Na Olimpiadzie w Rio będzie reprezentacja uchodźców

W ostatnich pięciu latach obserwujemy radykalny wzrost liczby osób przymusowo przesiedlonych, w tym uchodźców. Są wśród nich też sportowcy. Dlatego w tym roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił zaprosić ich do udziału w igrzyskach. 5 sierpnia na otwarciu Olimpiady po raz pierwszy zobaczymy reprezentację uchodźców obok 206 innych drużyn z całego świata.

Na świecie jest obecnie około 60 mln osób przymusowo przesiedlonych, które musiały opuścić swój dom lub kraj z powodu konfliktów, wojen, prześladowań, klęsk żywiołowych, głodu itp. To prawie o 20 mln więcej niż w 2011 roku, kiedy zaczęła się wojna w Syrii. 1/3 z tych 60 mln ludzi to uchodźcy. W większości pochodzą tylko z trzech krajów: Syrii, Somalii, Afganistanu. A połowa z nich to dzieci i nastolatki. Zatem patronat Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dla drużyny uchodźców jest dziś symboliczny.

Olimpijska drużyna uchodźców

- Igrzyska olimpijskie to czas, kiedy do życia powoływane są takie wartości jak tolerancja, solidarność i pokój. Chcemy żeby zaproszenie zespołu uchodźców do udziału w Igrzyskach Olimpijskich Rio 2016 było przesłaniem nadziei do wszystkich uchodźców na świecie, a także przekazem dla światowej publiki, że uchodźcy mogą być wartościową częścią społeczeństwa. - mówił Thomas Bach, przewodniczący MKOl.

Dlatego sportowcy, którzy nie mogą występować na igrzyskach pod flagą swojego państwa, będą mogli zrobić to pod flagą olimpijską. A w przypadku zdobycia złotego medalu wysłuchają hymn olimpijski. Zespół uchodźców (formalnie nazwany Team Refugee Olympic Athletes) będzie brał udział w Olimpiadzie na takich samych warunkach jak inne zespoły. Oznacza to, że będą tak samo przywitani, zakwaterowani, otrzymają własne stroje od MKOl oraz wsparcie przed i po igrzyskach, a także zostaną poddani testom antydopingowym. W celu znalezienia odpowiednich przedstawicieli wybrano 43 kandydatów i kandydatek, z których wyłoniono 10 osób. MKOl podjął też decyzję o stworzeniu funduszu pomocy dla uchodźców w kwocie 2 mln dolarów.

Nie wszyscy umieją pływać

Yusra i Sarah Mardini są siostrami. Uciekły z Syrii przed wojną. Płynęły z Turcji do Grecji na małej łodzi, która zaczęła nabierać wody. "Na łodzi byli ludzie, którzy nie potrafią pływać. To byłoby straszne, gdyby oni utonęli. Nie miałam zamiaru siedzieć i narzekać." - mówi 18-letnia Yusra, która reprezentowała Syrię na Mistrzostwach Świata w pływaniu w roku 2012. Siostry wskoczyły do wody i zaczęły pchać łódkę w stronę Grecji.

Atleci wybrani do reprezentacji uchodźców:
(nazwisko, płeć, kraj pochodzenia, kraj przyjmujący uchodźcę, dyscyplina sportowa)

Uchodźca czy imigrant? Polacy powinni wiedzieć

Nikt nie wybiera życia uchodźcy z własnej woli. Każdy człowiek w razie prześladowania i zagrożenia życia ma prawo ubiegać się o azyl w innym kraju. Gwarantuje to Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Uchodźcy lub osoby ubiegające się o taki status uciekają ze swojego kraju ratując życie i dlatego należy im się szczególna ochrona.

W zupełnie innej sytuacji znajdują się migranci ekonomiczni, którzy z własnej woli opuszczają kraj w poszukiwaniu lepszych warunków życia, jednak w każdej chwili mogą wrócić. Tysiące Polaków w ostatnich latach emigrowało w ten sposób m.in. do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec i korzystają z możliwości jakie dają im te państwa, a tym samym z dobrodziejstw Unii Europejskiej. Teraz jesteśmy migrantami, ale w historii wiele razy byliśmy też uchodźcami. Polacy otrzymywali pomoc od państw na wszystkich kontynentach, np. podczas II wojny światowej czy w czasach PRL. Pamiętając swoją historię i teraźniejszość, powinniśmy przykładać większą wagę do rozróżniania pojęć: imigrant i uchodźca.

Polecamy film UNHCR Polska na temat uchodźców:


Źródło:
http://www.unhcr.org/news/latest/20...
https://www.olympic.org/news/team-o...
https://www.olympic.org/news/refuge...

Więcej informacji o uchodźcach:
Strona z danymi Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR): http://www.unhcr.org/figures-at-a-g...
Polska strona Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) : www.unhcr.pl/

Zdjęcie tytułowe: UNHCR

Dokumenty do pobrania:


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć