotyka reporter i dotarł do miejsc najbardziej niedostępnych, gdzie spotkał ludzi niezwykłych, ujmujących nas swoją prostotą i sercem. Pod jego żywym i precyzyjnym piórem nie tylko cały Kaukaz Północny, ale i poszczególne zamieszkujące go społeczności przekształcają się w osobne, małe planety, tak, że w rezultacie otrzymujemy cały bogaty i różnorodny ’Kosmos Kaukaz’. Pasja autora, jego wysiłek, wytrwałość i wiedza dały w sumie książkę stanowiącą jedną z najbardziej wartościowych pozycji w dorobku młodego pokolenia polskich reporterów."
Górecki to autor książek: Łódź przeżyła katharsis (1998), Planeta Kaukaz (2002), La terra del vello d’oro. Viaggi in Georgia (2009) oraz Toast za przodków (2010). W latach 2002–2007 był pierwszym sekretarzem, a następnie radcą w Ambasadzie RP w Baku. Był ekspertem misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 roku. Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia oraz jest członkiem zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej. W 2011 roku był finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został nominowany do nagrody Nike 2011.
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu "Poznawaj, dyskutuj, zmieniaj".