Milion podpisów przeciwko GMO przekazanych Komisji Europejskiej

W miniony czwartek, 9 grudnia, przedstawiciele organizacji Avaaz i Greenpeace przekazali na ręce europejskiego komisarza ds. zdrowia, Johna Dalli, petycję z ponad milionem podpisów obywateli 27 krajów członkowskich UE, którzy w ten sposób domagają się wprowadzenia zakazu upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie (GMO) na terytorium Unii Europejskiej.

Problemy i zagrożenia związane z uprawą roślin GM stają się coraz powszechniej znane. Uzależnienie od międzynarodowych koncernów agrochemicznych, niższe od przewidywanych plony, rosnące koszty zakupu nasion i pestycydów prowadzące do bankructwa - to cena jaką coraz częściej płacą rolnicy zarówno z krajów Globalnego Południa, jak i bogatej Północy. Rośliny GM to także ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego (konsekwencjami ekspansji upraw GM, szczególnie wyraźnie widocznymi w wielu krajach Ameryki Południowej i Azji, są m.in. masowa wycinka lasów, degradacja gleby, zanieczyszczenie genetyczne i utrata bioróżnorodności) oraz poważne wątpliwości dotyczące ich wpływu na zdrowie spożywających je ludzi i zwierząt. W tym kontekście niezwykle istotne są wszelkie inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego wzywające rządy i międzynarodowe instytucje do bardziej odpowiedzialnego i rozważnego działania w odniesieniu do inżynierii genetycznej w rolnictwie.

Petycja organizacji Avaaz i Greenpeace została złożona, jako pierwsza w historii, w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (ECI - European Citizens’ Initiative), czyli wprowadzonego przez traktat lizboński mechanizmu, który daje obywatelom UE możliwość wystąpienia do Komisji Europejskiej o zmianę obowiązującego prawa pod warunkiem zebrania 1 miliona podpisów.

Avaaz i Greenpeace zebrały ponad milion podpisów obywateli UE w ciągu siedmiomiesięcznej akcji, która rozpoczęła się w marcu bieżącego roku jako reakcja na wydanie przez Komisję Europejską zgody na uprawę na terytorium UE zmodyfikowanego genetycznie ziemniaka o nazwie Amflora. Zgoda została wydana pomimo sprzeciwu opinii publicznej i wątpliwości natury naukowej.

Petycja, przekazana wraz z podpisami komisarzowi Dalli, wzywa Komisję Europejską do wprowadzenia zakazu upraw roślin modyfikowanych genetycznie do momentu powołania nowej niezależnej komórki naukowej, która zbada ich wpływ na środowisko i uwzględni etyczny wymiar takich praktyk w rolnictwie. Jak podkreślają przedstawiciele Avaaz i Greenpeace, milion podpisów to bardzo wyraźny sygnał dla Unii Europejskiej pokazujący, w którym kierunku powinno pójść rolnictwo w Europie, a więc także w Polsce. Petycja potwierdza, że społeczeństwo europejskie oczekuje, iż Komisja Europejska nie ugnie się pod presją lobby koncernów agrochemicznych, lecz będzie działać z rozwagą, poważnie traktując obawy obywateli, rządów krajów członkowskich i niezależnych naukowców odnośnie GMO.

Przekazaniu podpisów w Brukseli towarzyszyło odsłonięcie przed siedzibą Komisji Europejskiej ogromnego trójwymiarowego obrazu przedstawiającego ekologiczne gospodarstwo rolne otoczone milionem imion, który został wykonany przez światowej sławy artystę Kurta Wennera.

Na podstawie: Greenpeace Polska, Greenpeace



 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć