Mityczne emisje krajów rozwijających się

Największymi sprawcami emisji między 1990 a 2004 rokiem były UE, Stany Zjednoczone, Rosja, Japonia i Kanada!

Bogate kraje przyzwyczaiły się do wytykania krajom rozwijającym się szybko rosnące emisje. Uznają to za wystarczający powód opóźniania własnych, poważnych decyzji na temat swojego wpływu na zmiany klimatyczne.

Nikt nie twierdzi, że emisje słabiej rozwiniętych i szybko industrializujących się krajów nie rosną, ale musimy spojrzeć na to z innej strony.

Zobacz film z naszego dzisiejszego happeningu (11.12.2008)

Poziom emisji na mieszkańca w przypadku Chin i Indii jest znacznie mniejszy niż w przypadku bogatych krajów. Które, kraje/obszary przewodziły w emisjach między 1990 a 2004 rokiem?

UE, Stany Zjednoczone, Rosja, Japonia, i Kanada!

Gdyby każdy kraj miał taki sam poziom emisji na mieszkańca jak Chiny, moglibyśmy ograniczyć globalną emisję o 30% w stosunku do 1990 roku.

Emisje dwutlenku węgla na jednego mieszkańca rocznie (w tonach):

Nadszedł czas aby bogate kraje zaczęły działać

USA 20.1
Rosja 11.0
Japonia 10.2
UE 25 8.8
Chiny 4.0
Bangladesz 0.3
Uganda 0.1
Mali 0.01

Wszystkie kraje muszą się włączyć w proces ograniczania emisji. Dziś, kiedy pozostało jedynie dwa dni do końca konferencji klimatycznej COP14 w Poznaniu, oczekujemy, że ministrowie z bogatych krajów dadzą dobry przykład! Nie mamy już czasu na lekceważenie problemu. 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć