Mural na 40 urodziny Khadijy Ismayilovej, dziennikarki więzionej w Azerbejdżanie (UWAGA! 25 maja Khadija zwolniona warunkowo!)

Nie będziemy przymykać oczu na łamanie praw człowieka w Azerbejdżanie, najgorszej europejskiej dyktaturze. Wszystkiego najlepszego Khadija - bütün yaxşı Khadija!

27 maja znana azerska dziennikarka śledcza, Khadija Ismayilova, skazana w politycznym procesie i przebywająca od ponad 500 dni w więzieniu, będzie obchodzić swoje 40 urodziny. Z tej okazji, europejskie organizacje pozarządowe organizują kilkadziesiąt wydarzeń w obronie praw człowieka w Azerbejdżanie. Jedno z nich, odsłonięcie muralu z okazji urodzin Khadijy, odbywa się dziś w Warszawie. Mural powstał przy wiadukcie w ciągu al. Prymasa Tysiąclecia nad ulicą Obozową.

AKTUALIZACJA, 25 maja 2016: Khadija Ismayilova została warunkowo zwolniona z więzienia! Więcej przeczytasz tutaj.

W wydarzeniu wziął udział Rasul Jafarov, azerski działacz na rzecz praw człowieka, były więzień polityczny, pomysłodawca akcji „Sport for Rights” przed Europejskimi Igrzyskami Olimpijskimi w 2015 r. Zasłynął m.in. tworzeniem publicznej listy więźniów politycznych w Azerbejdżanie. W kwietniu 2015 r. został skazany w procesie politycznym na karę 6,5 roku pozbawienia wolności, a w marcu 2016 r. ułaskawiony.

Swoją obecnością wsparł nas także Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Khadija zasłynęła publikacją materiałów demaskujących korupcję wśród azerskich elit władzy oraz dotyczących naruszenia praw człowieka w Azerbejdżanie. Jej informacje zostały potwierdzone w publikacji Panama Papers. W grudniu 2014 r. została aresztowana pod absurdalnymi zarzutami, a we wrześniu 2015 r. skazana na 7,5 lat więzienia.

Już będąc w więzieniu, otrzymała wiele nagród, m.in. Barbara Goldsmith Freedom to Write Award przyznawaną przez PEN, Nagrodę Anny Politkowskiej czy prestiżową Nagrodę Wolności Prasy im. Guillermo Cano przyznaną przez UNESCO w maju tego roku. Materiały, które Khadija Ismayilova przed aresztowaniem zbierała do swoich reportaży, są obecnie publikowane pod nazwą „Khadija Project”. [1]

Dominika Bychawska-Siniarska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka podkreśla, że: „Bez dziennikarzy takich jak Khadija nie byłoby dzisiaj sprawy Panama Papers, a informacje o nadużyciach ze strony autorytarnych władz nie docierałyby do odbiorców. Niestety tak ważna praca często spotyka się z poważnymi represjami. Mural ma za zadanie przypominać o niebezpieczeństwie, z jakim wiąże się działalność dziennikarzy śledczych”.

Ale historia Khadijy nie jest odosobnionym przypadkiem. Azerbejdżan to najgorszy reżim w Europie. Od 1993 r., kiedy władzę w państwie przejęła rodzina Alijewów, nie odbyły się tam ani jedne wolne i transparentne wybory, nie funkcjonują niezależne media, a reżim przetrzymuje ponad 80 więźniów politycznych. W rankingu wolności prasy Reporterów Bez Granic, Azerbejdżan znajduje się na 163 miejscu na 180 ocenianych państw. Prezydent Azerbejdżanu swoją władzę buduje za pieniądze uzyskane z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego.

Azerska ropa i gaz buduje siłę reżimu, który na wszelkie sposoby ukrywa prawdę o łamaniu praw człowieka w Azerbejdżanie. Za jej odkrywanie Khadija Ismaylova została uwięziona. Czołowi politycy Unii Europejskiej wydają się nie widzieć zależności pomiędzy inwestowaniem w import azerskiego gazu do Europy przez Południowy Korytarz Gazowy, a umacnianiem reżimu prezydenta Alijewa. Azerski gaz jednak nie uśpił sumień zwykłych Europejczyków, którzy hucznie obchodzą 40-letnie urodziny Khadiji.” – komentuje Aleksandra Antonowicz-Cyglicka z Polskiej Zielonej Sieci.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie! A szczególne podziękowania dla Rasula Jafarova, zespołu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka za współpracę oraz dla wolontariuszek i Darka Paczkowskiego za stworzenie muralu. Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/events/162...



 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć