Milena Antonowicz

Strona internetowa: Globalne Południe
Adres e-mail: milena@globalnepoludnie.pl




Teksty opublikowane przez autora:

31 grudnia 2017 ● Milena Antonowicz

Materiały merytoryczne do pobrania

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami, które przygotowujemy dla Was od dziesięciu lat. Poniżej w kilku kategoriach znajdują się wszystkie nasze publikacje, broszury, gry, scenariusze zajęć i inne pomoce dla nauczycieli, prezentacje ze szkoleń, plakaty, zdjęcia i filmy, wystawy, infografiki, raporty. Każdy link jest klikalny i prowadzi do strony, na której można przeglądać i pobierać materiały. Dział ten będziemy regularnie aktualizować. (...) »


22 grudnia 2017 ● Milena Antonowicz

Jedziesz w góry? Pomyśl o ich związku z energią.

Od dostępu do energii oraz metod jej produkcji zależy powodzenie niemal każdego wielkiego wyzwania dzisiejszego świata. Sektor energetyczny napędza naszą gospodarkę, a energia ma bezpośredni związek z rynkiem pracy, edukacją, zmianami klimatu, bezpieczeństwem czy produkcją żywności. Zrównoważona energia to możliwość zmiany życia wielu osób i gospodarek wielu krajów na lepsze. Ale jaki związek z energią mają góry? Jadąc w góry w tym roku proponujemy (...) »


5 grudnia 2017 ● Milena Antonowicz

Mombasa, kakao, filmy i dyskusje na Global Justice Night 2017, sprawdź jak było [ZDJĘCIA]

Listopad w tym roku był dla nas czasem, kiedy mogliśmy się spotkać z Wami i porozmawiać, np. o Kenii, o życiu w Mombasie, o budowie dróg, o kakao, o sprawiedliwym handlu, o bankach rozwoju, o pomocy w ogóle. W Szczecinie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie i Rzeszowie zorganizowaliśmy razem z naszymi partnerami 5 wydarzeń pod nazwą Global Justice Night. Spotkania w tym roku skupiały się na filmach oraz dyskusjach. Były miejscem premiery nowego filmu (...) »


1 grudnia 2017 ● Milena Antonowicz

Lunch & Learn - zimowe warsztaty dla studentów o Celach Zrównoważonego Rozwoju [ZDJĘCIA]

W tym roku rozpoczęliśmy nową formułę spotkań ze studentami pod nazwą Lunch & Learn, czyli jedz i ucz się. Nie ma lepszego sposobu na edukację niż zadbanie o to, żeby była przyjemnością. W zimowym semestrze zorganizujemy jeszcze trzy warsztaty na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju. Warsztaty dla studentów Lunch & Learn nt. Celów Zrównoważonego Rozwoju prowadzone są na podstawie naszego scenariusza zajęć, który można bezpłatnie pobrać i (...) »


6 listopada 2017 ● Milena Antonowicz

Global Justice Night znowu w 5 miastach! Widzimy się!

Spotkajmy się na Global Justice Night w Szczecinie, Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie albo Lublinie! Będą ciekawi ludzie, filmy, nagrody, muzyka, dobre napoje i świetna atmosfera dzięki Wam! Globalna sprawiedliwość zaczyna się od lokalnych spotkań! Wstęp wolny. 15 listopada (środa) / Szczecin / g. 19.00, Cafe Hormon, ul. Monte Cassino 6 16 listopada (czwartek) / Łódź / g. 19.00, Niebostan, ul. Piotrkowska 17 17 listopada (piątek) / Wrocław / g. (...) »


25 października 2017 ● Milena Antonowicz

Włącz się w Tydzień Edukacji Globalnej [18-26 listopada]!

W dniach 18-26 listopada odbędzie się 19. edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej [TEG]. Zapraszamy do włączenia się w tę akcję poprzez uczestnictwo w jednym z wielu planowanych wydarzeń lub organizację kolejnego w swoim miejscu zamieszkania, szkole itp. TEG w tym roku będzie szczególnie promować Cele Zrównoważonego Rozwoju. W imieniu Grupy Zagranica zachęcamy wszystkie organizacje, instytucje prywatne i publiczne w Polsce, którym (...) »


8 października 2017 ● Milena Antonowicz

Jak powstały Cele Zrównoważonego Rozwoju? Ty też możesz mieć w tym udział.

Głównym zadaniem Celów Zrównoważonego Rozwoju jest zakończyć ubóstwo na świecie i dążyć w stronę zrównoważonego rozwoju w każdym kraju. Żeby tak się stało, potrzeba udziału wszystkich bez wyjątku. Nie chodzi tylko o polityków i rządy, ale przede wszystkim o zwykłych ludzi, którzy mają swój wkład w budowanie lepszego świata od samego początku, bo pomogli stworzyć agendę ONZ na 15 lat w postaci Celów Zrównoważonego Rozwoju. The World We Want (ang. świat (...) »


5 października 2017 ● Milena Antonowicz

Zapraszamy na drugi warsztat Global Justice Morning dla dzieci w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Gorąco zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 10 lat oraz ich rodziców, babcie i dziadków na drugi darmowy warsztat edukacyjny Polskiej Zielonej Sieci o świecie pod nazwą Global Justice Morning dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat, połączony z projekcją ciekawego filmu dla dorosłych. KTO: dzieci w wieku 6-10 lat KIEDY: 22 października (niedziela) g. 12-14 GDZIE: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3, Szczecin Podczas warsztatu (...) »


3 października 2017 ● Milena Antonowicz

Birma, czystki etniczne ludności Rohingja [List do Ministra i odpowiedź]

Jako Polska Zielona Sieć razem z innymi członkami Grupy Zagranica zwracamy się do Ministra Waszczykowskiego o pilną reakcję na sytuację w Mjanmie, gdzie Amnesty International udokumentowała czystki etniczne wobec mniejszości Rohingjów. [AKTUALIZACJA: ODPOWIEDŹ MINISTERSTWA PRZECZYTAJ POD ARTYKUŁEM] Mniejszość Rohingja to niemal milion ludzi, którzy od dziesiątek lat są nieakceptowaną częścią społeczeństwa birmańskiego. Od buddyjskiej (...) »


11 września 2017 ● Milena Antonowicz

Ile osób na świecie oficjalnie "nie istnieje"? Dlaczego bez danych nie ma pomocy?

Jak mamy rozwiązać problem biedy, głodu czy dostępu do opieki zdrowotnej, jeśli wiele państw nie jest nawet w stanie policzyć swoich obywateli? 1/3 dzieci na świecie w wieku pięciu lat lub mniej nie ma aktu urodzenia. Oznacza to, że oficjalnie te dzieci nie istnieją, nikt o nich nie wie. Także o mieszkańcach slumsów w wielu państwach Globalnego Południa nie zbiera się danych. Na przykład nikt nie wie ile osób faktycznie mieszka w slumsach Kibery w (...) »


6 lipca 2017 ● Milena Antonowicz

Pierwsza edycja Global Justice Morning za nami [ZDJĘCIA]

Na wiosnę tego roku rozpoczęliśmy nowe działania edukacyjne z dziećmi w kilku miastach Polski pod nazwą Global Justice Morning. Dzieciom zaproponowaliśmy warsztaty edukacji globalnej złożone z rozwijających ćwiczeń i zabaw, a dorosłym relaks podczas pokazów filmu "Living on One Dollar". Nową formułę działań "przetestowaliśmy" w marcu w Szczecinie, a efekty miło nas zaskoczyły. Mieliśmy dwa razy więcej zgłoszeń niż miejsc. W maju i czerwcu z naszymi (...) »


12 czerwca 2017 ● Milena Antonowicz

Jak koncerny zaniżają swój zysk i unikają opodatkowania? [tax justice cz. 4]

W ciągu 20 lat zmienialiśmy system na naszych komputerach 7 razy. A międzynarodowy system podatkowy tkwi w miejscu od 100 lat! Nie stworzyły go najbiedniejsze państwa, tylko najbogatsze. Nic więc dziwnego, że nie chroni on interesów Malawi, zaś sprzyja biznesowi w Australii (przykładowe państwa). Jest po prostu niesprawiedliwy i czas to zmienić! Skąd wziął się pomysł na unikanie podatków? Z potrzeby unikania podwójnego opodatkowania. Już w (...) »


12 czerwca 2017 ● Milena Antonowicz

Czym są raje podatkowe [tax justice cz. 2]

Posiadanie konta i prowadzenie finansów w raju podatkowym nie jest nielegalne i nie musi oznaczać podejrzanej działalności, ale stwarza możliwości do nieuczciwych manipulacji. Często osoby lub firmy zakładające konto w raju podatkowym próbują w ten sposób ukryć swoje zyski oraz ich źródło. Służy to unikaniu płacenia podatków. Fun facts, czyli ciekawe fakty, będące wynikiem istnienia rajów podatkowych. Czy to normalne, że: Jersey (jedna z Wysp (...) »


12 czerwca 2017 ● Milena Antonowicz

Czym jest sprawiedliwość podatkowa [tax justice cz. 1]

Dowiedz się kiedy i gdzie podatki jadą na wakacje, kto może ich nie płacić, jak międzynarodowe korporacje przez dziesięciolecia nie wykazują zysków ale też nie bankrutują, czemu pomoc rozwojowa nie przynosi dostatecznych efektów i dlaczego to, co legalne, nie zawsze jest sprawiedliwe. Przeczytaj ten i trzy kolejne artykuły z naszej serii. Wiele osób ma poczucie, że globalna ekonomia poszła w złym kierunku. Tworzy coraz większą przepaść między (...) »


11 czerwca 2017 ● Milena Antonowicz

Malawi - najbiedniejszy kraj świata a sprawiedliwość podatkowa [tax justice cz. 3]

Firmy z rozwiniętych krajów często bogacą się działając w biedniejszych państwach, np. zakładają tam fabryki, wykupują ziemię pod uprawę, eksploatują złoża w kopalniach itp. Można pomyśleć, że dają pracę ludziom i przyczyniają się do rozwoju tamtejszych gospodarek. W tym celu firmy negocjują warunki z rządami państw globalnego Południa i często otrzymują zachęty dla przedsiębiorców. Niektóre z nich są uzasadnione, ale inne przynoszą więcej szkody niż (...) »


15 maja 2017 ● Milena Antonowicz

Lunch & Learn - wiosenne warsztaty dla studentów o Celach Zrównoważonego Rozwoju [ZDJĘCIA]

W tym roku rozpoczęliśmy nową formułę spotkań ze studentami pod nazwą Lunch & Learn, czyli jedz i ucz się. Nie ma lepszego sposobu na edukację niż zadbanie o to, żeby była przyjemnością. W maju i czerwcu wraz z naszymi partnerami z innych miast organizujemy warsztaty na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju. Warsztaty dla studentów Lunch & Learn nt. Celów Zrównoważonego Rozwoju prowadzone są na podstawie naszego scenariusza zajęć, który można (...) »


9 maja 2017 ● Milena Antonowicz

Jak żyć za dolara dziennie w Gwatemali? Pokazy filmu "Living on One Dollar"

W maju i czerwcu wraz z naszymi partnerami z innych miast planujemy spotkania pod nazwą Global Justice Morning dla dzieci z rodzicami, babciami i dziadkami na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju. Częścią każdego spotkania będzie darmowy pokaz nieprezentowanego dotąd w Polsce filmu "Living on One Dollar". Bohaterowie filmu "Living on One Dollar" żyją w małej rolniczej społeczności w Gwatemali. Są bardzo pracowici, a jednak życie ich nie (...) »


13 kwietnia 2017 ● Milena Antonowicz

Polska współpraca rozwojowa - Raport 2016

Co Twoje pieniądze robią w Kambodży? Czemu polska policja działa w Kosowie? Jak wydać setki milionów dolarów w Afryce tak, żeby wróciły do Polski? Dlaczego kraje uznane za priorytetowe dla polskiej pomocy nie zawsze otrzymują największe wsparcie? Czy pomoc zawsze pomaga? Grupa Zagranica, której jesteśmy członkiem, już od dziesięciu lat analizuje strategię polskiej oficjalnej współpracy rozwojowej. Jak co roku, sprawdzamy komu i jak pomagamy, czy (...) »


30 marca 2017 ● Milena Antonowicz

Muzycy jednoczą Kiberę dzięki polskiej pomocy - jak pomogliśmy stworzyć hit w Kenii [MP3]

W ramach naszej współpracy z kenijską organizacją Amani Kibera i raperem Octopizzo, powstała propokojowa piosenka, która może stać się przebojem tego roku w Kenii, a jeśli dobrze pójdzie to też w Polsce. "Zii" to piosenka, której celem jest zjednoczenie Kibery i całej Kenii przed tegorocznymi wyborami. Główym autorem jest Octopizzo, najbardziej popularny raper w Nairobi. Zaprosił do współpracy też innych muzyków, dziewczyny i chłopaków. (...) »


14 marca 2017 ● Milena Antonowicz

Warsztat Global Justice Morning dla dzieci w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Gorąco zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 10 lat oraz ich rodziców, babcie i dziadków na pierwszy tego typu w Szczecinie darmowy warsztat o świecie dla dzieci połączony z projekcją filmu dla dorosłych. Warsztat odbędzie się 25. marca w godzinach 11-13, w Szczecińskim Inkubatorze Kultury, przy Al. Wojska Polskiego 90. Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie na adres milena@globalnepoludnie.pl [o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń]. Zdjęcia z (...) »


14 lutego 2017 ● Milena Antonowicz

Czym jest Południowy Korytarz Gazowy i jak wspiera łamanie praw człowieka? [LIST więźnia I.Mammadova]

Poznajcie jednego z więźniów Południowego Korytarza Gazowego w Azerbejdżanie. Ilgar Mammadov to aktywista i polityk, lider opozycyjnego ruchu obywatelskiego "Republikańska Alternatywa" (REAL). W 2013 roku mógł być poważnym kontr-kandydatem w wyborach prezydenckich, jednak osiem miesięcy przed nimi został aresztowany i ostatecznie skazany na 7 lat więzienia. Zza krat napisał list, w którym pokazuje jak międzynarodowa inwestycja w gazociąg (...) »


29 grudnia 2016 ● Milena Antonowicz

Publikacje kampanii Rozwój? Nie szkodzi! o Celach Zrównoważonego Rozwoju

W latach 2016-2017 realizowaliśmy w Polsce projekt pod nazwą "Rozwój? Nie szkodzi!". Jest to kampania z zakresu edukacji globalnej o Celach Zrównoważonego Rozwoju, jakie ONZ przedstawiła w nowej agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju na lata 2015-2030. Projekt był skierowany do dzieci, studentów i osób dorosłych. Scenariusz zajęć dla studentów pt. „Rozwój? Nie szkodzi.” o Celach Zrównoważonego (...) »


19 grudnia 2016 ● Milena Antonowicz

Scenariusz zajęć pt. „Rozwój? Nie szkodzi.” o Celach Zrównoważonego Rozwoju

Każdy z Was może wziąć udział w naszej kampanii edukacyjnej korzystając z nowego scenariusza zajęć na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju i przeprowadzić samodzielnie warsztat na uczelni, w szkole, w domu kultury itp. Uczestnicy będą mogli skonfrontować swoją wizję świata z jego aktualnym stanem i przyjrzeć się różnym modelom rozwoju. Scenariusz został stworzony z myślą o studentach, jednak można go też użyć pracując z młodzieżą powyżej 16 roku życia. (...) »


7 grudnia 2016 ● Milena Antonowicz

Dziewiąta edycja turnieju Piłka dla Pokoju w Kenii - to więcej niż sport! [ZDJĘCIA]

Na przełomie listopada i grudnia w Nairobi odbywa się 5-dniowy turniej piłkarski dla młodzieży Piłka dla Pokoju. W uroczystym otwarciu turnieju brała udział m.in. Wiceminister Joanna Wronecka‎. W tym roku udział w rozgrywkach bierze 79 drużyn z różnych stron kraju. Turniej ma na celu uwrażliwienie Kenijczyków w każdym wieku na znaczenie pokoju, tolerancji i jedności w kraju budowanym przez ludzi o różnym pochodzeniu etnicznym. Byliśmy na miejscu, (...) »


18 listopada 2016 ● Milena Antonowicz

Sesja modowa prosto z Kibery / projekty Malwiny Wędzikowskiej [ZDJĘCIA]

W lipcu tego roku w samym centrum Kibery odbyła się modowa sesja fotograficzna, pokazująca efekty pracy kursantek Centrum Uwezo z projektantką Malwiną Wędzikowską. W tym roku nasz kenijski projekt wsparło wiele osób. Jedną z nich jest Malwina Wędzikowska, która na co dzień odpowiada za kostiumy w znanych telewizyjnych produkcjach, a w lipcu tego roku prowadziła warsztaty szycia i projektowania dla kobiet w Kiberze. Podczas polsko-kenijskiej (...) »


7 listopada 2016 ● Milena Antonowicz

17 kroków do dobrego życia, według Celów Zrównoważonego Rozwoju [BROSZURA]

Czym jest dobre życie w zglobalizowanym świecie i czy różni się tak bardzo dla Polaków, Kongijczyków, Norwegów, Boliwijczyków, Filipińczyków, Kazachów, Hindusów, Amerykanów i innych? Co najmniej 17 rzeczy łączy nas z mieszkańcami krajów Globalnego Południa. Co czeka nas za 15 lat? Świat łączą wspólne, globalne wyzwania: ubóstwo, zmiany klimatu, dyskryminacja, dostęp do energii. Ale dzisiaj mamy technologię i wiedzę, która pozwala na pokonanie problemów. (...) »


27 października 2016 ● Milena Antonowicz

Adam Leszczyński i Malwina Wędzikowska w Szczecinie - ich związki z Afryką i celami zrównoważonego rozwoju [ZDJĘCIA, Global Justice Night 2016]

Czy dobre życie musi być okupione stratą? Co czeka Afrykę w przyszłości? Jak obalić mity o pracowitości i racjonalności afrykańskiej? Jak dobre szycie wpływa na życie? Jak być fair idąc na zakupy? Druga odsłona Global Justice Night w Szczecinie za nami. W tym roku skupiliśmy się na haśle „dobre życie”, które jest wspólnym mianownikiem wszystkich społeczeństw na świecie, a także na Celach Zrównoważonego Rozwoju, które mają pomóc w osiągnięciu (...) »


11 października 2016 ● Milena Antonowicz

Impreza Global Justice Night w 5 miastach Polski

Global Justice Night to cykliczna, zapoczątkowana w Szczecinie impreza, ale w tym roku wychodzimy z nią także do innych miast: Łodzi, Rzeszowa, Wrocławia i Lublina! Sprawdźcie daty! Zapraszamy na spotkania z reporterem i pisarzem Adamem Leszczyńskim, z pisarzem i chirurgiem Mateuszem Janiszewskim, afrykanistką i reporterką Martą Nowakowską oraz z projektantką Malwiną Wędzikowską. Będziemy rozmawiać o ich pracy w krajach globalnego Południa, a (...) »


10 października 2016 ● Milena Antonowicz

Dobre życie w Namibii i Bułgarii, co łączy te kraje? [FILM]

Ludzie w każdym zakątku świata mają swoją definicję tego, czym jest dobre życie. Stabilna praca i płaca są zazwyczaj częścią tej definicji. Film zabiera nas do dwóch miast w Namibii i Bułgarii. Miejsc, które na pierwszy rzut oka prawie nic nie łączy, jednak oba kraje to młode demokracje, każdy ze spuścizną społecznej i politycznej traumy oraz potrzebą ekonomicznego rozwoju. Odkryj przeszłość tych miejsc. Zobacz ich teraźniejszość i dowiedz się, jakich (...) »


28 września 2016 ● Milena Antonowicz

15 października przyjdź na Global Justice Night w Szczecinie!

Impreza Global Justice Night odbędzie się po raz drugi w Szczecinie. 15. października do Starej Rzeźni zapraszamy wszystkich, którzy lubią wiedzieć, jak jest urządzony świat i chcą równych szans rozwoju dla siebie i innych. W programie premiera filmu „Dobre życie” (spytamy co łączy Bułgarię i Namibię oraz co znaczy dobre życie dla mieszkańców tych krajów), spotkanie z Adamem Leszczyńskim - autorem książki „Zbawcy mórz oraz inne afrykańskie historie”, (...) »


18 września 2016 ● Milena Antonowicz

Dlaczego milion koszulek nie uratował Afryki?

Myśląc o pomocy i tych, którzy jej potrzebują, łatwo popaść w pułapkę stereotypów. Z pozycji tego, który pomaga, czasem można poczuć się zbyt dobrze i pomyśleć, że wiemy lepiej czego potrzebuje drugi człowiek. Nie pytamy go, nie pozwalamy decydować, nie traktujemy jako partnera. Trzeba bardzo uważać, żeby nie zmarnować okazji i naprawdę pomóc, a nie zaszkodzić. Dlatego chcemy mówić o tym, jak nie powinna wyglądać pomoc rozwojowa. Dzisiaj weźmiemy na (...) »


15 września 2016 ● Milena Antonowicz

Co się udało zmienić na świecie w 15 lat? Milenijne Cele Rozwoju

8 Milenijnych Celów Rozwoju, które miały zmienić świat w ostatnich 15 latach, poprawiło życie milionów mieszkańców globalnego Południa. Chociaż większość celów nie została osiągnięta w pełni, to zrobiono olbrzymie postępy. Warto wiedzieć co się udało i jak zmienił się świat na początku XXI wieku. Szczególnie zanim przejdziemy do realizacji nowych globalnych Celów Zrównoważonego Rozwoju. Milenijne Cele Rozwoju (ang. Millennium Development Goals, MDG) zostały (...) »


27 sierpnia 2016 ● Milena Antonowicz

Rozwój? Nie szkodzi. Kampania o Celach Zrównoważonego Rozwoju

"Rozwój? Nie szkodzi." to nasza nowa kampania z zakresu edukacji globalnej, w trakcie której będziemy mówić o Celach Zrównoważonego Rozwoju, które ONZ przedstawiła w nowej agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju na lata 2015-2030. Do końca 2017 roku zorganizujemy 24 wydarzenia dla dzieci, młodzieży, studentów i dorosłych w różnych miastach Polski. Zaplanowane w projekcie wydarzenia Global Justice Night (cykliczne wydarzenie organizowane od 2015 (...) »


21 lipca 2016 ● Milena Antonowicz

Gry edukacyjne dla dzieci na komórkę

W ramach projektu „Jedz lokalnie, myśl globalnie” powstały dwie gry edukacyjne "Szarlotka Alex" i "Eathink" o dobrym i zrównoważonym jedzeniu, dostępne za darmo na urządzenia z systemem Android i iOS. Pierwsza gra „Szarlotka Alex“ to opowieść dla młodszych dzieci (ale umiejących już choć trochę czytać) o przygodach Alex. Dziecko zbiera składniki niezbędne do upieczenia najlepszej szarlotki świata, poznając jednocześnie znaczenie jakie (...) »


20 lipca 2016 ● Milena Antonowicz

Polska współpraca rozwojowa - Raport 2015

Sprawdź jak Twoje pieniądze są wydawane w Etiopii, Kenii, Gruzji, na Ukrainie i Białorusi, w Afganistanie i wielu innych krajach. Ale przede wszystkim sprawdź czy są dobrze wydawane i jak pomagają innym. Raport, oprócz statystyk polskiej pomocy z 2014 roku, zawiera także analizę spójności polskiej polityki na rzecz rozwoju oraz przedstawia stan obecny, wyzwania i udział Polski w pomocy humanitarnej w Syrii. Na początek przypomnijmy o czym (...) »


14 lipca 2016 ● Milena Antonowicz

Kiedy walka o środowisko staje się śmiertelnie niebezpieczna

W 2015 roku organizacja Global Witness zanotowała 185 zabójstw obrońców ziemii i środowiska w 16 krajach. Oznacza to, że w każdym tygodniu ofiarami takich zbrodni padały minimum trzy osoby! Ta atmosfera przemocy, zastraszania i zamykania przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego powoduje, że udział społeczeństwa w rozwoju jest praktycznie niemożliwy. Polska Zielona Sieć wraz ze 156 organizacjami społeczeństwa obywatelskiego z całego świata (...) »


13 lipca 2016 ● Milena Antonowicz

Mieszkańcy Kibery dają szansę dialogowi - Peace Talks

29 czerwca w Nairobi pod nazwą Peace Talks odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich grup społecznych z Kibery. 150 osób z różnych środowisk rozmawiało o tym, jak sprawić aby w ich domu, Kiberze, zapanował pokój w obliczu konfliktów narastających wraz ze zbliżającymi się wyborami. Kibera pokazuje, że różne plemiona, różne religie, różni ludzie mogą znaleźć wspólny język i działać razem. Peace Talks zostały zaplanowane jako dwudniowe spotkanie na (...) »


21 czerwca 2016 ● Milena Antonowicz

Publikacje kampanii Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju

W latach 2015-2017 realizujemy w Polsce kampanię "Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju" na rzecz spójności europejskich inwestycji w krajach Globalnego Południa z polityką rozwojową UE i agendą ONZ post-2015. W tym dziale przedstawiamy publikacje, które dotyczą działań państw, firm i instytucji finansowych, które mają wpływ na rozwój krajów globalnego Południa. Sektor prywatny, polityki państw bogatych i strategie udzielania pożyczek banków (...) »


20 czerwca 2016 ● Milena Antonowicz

Jak Formuła 1 wspiera sportwashing w Azerbejdżanie

W weekend 17-19 czerwca w stolicy Azerbejdżanu, Baku, odbyły się wyścigi Formuły 1 o Grand Prix Europy. Było to kolejne sportowe wydarzenie w tym kraju, które miało przykryć łamanie praw człowieka przez reżim prezydenta Ilhama Alijewa. Azerski rząd zapłacił 150 mln dolarów za prawa do goszczenia przez trzy lata Formuły 1 i to nie koniec kosztów. Przystosowanie infrastruktury do organizacji wyścigów kosztuje kolejne 80-90 mln dolarów. Zawodom (...) »


13 czerwca 2016 ● Milena Antonowicz

13 czerwca - Międzynarodowy Dzień Świadomości nt. Albinizmu

Tuż przed Międzynarodowym Dniem Świadomości nt. Albinizmu ONZ z nadzieją patrzy na rozwijający się ruch obrony praw człowieka w odniesieniu do osób z bielactwem. Jednocześnie ONZ ostrzega, że droga przed nami jest jeszcze długa i niełatwa. Kiedy zamkniesz oczy i wsłuchasz się w mój głos, poznajesz we mnie albinosa? Jestem taka sama jak inni pod każdym względem. Jako młoda dziewczyna lub młody chłopak mam te same aspiracje i nadzieje. Pragnę (...) »


9 czerwca 2016 ● Milena Antonowicz

Na Olimpiadzie w Rio będzie reprezentacja uchodźców

W ostatnich pięciu latach obserwujemy radykalny wzrost liczby osób przymusowo przesiedlonych, w tym uchodźców. Są wśród nich też sportowcy. Dlatego w tym roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił zaprosić ich do udziału w igrzyskach. 5 sierpnia na otwarciu Olimpiady po raz pierwszy zobaczymy reprezentację uchodźców obok 206 innych drużyn z całego świata. Na świecie jest obecnie około 60 mln osób przymusowo przesiedlonych, które musiały (...) »


25 maja 2016 ● Milena Antonowicz

Azerska dziennikarka Khadija Ismayilova uwolniona!

Dopiero wczoraj odsłanialiśmy mural z okazji 40 urodzin dziennikarki śledczej Khadijy Ismaylovej uwięzionej przez reżim w Azerbejdżanie, a już dziś dowiadujemy się, że Khadija została zwolniona z więzienia! W ramach cyklu 40 europejskich wydarzeń z okazji 40 urodzin więzionej dziennikarki oraz w obronie praw człowieka w Azerbejdżanie razem z Helsińską Fundacją Praw Człowieka odsłoniliśmy wczoraj mural w Warszawie. Więcej o tym wydarzeniu tutaj. (...) »


24 maja 2016 ● Milena Antonowicz

Mural na 40 urodziny Khadijy Ismayilovej, dziennikarki więzionej w Azerbejdżanie (UWAGA! 25 maja Khadija zwolniona warunkowo!)

Nie będziemy przymykać oczu na łamanie praw człowieka w Azerbejdżanie, najgorszej europejskiej dyktaturze. Wszystkiego najlepszego Khadija - bütün yaxşı Khadija! 27 maja znana azerska dziennikarka śledcza, Khadija Ismayilova, skazana w politycznym procesie i przebywająca od ponad 500 dni w więzieniu, będzie obchodzić swoje 40 urodziny. Z tej okazji, europejskie organizacje pozarządowe organizują kilkadziesiąt wydarzeń w obronie praw człowieka w (...) »


20 maja 2016 ● Milena Antonowicz

W Kiberze rodzą się nowi liderzy!

W tym tygodniu rozpoczął się cykl szkoleń w Nairobi przygotowany przez naszą organizację partnerską, Amani Kibera. Od poniedziałku młodzi wolontariusze, lokalni liderzy uczestniczą w całodziennych spotkaniach w Centrum Uwezo w Kiberze z profesjonalnym trenerem (life coach), Francisem Gichuki. Zaczynamy szkoleniem z teorii coachingu. Będzie ono trwać 7 dni. Francis Gichuki jest znany w środowisku organizacji pozarządowych oraz wśród młodzieży (...) »


28 kwietnia 2016 ● Milena Antonowicz

Kibera dla pokoju i rozwoju - znowu działamy w Kenii

W tym roku znowu będziemy współpracować z organizacją Amani Kibera w Kenii na rzecz pokoju i rozwoju. Właśnie zaczynamy nowatorski projekt kampanii społecznej w największym slumsie Nairobi, Kiberze. Naszym celem jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego - jedno z najważniejszych wyzwań w rozwoju każdego kraju. Planujemy wiele działań skierowanych do kobiet, nauczycieli, lokalnych liderów i młodzieży. Nie ma lepszej inwestycji niż pokój i rozwój (...) »


4 marca 2016 ● Milena Antonowicz

Stanowisko w obronie prawnika azerskich więźniów politycznych, Yalchina Imanova

Polska Zielona Sieć wraz z innymi organizacjami z koalicji Sport for Rights podpisała oświadczenie w sprawie problemów wybitnego azerskiego prawnika Yalchina Imanova, który reprezentuje wielu znanych więźniów politycznych. Norweski Komitet Helsiński i inni członkowie koalicji Sport for Rights wyrażają poważne zaniepokojenie w związku z postępowaniem dyscyplinarnym przeciwko Yalchinowi Imanovowi, wybitnemu prawnikowi zajmującemu się prawami (...) »


20 lutego 2016 ● Milena Antonowicz

Koniec rozwoju jaki znamy. Sprawiedliwość społeczna dla wszystkich!

20. lutego obchodzimy Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, sprawiedliwość społeczna dla wszystkich jest fundamentem rozwoju i ludzkiej godności. Ale jak powinien wyglądać zrównoważony rozwój gospodarki i społeczeństw? Jak powinna wyglądać sprawiedliwa zmiana na świecie? Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej, obchodzony od 2009 roku, ma na celu wspieranie działań w zakresie zwalczania ubóstwa, (...) »


16 lutego 2016 ● Milena Antonowicz

Wyślij szpiega do fabryki butów - Prześwietl firmy obuwnicze!

Spójrz w dół. Czy wiesz jak powstały Twoje buty? W jakich warunkach pracuje się przy ich produkcji? Za co tak naprawdę płacisz i kto na tym korzysta? Nasze koleżanki i koledzy z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie chcą to sprawdzić i zebrać twarde dane w miejscach produkcji obuwia. Ale potrzebują naszego wsparcia! Jeśli Twoje buty są skórzane to ich produkcja zaczęła się w garbarni, najprawdopodobniej w Azji, np. w Indiach gdzie przy przetwarzaniu (...) »


27 stycznia 2016 ● Milena Antonowicz

Amal Clooney w obronie Khadiji Ismayilovej i praw człowieka w Azerbejdżanie

Amal Clooney, adwokatka w kancelarii Doughty Street Chambers, wspólnie z Nani Jansen i organizacją Media Legal Defence Initiative, będzie reprezentować Khadiję Ismayilovą przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawie przeciwko Azerbejdżanowi. Ismayilova jest dziennikarką śledczą, obrończynią praw człowieka i krytyczką rządu Azerbejdżanu. Została skazana na 7 i pół roku więzienia w motywowanym politycznie procesie. Khadija odkryła dowody (...) »


21 stycznia 2016 ● Milena Antonowicz

Przegląd filmowy „Zmiany klimatu – Społeczność – Przyszłość”, 28-29 stycznia Warszawa

Z okazji Jubileuszu 20-lecia Polskiej Zielonej Sieci serdecznie zapraszamy na Przegląd Filmów Dokumentalnych „Zmiany klimatu – Społeczność – Przyszłość”. 28 i 29 stycznia w Warszawie zaprezentujemy filmy nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach i dotąd nie pokazywane w Polsce. Wydarzenie jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich, jednak zapraszamy do rezerwacji miejsc. Prezentowane filmy ukazują wpływ zmian klimatu oraz nadmiernej (...) »


20 stycznia 2016 ● Milena Antonowicz

Pomagamy się rozwijać krajom Południa czy wspieramy biznes? - relacja ze spotkania

W Centrum Prasowym PAP odbyła się dziś konferencja prasowa oraz panel dyskusyjny, mający zwrócić uwagę na problemy i wyzwania stojące przed Globalnym Południem. Temat dyskusji to "Sektor prywatny a współpraca rozwojowa z perspektywy NGO. Wpływ inwestycji prywatnych na realizację celów współpracy rozwojowej". Rządy wielu państw rozwiniętych chcą pomagać w rozwoju krajów biedniejszych i jednocześnie wspierać swoich przedsiębiorców, którzy tam (...) »


11 grudnia 2015 ● Milena Antonowicz

Leyla Yunus - działaczka praw człowieka w Azerbejdżanie zwolniona z aresztu

9 grudnia 2015 r. działaczka praw człowieka w Azerbejdżanie - Leyla Yunus - została warunkowo zwolniona z aresztu ze względu na jej pogarszający się stan zdrowia. Przyjaciel rodziny powiedział dziennikarzom, że działaczka jest bardzo osłabiona i zanim udzieli jakiegokolwiek wywiadu, musi odpocząć i zebrać siły. Yunus już wcześniej informowała o przemocy stosowanej wobec niej przez strażników więziennych. Cierpi m.in. na cukrzycę oraz zapalenie (...) »


18 listopada 2015 ● Milena Antonowicz

Film Winstar Wars na Festiwalu HumanDOC w Warszawie (21 listopada)

Film Winstar Wars został zakwalifikowany do Festiwalu HumanDOC w Warszawie. Zapraszamy do uczestnictwa w pokazie w sobotę 21 listopada w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie (Rynek 2) o g. 19.30, zaś do połowy grudnia będzie można oglądać film w zaciszu własnego domu, dzięki platformie Kinoplex.pl. Częścią festiwalu w tym roku jest wyprodukowany przez nas film Winstar Wars w reżyserii Krzysztofa Miękusa, który pokazuje na przykładzie (...) »


10 listopada 2015 ● Milena Antonowicz

Piłka dla Pokoju zakończona pełnym sukcesem! Polacy finansują turniej piłkarski w Kenii!

Polacy inwestują w pokój w Kenii! Pełnym sukcesem zakończył się crowdfunding Piłka dla Pokoju, również dzięki Wam! Młode piłkarki i piłkarze z Nairobi otrzymali wsparcie ponad 600 osób. Zebraliśmy prawie 19 tysięcy zł. Te pieniądze pozwolą na zakup wspaniałych nagród, piłek, strojów i butów piłkarskich, zapewnienie pełnego wyżywienia dla uczestników turnieju, opieki medycznej, wynagrodzenia dla sędziów. To wielkie święto! Dziękujemy Wam za pomoc! (...) »


23 października 2015 ● Milena Antonowicz

Global Justice Night 2015 - jak było

17. października, w Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem, w Szczecinie odbyła się po raz pierwszy impreza pod hasłem Global Justice Night. Przyszło ok. 100 osób, co bardzo nas cieszy, szczególnie, że sama idea spotkania jeszcze dwa miesiące temu była zupełnie nieznana. W tygodniu poprzedzającym to wydarzenie szczecińska młodzież brała udział w kilkudniowych warsztatach "Street Art na rzecz praw człowieka i sprawiedliwości społecznej", z pomocą (...) »


19 października 2015 ● Milena Antonowicz

Czy nowe Cele Zrównoważonego Rozwoju należą jeszcze do ONZ?

W tym roku Milenijne Cele Rozwoju kończą obowiązywać, a na kolejną 15-latkę przyjęto nowe Cele Zrównoważonego Rozwoju. Siedemnaście ambitnych wyzwań do roku 2030 i siedemnaście designerskich logotypów, które nie są właśnością Organizacji Narodów Zjednoczonych. Cele należą do całego świata, ale ich opisy do jednej firmy. Jak to możliwe? O tym, jak dokładnie brzmią Cele Zrównoważonego Rozwoju można przeczytać tutaj. Wszystko na sprzedaż Nowe cele są (...) »


14 października 2015 ● Milena Antonowicz

Global Justice Night w ramach Europejskiego Roku na Rzecz Rozwoju - konferencja prasowa

14. października w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca wydarzenie Global Justice Night, wpisujące się w obchody Europejskiego Roku na Rzecz Rozwoju. Wczorajsze zakupy, najnowszy film w kinie, zmiany klimatu, kryzys gospodarczy, polityka. Codzienność jest pełna zależności, które łączą świat biednych i bogatych. Global Justice Night to szczecińska cykliczna impreza, która ma pokazać, że sprawiedliwe i odpowiedzialne podejście do (...) »


13 października 2015 ● Milena Antonowicz

Mamy nowe Cele Zrównoważonego Rozwoju do 2030 roku

25 września 2015 r. w siedzibie ONZ 193 państwa określiły największe wyzwania dla świata na najbliższe 15 lat. Zakończył się okres realizacji Milenijnych Celów Rozwoju. Niektóre z nich udało się osiągnąć, innych jeszcze nie. Po ponad dekadzie wykrystalizowały się też nowe problemy. W Nowym Jorku przyjęto 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które mają nadać nowy kierunek walce z ubóstwem. Milenijne cele (MCR) skupiały się na eliminacji ubóstwa, głodu i (...) »


12 października 2015 ● Milena Antonowicz

Polska Współpraca Rozwojowa - Debata Przedwyborcza

Jakie są punkty widzenia poszczególnych partii politycznych na kierunki polskiej polityki współpracy rozwojowej? Zapraszamy na debatę przedwyborczą. Podczas debaty poruszymy m.in. kwestie celów, form i kierunków polskiej współpracy rozwojowej, a także sposobów w jaki polska oficjalna pomoc rozwojowa (zarządzana przez MSZ) może wspierać działania na rzecz rozwiązania współczesnych wyzwań globalnych, takich jak obecny tzw. "kryzys uchodźczy". (...) »


5 października 2015 ● Milena Antonowicz

Global Justice Night 2015 - 17 października w Szczecinie

Przyjdź na Global Justice Night 17. października do Starej Rzeźni w Szczecinie i dowiedz się czegoś o globalnych wyzwaniach, obejrzyj film, weź udział w loterii, zobacz jak idea GLOBAL JUSTICE zmieniła szczecińskie ulice, potańcz przy dobrej muzyce. Nie wyjdziesz z pustymi rękami – bluzy, torebki, smycze czekają. Globalna sprawiedliwość zaczyna się od lokalnych spotkań! Kiedy: 17 października (sobota) g.18.00 Gdzie: Stara Rzeźnia, Szczecin (...) »


4 października 2015 ● Milena Antonowicz

Polacy współtworzą dziecięcy turniej piłkarski w Kenii PIŁKA DLA POKOJU - dołącz do nas! Bądź pozytywną zmianą!

W tym roku - jak zwykle - czekaliśmy z niecierpliwością na doroczny turniej piłkarski dla dzieciaków i młodzieży w Kiberze - drugim co do wielkości slumsie Afryki. Turniej dla Pokoju, w którym bierze udział prawie 1000 dziewcząt i chłopców. Niestety nie udało się zdobyć żadnego grantu na organizację już ósmego turnieju. Dlatego uruchomiliśmy crowdfundingowy projekt. Potrzeba 15500 zł. Z Waszą pomocą na pewno się uda! Kiberę, dzielnicę Nairobi (...) »


27 września 2015 ● Milena Antonowicz

Żegnamy Abdulcadira Gabeire Farah z Fundacji dla Somalii

Z ogromnym smutkiem informujemy, że w tragicznych okolicznościach zginął Abdulcadir Gabeire Farah, prezes Fundacji dla Somalii, były członek Zarządu Grupy Zagranica. W poniedziałek 21 września doszło do zamachu w Mogadiszu, stolicy Somalii. Abdulcadir Gabeire Farah wraz z innym obywatelem Polski był w tym czasie w okolicach kompleksu rządowego, gdzie doszło do zamachu terrorystycznego, w wyniku którego Abdulcadir doznał śmiertelnych obrażeń. (...) »


22 września 2015 ● Milena Antonowicz

Winstar Wars [FILM]

W tym roku odwiedziliśmy Tunezję sprawdzając jak wyglądają tam inwestycje dla rozwoju i jak skorzystali na tym obywatele. W tym celu rozmawialiśmy z wieloma osobami - ekspertami, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, ale także ze zwykłymi ludźmi. Przedstawiamy zapowiedź filmu „Winstar Wars”, który powstał podczas naszej pracy na miejscu. Niecałe 40 lat temu na południu Tunezji kręcono zdjęcia do Gwiezdnych Wojen. Miasto Tataouine – od (...) »


11 sierpnia 2015 ● Milena Antonowicz

Azerbejdżan: Dziennikarz Rasim Aliyev zamordowany – Igrzyska Europejskie zakończone, ale kryzys praw człowieka trwa

Koalicja Sport for Rights, do której należy także Polska Zielona Sieć, w oświadczeniu z 10 sierpnia, zdecydowanie potępia brutalne zabójstwo azerskiego dziennikarza Rasima Aliyeva. Aliyev zmarł 9 sierpnia w szpitalu w Baku, po tym jak dzień wcześniej został ciężko pobity przez grupę ludzi. Przez trzy tygodnie aż do śmierci, informował o otrzymywaniu ciągłych gróźb i zastraszaniu przez sieci społecznościowe. Władze Azerbejdżanu rozpoczęły (...) »


20 lipca 2015 ● Milena Antonowicz

7 powodów by nie dawać Lukoilowi europejskich pieniędzy na inwestycje w Azerbejdżanie

Europejskie i azerskie organizacje społeczne apelują do EBOR W związku ze zbliżającym się głosowaniem Rady Dyrektorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) planowanym na najbliższą środę (22.07.2015 r.), w sprawie pożyczki [7] dla Lukoil Overseas Shah Deniz Ltd, azerskie i europejskie organizacje pozarządowe apelują do europejskich przedstawicieli w Radzie, by głosowali oni na nie. Dziś wysłany został do dyrektorów list [8] w tej (...) »


26 czerwca 2015 ● Milena Antonowicz

Koniec Igrzysk Europejskich w Baku - czego dowiedzieliśmy się o Azerbejdżanie? - komentarz polskich członków koalicji „Sport for Rights”

Azerbejdżan rozpłynął się w splendorze I Igrzysk Europejskich do końca nie respektując apeli płynących z całej Europy w kierunku prezydenta Ilhama Alijewa o uwolnienie 80 więźniów politycznych. Apeli z pewnością dosłyszanych przez reżim, o czym świadczyć mogą mniej lub bardziej wysublimowane działania zmierzające do zamknięcia ust nie tylko azerskiemu społeczeństwu, lecz także członkom europejskiej koalicji „Sport for Rights”. Mimo ataków prorządowej (...) »


17 czerwca 2015 ● Milena Antonowicz

Parada Wolności w Warszawie (WIDEO i ZDJĘCIA)

12 czerwca, w dzień otwarcia pierwszych Igrzysk Europejskich w Azerbejdżanie, przeszliśmy przez Warszawę w Paradzie Wolności, podczas której kilkadziesiąt osób wyraziło swój sprzeciw wobec uwięzienia przez reżim prezydenta Azerbejdżanu ok. 80 działaczy prodemokratycznych. W geście solidarności z tymi, którzy są represjonowani przez reżim prezydenta Alijewa, przeszliśmy z centrum Warszawy pod Ambasadę Azerbejdżanu niosąc "ogień wolności". Igrzyska (...) »


10 czerwca 2015 ● Milena Antonowicz

Uwagi Polskiej Zielonej Sieci do projektu Wieloletniego Programu Współpracy Rozwojowej na lata 2016-2020

Polska Zielona Sieć wzięła udział w konsultacjach Wieloletniego Programu Współpracy Rozwojowej 2016-2020. Publikujemy złożone uwagi. Wieloletni program współpracy rozwojowej jest podstawą do prowadzenia przez Polskę działań z zakresu współpracy rozwojowej. Program określa cele oraz priorytety geograficzne i tematyczne polskiej współpracy rozwojowej, a także uwzględnia ustalenia organizacji międzynarodowych i regulacje UE. Pierwsza edycja programu (...) »


2 czerwca 2015 ● Milena Antonowicz

Europejskie Igrzyska prezentem dla najgorszego reżimu w Europie - materiały pokonferencyjne

Dzisiaj w Centrum Prasowym Foksal odbyła się konferencja prasowa pod hasłem „Europejskie Igrzyska prezentem dla najgorszego reżimu w Europie”. Spotkanie poświęcone było łamaniu praw człowieka w Azerbejdżanie w kontekście rozpoczynających się 12 czerwca I Igrzysk Europejskich. W programie były: społeczne następstwa I Igrzysk Europejskich – ograniczenie działalności wolnych mediów, uwięzienie liderów społeczeństwa obywatelskiego, przesiedlenia oraz (...) »


2 czerwca 2015 ● Milena Antonowicz

Raport Pipe Dreams - dlaczego dotacje ze środków publicznych dla Łukoil w Azerbejdżanie nie zmniejszą uzależnienia UE od Rosji?

Na 10 dni przed I Europejskimi Igrzyskami w Baku, europejscy politycy milczą nt. łamania praw człowieka i naruszania zasad demokratycznych w Azerbejdżanie z powodu marzenia o dużej rurze? Przedstawiamy raport „Pipe Dreams” pokazujący, że wskazywany przez Unię Europejską jako kluczowy, Południowy Korytarz Gazowy, może okazać się jednym z droższych rurociągów w historii, wcale nie uniezależnić Europy od rosyjskiego gazu a za to uzależnić na dekady (...) »


22 maja 2015 ● Milena Antonowicz

List otwarty do uczestników 17. Pikniku Olimpijskiego w Warszawie

Biegnąc na Igrzyska Europejskie do Baku, pamiętajcie o więźniach azerskiego reżimu, którzy ich nie zobaczą. W najbliższą sobotę, 23 maja 2015 r., Polski Komitet Olimpijski organizuje 17 Piknik Olimpijski z okazji zbliżających się I Igrzysk Europejskich w Azerbejdżanie. Pomimo informacji na stronie, że piknik jest otwarty „absolutnie dla wszystkich”, organizacje pozarządowe nie dostały pozwolenia na zorganizowanie stoiska informującego o problemach (...) »


21 maja 2015 ● Milena Antonowicz

Europejskie Igrzyska w Azerbejdżanie - święto fair play w kraju łamiącym prawa człowieka. Co na to Niemcy i Szwedzi?

15 organizacji pozarządowych z Europy, w tym Polska Zielona Sieć, pod egidą kampanii „Sport for Rights”, wysłało dziś wspólny list do Niemieckiego Komitetu Olimpijskiego i Sportu (DOSB) oraz Szwedzkiego Komitetu Olimpijskiego (SOK). W liście apelujemy do szefów tych organizacji o publiczne wezwanie do uwolnienia dziennikarzy oraz obrońców praw człowieka więzionych przez reżim w Azerbejdżanie. W liście nawołujemy do wstawienia się za 14. (...) »


15 maja 2015 ● Milena Antonowicz

Polska współpraca rozwojowa - Raport 2014

Jesienią 2013 r. Polska przystąpiła do Komitetu Pomocy Rozwojowej OECD, prestiżowego klubu krajów-donatorów pomocy rozwojowej. Mimo to, pomoc rozwojowa udzielana przez Polskę pozostaje dużo poniżej naszych międzynarodowych zobowiązań i wiele jej brakuje jeśli chodzi o jakość i spójność. Raport „Polska współpraca rozwojowa 2014” koncentruje się na temacie spójności polityki na rzecz rozwoju i analizuje m.in. spójność polskiej polityki klimatycznej, (...) »


9 maja 2015 ● Milena Antonowicz

9 maja świętujemy Dzień Europy

Dzień Europy obchodzony jest 9 maja w całej Unii. To coroczne obchody upamiętniające pokój i jedność w Europie. Dokładnie 65 lat temu ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, ogłosił plan powołujący nową formę współpracy w Europie – Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, będącą zalążkiem obecnej Unii Europejskiej. Pomysł Schumana polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i (...) »


8 maja 2015 ● Milena Antonowicz

Kino, muzeum i inne atrakcje za darmo! Tydzień Europejski w Szczecinie 9-17 maja

Trzecia edycja Tygodnia Europejskiego w Szczecinie rusza już w sobotę, 9 maja. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin zorganizował z tej okazji Piknik Europejski, Europejską Wioskę, konferencję na temat współpracy rozwojowej, festiwal filmowy i wystawę fotograficzna. A na zakończenie Europejska Noc Muzeów. 9 maja - piknik Tegoroczna odsłona Tygodnia Europejskiego poświęcona jest przede wszystkim różnorodności kulturowej oraz (...) »


7 maja 2015 ● Milena Antonowicz

Spotkajmy się w Miasteczku Schumana 9 maja w Warszawie

W sobotę, 9 maja o 12:00 spotkajmy się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, żeby wspólnie świętować 65 lat europejskiego projektu Roberta Schumana. Razem z organizacjami z Grupy Zagranica dołączamy się także do obchodów Europejskiego Roku na Rzecz Rozwoju. Czeka na Was wiele atrakcji w namiocie Akcji dla Globalnego Południa! Z okazji Dnia Europy na Paradzie Schumana w Warszawie spotykają się tysiące osób z Polski i Europy, w tym (...) »


22 kwietnia 2015 ● Milena Antonowicz

Kolejni działacze praw człowieka skazani w Azerbejdżanie

Na 50 dni przed rozpoczeciem Igrzysk Europejskich 2015 w Azerbejdżanie znani azerscy działacze praw człowieka zostali skazani na lata więzienia. Dlaczego reżim azerski nie boi się światowej opinii publicznej? Już tylko 50 dni dzieli nas od rozpoczęcia igrzysk, które są organizowane w Baku przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Reżim Alijewów w Azerbejdżanie zaznaczył tą datę wyraźnie, wtrącając w ostatnich dniach do więzienia dwóch znanych (...) »


13 kwietnia 2015 ● Milena Antonowicz

3 powody, dla których sprawdzamy inwestycje dla rozwoju

Dlaczego rozpoczęliśmy nową kampanię? I dlaczego jej hasło to Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju? Jaki związek mają Twoje pieniądze z życiem ludzi w krajach globalnego Południa? Podajemy 3 powody, z wielu, dla których zajęliśmy się tym tematem i, dla których każdy z Was powinien się nim zainteresować. Po pierwsze... ...robimy to solidaryzując się z mieszkańcami południowej Tunezji, którzy żyją w otoczeniu koncernów wydobywczych. Na co dzień borykają (...) »


31 marca 2015 ● Milena Antonowicz

Apelujemy do Premier Ewy Kopacz w sprawie krajowego planu działania w zakresie biznesu i praw człowieka

Polska Zielona Sieć wraz z ponad 30 innymi organizacjami, wystosowała 27 marca apel do Premier Ewy Kopacz o podjęcie przez Rząd RP działań mających na celu wypracowanie Krajowego Planu Działań w zakresie biznesu i praw człowieka, zgodnego z Wytycznymi ONZ, przyjętymi jednogłośnie w czerwcu 2011 r. rezolucją Rady Praw Człowieka ONZ. Wytyczne ONZ stanowią jedno z kluczowych narzędzi dotyczących przestrzegania praw człowieka w codziennej praktyce (...) »


3 marca 2015 ● Milena Antonowicz

Broszura: Sektor prywatny działający w krajach Południa - pomoc czy problem dla rozwoju?

Przedstawiamy broszurę pt. "Sektor prywatny działający w krajach Południa - pomoc czy problem dla rozwoju? Zadania dla państwa donatora." Informacje zawarte w broszurze prowadzą do następujących wniosków. Działalności sektora prywatnego w krajach Południa nie może towarzyszyć korupcja niszcząca podstawy dobrego rządzenia, stosowanie podwójnych standardów społecznych i środowiskowych skutkujących kryzysami lokalnymi, czy unikanie podatków. Taki (...) »


13 lutego 2015 ● Milena Antonowicz

2015 Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju

Parlament Europejski ogłosił, że rok 2015 będzie Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju. Rok 2015 jest przełomowy dla międzynarodowej pomocy rozwojowej z uwagi na zbliżający się termin osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju. W tym roku przedstawiciele państw z całego świata będę ustalać nowe kierunki działań i rozwoju p o 2015. Mottem tego roku jest hasło: „Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość”. W tym roku instytucje europejskie skupią się na (...) »


13 lutego 2015 ● Milena Antonowicz

O kampanii Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju

W 2015 roku rozpoczynamy nową 3-letnią kampanię pod nazwą "Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju". Co to znaczy? Sprawdzamy czy publiczne pieniądze, które mają służyć m.in. rozwojowi krajów Globalnego Południa, są wykorzystywane zgodnie z tym zamiarem. Rozwój nie jest celem samym w sobie i nie może odbywać się kosztem ludzi. Jeśli wraz z rozwojem pogarszają się warunki życia ludzi lub warunki środowiskowe, musimy się zastanowić czy to na pewno jest (...) »


2 lutego 2015 ● Milena Antonowicz

Publikacje kampanii Wyżywić Świat

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z publikacjami, które przygotowaliśmy w ramach kampanii Wyżywić Świat w latach 2010-2012. Naszym celem było budowanie świadomości polskiego społeczeństwa na temat faktycznych przyczyn głodu i niedożywienia na świecie, a także promowanie zasad suwerenności żywnościowej oraz zrównoważonego rolnictwa jako skutecznych sposobów walki z nimi. Raport "Rosnące zagrożenie: zmiany klimatu, żywność i walka z głodem na świecie" (...) »


29 stycznia 2015 ● Milena Antonowicz

Shell zapłaci 83,3 mln USD odszkodowania za wyciek w Nigerii

Po trzech latach procesu w Londynie doszło do ugody między firmą Shell a mieszkańcami Bodo w Nigerii. Shell od lat wydobywa ropę w Delcie Nigru i odpowiada za dwa poważne wycieki w 2008 i 2009 roku, wskutek których ucierpiało ok. 15 600 osób. Pierwsza oferta Shella dla Nigeryjczyków z 2011 roku miała wynosić 4000 GBP. W 2013 roku podniesiono ofertę do 18 mln GBP, jednak nie spotkała się ona z akceptacją drugiej strony. Początkowo Shell (...) »


26 stycznia 2015 ● Milena Antonowicz

Zdjęcia i filmy - współpraca rozwojowa w Afryce

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami i filmami z realizacji naszych projektów w ramach współpracy rozwojowej w Ghanie, Tanzanii i Kenii. Działamy w Afryce od 2006 roku i dzięki współpracy z lokalnymi partnerami odnieśliśmy wiele sukcesów. Zdjęcia z dziewiątego turnieju piłkarskiego Piłka dla Pokoju w Kiberze w ramach projektu "Kibera dla pokoju i rozwoju." / Kenia 2016 Zdjęcia z sesji modowej w Kiberze z kolekcji zaprojektowanej przez (...) »


20 stycznia 2015 ● Milena Antonowicz

Wystawy fotograficzne Akcji dla Globalnego Południa

Zapraszamy do zapoznania się z wystawami prezentującymi negatywny wpływ działalności przemysłu wydobywczego na życie ludzi w krajach Globalnej Północy, a także naszą działalność w ramach współpracy rozwojowej. Wystawa “Dramatyczny wpływ zmian klimatu i przemysłu wydobywczego na kraje Globalnego Południa" pokazuje problem uchodźców klimatycznych, łamania praw człowieka przez koncerny energetyczne oraz związek tych zjawisk z konfliktami (...) »


19 stycznia 2015 ● Milena Antonowicz

Scenariusze lekcji dla nauczycieli

Zachęcamy do korzystania ze scenariuszy lekcji, które pokazują jak rozmawiać o największych wyzwaniach dzisiejszego świata oraz jak przedstawić w interesujący i budujący sposób problemy wielu społeczeństw. Scenariusze pokazują jaki związek mają zachowania i decyzje mieszkańców Globalnej Północy z życiem ludzi w krajach Globalnego Południa. W sumie 200 stron informacji i propozycji na edukację młodzieży. Wszystkie scenariusze mają podaną podstawę (...) »


13 października 2014 ● Milena Antonowicz

Centrum Uwezo rozpoczęło produkcję

Od lipca Centrum UWEZO w Kiberze działa w nowej siedzibie, w której szkoli młode kobiety w produkcji biżuterii, ubrań, torebek, plecaków, obuwia itp. Dzięki nowym maszynom oraz wsparciu trenerki uczestniczki szkoleń mogą pracować o wiele efektywniej i już widać pierwsze efekty. Kobiety uczą się projektowania, szycia oraz wytwarzania biżuterii. Łączenia nowoczesnego designu z pięknymi, wzorzystymi tkaninami. W tym celu zostały zakupione materiały (...) »


26 września 2014 ● Milena Antonowicz

Raporty z monitoringu polskiej współpracy rozwojowej

Polska Zielona Sieć, jako organizacja członkowska Grupy Zagranica, co roku wspiera monitoring polskiej współpracy rozwojowej oraz przygotowywanie raportu na ten temat. Raporty analizują politykę i działania w zakresie współpracy rozwojowej polskiej administracji rządowej oraz nowe trendy. Raport "Polska współpraca rozwojowa 2016" Raport "Polska współpraca rozwojowa 2015" Raport "Polska współpraca rozwojowa 2014" Raport "Polska współpraca (...) »


21 lutego 2014 ● Milena Antonowicz

Polska Zielona Sieć szuka pracownika/czki w Szczecinie!

Ciekawa praca w NGO przy kampanii edukacyjnej. Jesteśmy ogólnopolską organizacją pozarządową zrzeszającą 10 organizacji ekologicznych działających lokalnie. Mamy również własne programy i działania. Posiadamy biura w Krakowie, Warszawie i Szczecinie. W biurze szczecińskim realizowana jest m.in ogólnopolska kampania edukacyjna „Nowocześnie, energooszczędnie, odpowiedzialnie – inteligentne sieci energetyczne”. Szukamy osoby do pracy przy tej kampanii (...) »


21 lipca 2013 ● Milena Antonowicz

Publikacje kampanii Dla Klimatu Przeciw Ubóstwu

W latach 2009-2011 realizowaliśmy w Polsce kampanię społeczną „Dla klimatu = przeciw ubóstwu!”, we współpracy z Oxfam Germany, Oxfam France i niemiecką Fundacją Heinricha Boella. Naszym celem było szerzenie świadomości na temat dramatycznego i przybierającego na sile wpływu zmian klimatu na życie najbiedniejszych na świecie społeczności. Publikacja Dla klimatu = przeciw ubóstwu, podsumowująca związek zmian klimatu z najważniejszymi problemami (...) »


26 marca 2013 ● Milena Antonowicz

Prezentacje ze szkolenia e-learning dla nauczycieli „Zależności Globalne“

Udostępniamy 10 lekcji szkolenia e-learning „Zależności Globalne“ z grudnia 2012 roku. Szkolenie skierowane było do nauczycieli, jednak przedstawiane prezentacje przygotowane są tak, aby zainteresować również zwykłego odbiorcę. Zorganizowane zostało w ramach projektu „Rozwój Północy kontra rozwój Południa - kampania informująca o współzależnościach między wyborami Globalnej Północy, a rozwojem Globalnego Południa” i otrzymało patronat Ośrodka Rozwoju (...) »


26 stycznia 2013 ● Milena Antonowicz

Polska współpraca rozwojowa 2012 - raport

Polska pomoc rozwojowa w roku 2012 - dajemy poniżej naszych możliwości i nie tym, którzy naprawdę potrzebują wsparcia, brakuje koordynacji między poszczególnymi instytucjami administracji publicznej w tym zakresie, podobnie do innych krajów „sztucznie pompujemy” nasze statystyki pomocy – to główne obserwacje zawarte w raporcie monitoringowym Grupy Zagranica „Polska Współpraca Rozwojowa 2012”. Siódmy już z kolei coroczny raport wydawany przez (...) »


31 grudnia 2012 ● Milena Antonowicz

Filmowe efekty pracy w Tanzanii

W 2012 r. Polska Zielona Sieć oraz Oikos East Africa realizowały projekt pt. "Zwiększanie dostępu do odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich w Tanzanii". Zainstalowano panele słoneczne w 5 miejscowościach w dystrykcie Arumeru, na północ od Mount Meru (piąta pod względem wysokości góra w Afryce) i Parku Narodowego Arusha. Instalacje pozwoliły oświetlić szkoły i ambulatorium, a także dały źródło prądu. Zapraszamy do zapoznania się z (...) »


19 grudnia 2012 ● Milena Antonowicz

Odpowiedzialna konsumpcja – dziesiąta prezentacja szkoleniowa

Udostępniamy ostatnią lekcję szkolenia e-learning „Zależności Globalne“, dotyczącą odpowiedzialnych zakupów. Szkolenie skierowane jest do nauczycieli, jednak przedstawiane prezentacje przygotowane są tak, aby zainteresować jak największe grono odbiorców. Z prezentacji pt. „Odpowiedzialna konsumpcja“ dowiecie się między innymi: jaką drogę przechodzi każdy produkt, który kupujemy dla kogo ma znaczenie jakie podejmujemy wybory w sklepie jak zakupami (...) »


16 grudnia 2012 ● Milena Antonowicz

Sprawiedliwy handel – dziewiąta prezentacja szkoleniowa

Udostępniamy dziewiątą lekcję szkolenia e-learning „Zależności Globalne“, dotyczącą sprawiedliwego handlu. Szkolenie skierowane jest do nauczycieli, jednak przedstawiane prezentacje przygotowane są tak, aby zainteresować jak największe grono odbiorców. Z prezentacji pt. „Sprawiedliwy handel“ dowiecie się między innymi: jak i gdzie można sprzedawać i kupować etycznie jakie korzyści społeczne przynosi podnoszenie standardów w handlu oraz kto traci (...) »


11 grudnia 2012 ● Milena Antonowicz

Suwerenność żywnościowa – ósma prezentacja szkoleniowa

Udostępniamy ósmą lekcję szkolenia e-learning „Zależności Globalne“, dotyczącą suwerenności żywnościowej. Szkolenie skierowane jest do nauczycieli, jednak przedstawiane prezentacje przygotowane są tak, aby zainteresować jak największe grono odbiorców. Z prezentacji pt. „Suwerenność żywnościowa“ dowiecie się między innymi: z jakimi wyzwaniami zmagają się obecnie drobni rolnicy jakie są przyczyny głodu na świecie jakimi zasadami powinien kierować sie (...) »


9 grudnia 2012 ● Milena Antonowicz

Odpowiedzialna konsumpcja, przykład zasobów leśnych – siódma prezentacja szkoleniowa

Udostępniamy siódmą lekcję szkolenia e-learning „Zależności Globalne“, dotyczącą odpowiedzialnego korzystania z zasobów leśnych. Szkolenie skierowane jest do nauczycieli, jednak przedstawiane prezentacje przygotowane są tak, aby zainteresować jak największe grono odbiorców. Z prezentacji pt. „Odpowiedzialna konsumpcja - przykład zasobów leśnych“ dowiecie się między innymi: jakie jest znaczenie lasów w życiu ludzi i rozwoju państw jakie usługi (...) »


4 grudnia 2012 ● Milena Antonowicz

Wydobycie i handel surowcami w krajach globalnego Południa – szósta prezentacja szkoleniowa

Udostępniamy szóstą lekcję szkolenia e-learning „Zależności Globalne“, dotyczącą wykorzystania surowców i zasobów naturalnych z krajów globalnego Południa. Szkolenie skierowane jest do nauczycieli, jednak przedstawiane prezentacje przygotowane są tak, aby zainteresować jak największe grono odbiorców. Z prezentacji pt. „Wydobycie i handel surowcami w krajach globalnego Południa“ dowiecie się między innymi: komu powinniśmy być wdzięczni za posiadane (...) »


2 grudnia 2012 ● Milena Antonowicz

Zmiany klimatu i dostęp do wody – piąta prezentacja szkoleniowa

Udostępniamy piątą lekcję szkolenia e-learning „Zależności Globalne“, dotyczącą zmian klimatu oraz dostępu do wody. Szkolenie skierowane jest do nauczycieli, jednak przedstawiane prezentacje przygotowane są tak, aby zainteresować jak największe grono odbiorców. Z prezentacji pt. „Zmiany klimatu i dostęp do wody“ dowiecie się między innymi: czy pogoda to klimat jak zmiany klimatu podnoszą poziom wód na świecie i jednocześnie ograniczają zasoby wody (...) »


27 listopada 2012 ● Milena Antonowicz

Pomoc rozwojowa – czwarta prezentacja szkoleniowa

Udostępniamy czwartą lekcję szkolenia e-learning „Zależności Globalne“, dotyczącą standardów, realiów i efektywności pomocy rozwojowej. Szkolenie skierowane jest do nauczycieli, jednak przedstawiane prezentacje przygotowane są tak, aby zainteresować jak największe grono odbiorców. Z prezentacji pt. „Pomoc rozwojowa“ dowiecie się między innymi: czym jest pomoc rozwojowa jakie są jej rodzaje jak pomagać żeby nie zaszkodzić która pomoc jest najbardziej (...) »


25 listopada 2012 ● Milena Antonowicz

Równouprawnienie i rozwój – trzecia prezentacja szkoleniowa

Udostępniamy trzecią lekcję szkolenia e-learning „Zależności Globalne“, dotyczącą zależności między równouprawnieniem a rozwojem. Szkolenie skierowane jest do nauczycieli, jednak przedstawiane prezentacje przygotowane są tak, aby zainteresować jak największe grono odbiorców. Z prezentacji pt. „Równouprawnienie i rozwój“ dowiecie się między innymi: czym jest płeć jak i gdzie stosować zasadę równouprawnienia jaki wpływ ma dyskryminacja płciowa na (...) »


20 listopada 2012 ● Milena Antonowicz

Prawa człowieka – druga prezentacja szkoleniowa

Udostępniamy drugą lekcję szkolenia e-learning „Zależności Globalne“, dotyczącą zagadnienia praw człowieka. Szkolenie skierowane jest do nauczycieli, jednak przedstawiane prezentacje przygotowane są tak, aby zainteresować jak największe grono odbiorców. Z prezentacji pt. „Prawa człowieka“ dowiecie się między innymi: od kiedy możemy mówić o prawach człowieka komu i kiedy one przysługują oraz na jakiej podstawie czy można zrezygnować z jakiegoś prawa (...) »


18 listopada 2012 ● Milena Antonowicz

Edukacja Globalna – co to takiego?

Udostępniamy pierwszą lekcję szkolenia e-learning „Zależności Globalne“. Szkolenie skierowane jest do nauczycieli, jednak przedstawiane prezentacje przygotowane są tak, aby zainteresować również zwykłego odbiorcę. Dziś wprowadzenie do tematyki edukacji globalnej. Z prezentacji pt. „Edukacja Globalna – co to takiego?“ dowiecie się między innymi: jakie jest nasze miejsce w zglobalizowanym świecie jak to możliwe, że ludzie, których dzielą tysiące (...) »


16 listopada 2012 ● Milena Antonowicz

Rozpoczęło się szkolenie e-learning

12 listopada 2012 r. rozpoczęliśmy szkolenie e-learning dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pt. „Zależności Globalne“. Ze 184 zgłoszeń z całej Polski wybranych zostało 60 osób, nauczycieli różnych przedmiotów, którzy pragną w pracy z młodzieżą nawiązywać do tematów edukacji globalnej. Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń oraz internetowy charakter kursu w pierwszej kolejności zakwalifikowały się osoby z mniejszych miejscowości, w (...) »


12 listopada 2012 ● Milena Antonowicz

Zależności Globalne. Scenariusze lekcji dla nauczycieli.

Polska ZIelona Sieć przedstawia publikację pt. "Zależności Globalne. Scenariusze zajęć lekcyjnych dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych." Scenariusze są aktualnym narzędziem pracy z młodzieżą w zakresie edukacji globalnej. Zapraszamy wszystkich nauczycieli i edukatorów, ale nie tylko, do zapoznania się z naszym najnowszym zbiorem 17 scenariuszy lekcji, które obejmują takie tematy jak zrównoważony rozwój, prawa człowieka, zmiany klimatu, (...) »


31 października 2012 ● Milena Antonowicz

Globalna gazeta każdego ranka!

Przedstawiamy nową podstronę Akcji Dla Globalnego Południa dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką zrównoważonego rozwoju oraz zależnościami między krajami globalnego Południa i Północy oraz ich rozwojem. Na specjalnie przygotowanej stronie znajdziecie zawsze aktualne zestawienie informacji ze stron polskich i zagranicznych. Życie jest zależnością (…). To, co wpływa na Ciebie bezpośrednio, wpływa również pośrednio na innych. Czy (...) »


26 października 2012 ● Milena Antonowicz

Zależności Globalne, e-learning dla nauczycieli

Polska Zielona Sieć zaprasza nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu internetowym pt. "Zależności Globalne". Szkolenie posiada honorowy patronat Ośrodka Rozwoju Edukacji. Jest współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP w 2012 r. Co to są zależności globalne? Ponieważ nic na świecie nie dzieje się w próżni, rozwój jednego kraju i jego społeczeństwa może (...) »


2 października 2012 ● Milena Antonowicz

Polska współpraca rozwojowa 2011 - raport

29 września 2012 roku, w ramach V Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej, Grupa Zagranica zaprezentowała najnowszy raport z monitoringu współpracy rozwojowej. Raport do pobrania w formacie PDF Rok 2011 - rok polskiej prezydencji w Radzie UE - to niewykorzystana szansa na przełom w polskiej współpracy rozwojowej. Nie zwiększyła się znacząco wielkość polskiej pomocy, a wyczekiwane od lat działania polityczne, takie jak przygotowanie i uchwalenie (...) »


8 czerwca 2012 ● Milena Antonowicz

Nowy projekt Polskiej Zielonej Sieci w ramach programu MSZ Edukacja Globalna 2012

Akcja dla Globalnego Południa rusza z nowym projektem finansowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu Edukacji Globalnej: „Rozwój Północy kontra rozwój Południa - kampania informująca o współzależnościach między wyborami Globalnej Północy, a rozwojem Globalnego Południa”. Do końca 2012 roku zrealizujemy kilka działań, a czuwać nad nimi będą prócz pracowników Polskiej Zielonej Sieci, eksperci oraz wolontariusze. Celem PZS jest (...) »


17 maja 2012 ● Milena Antonowicz

Spotkanie poświęcone działalności korporacji wydobywczych w Mozambiku

Zapraszamy na spotkanie współorganizowane przez Grupę Zagranica 22 maja o godz. 14.00. Gościem spotkania będzie Daniel Ribeiro, obrońca praw człowieka z Mozambiku, aktywista organizacji Justica Ambiental (JA!), zajmującej się ochroną środowiska i praw lokalnych społeczności. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana kampania "Facing Finance", którą w Polsce prowadzi CentrumCSR.PL, a także kwestie związane z łamaniem praw człowieka w Mozambiku (...) »


18 listopada 2011 ● Milena Antonowicz

Afryka - fragment po fragmencie. 19-21 listopada, Gdańsk

Afryka jest zjawiskiem geograficznym i kulturowym, gospodarczym i politycznym, wielorakim i wielostronnym. Ale także konstruktem świadomości Europejczyka, nie zawsze budowanym w oparciu o wiedzę i refleksję historyczną. A jaka jest współczesna Afryka, z dynamicznymi przemianami społeczno-politycznymi? Odpowiedzią może być budowa obrazu Afryki z wielu fragmentów wiedzy, relacji, odczuć. Zbieramy więc wiele głosów, które na pewno nie złożą się na (...) »


26 września 2011 ● Milena Antonowicz

Ustawa o Współpracy Rozwojowej

Polska wreszcie doczekała się zapisów legislacyjnych dotyczących pomocy rozwojowej. Akt ten jest wynikiem kilkuletnich starań organizacji pozarządowych oraz polityków, aby nadać ramy prawne działaniom polskich instytucji w zakresie międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju. 16 września 2011 roku Sejm RP uchwalił ustawę, która polską pomoc rozwojową włącza w obszar polityki zagranicznej. POMOC BEZ USTAWY Osiem lat czekaliśmy na ustawę o (...) »


26 maja 2011 ● Milena Antonowicz

Pierwszy krok Zielonego Funduszu Klimatycznego

Spóźnianie się, zamykanie drzwi, gorące dyskusje – tak wygląda trudny związek krajów północy z krajami południa. Pod koniec kwietnia 2011 roku w Meksyku odbyło się wstępne spotkanie Tymczasowego Komitetu ds. powołania Zielonego Funduszu Klimatycznego. Komitet wystartował z miesięcznym opóźnieniem, co nie jest niestety odosobnioną praktyką w negocjacjach klimatycznych. Spotkanie to było bowiem ustalone na marzec. Jednak nie wszystkie grupy regionalne (...) »


20 maja 2011 ● Milena Antonowicz

Puste konta bogatych krajów

1 maja 2011 minął termin składania częściowych raportów sprawozdających środki, które państwa rozwinięte zobligowały się przeznaczać na pomoc krajom biednym w ramach tzw. fast start climate fund, czyli funduszu na szybki start w przezwyciężaniu negatywnych skutków zmian klimatu do 2012 roku. Fundusz miał wynosić 30 mld dol. Dla krajów bogatych 1 maja minął właściwie niepostrzeżenie. Niemal nikt nie złożył raportu. Zaś zagraniczne informacje prasowe (...) »


18 maja 2011 ● Milena Antonowiczkomentarze (17)

IV Konferencja najmniej rozwiniętych krajów

Między 9 a 13 maja 2011 roku w Istambule odbyła się czwarta konferencja ONZ dotycząca najmniej rozwiniętych krajów świata (LDC-IV). Poprzednia konferencja odbyła się w 2001 roku w Brukseli. Celem jest wypracowanie planu pomocowego na kolejne 10 lat. Główne problemy, z jakimi borykają się najuboższe państwa można streścić w trzech punktach: skutki zmian klimatu, rosnące ceny żywności i ropy, konflikty zbrojne. LEAST DEVELOPED COUNTRIES Kategoria (...) »


4 maja 2011 ● Milena Antonowicz

AGENDA NEGOCJACJI KLIMATYCZNYCH 2011

Między 3 a 8 kwietnia 2011r. w Bangkoku odbyło się spotkanie stron Konwencji Klimatycznej ONZ (UNFCCC). Negocjatorzy ze 176 państw uzgodnili agendę prac na resztę roku, zgodnie z postanowieniami zeszłorocznego szczytu klimatycznego w Cancun. Dokładny kalendarz spotkań dla każdego z ciał Konwencji dostępny jest na stronie: http://unfccc.int/meetings/unfccc_c.... ZIELONY FUNDUSZ KLIMATYCZNY Już na koniec kwietnia (28-29.04.2011) zaplanowano (...) »


22 kwietnia 2011 ● Milena Antonowicz

OD CANCUN DO... ?

16. Konferencja Klimatyczna ONZ w Cancun, Meksyk, trwała od 29 listopada do 10 grudnia 2010r. Od przedstawienia jej głównych postanowień zaczynamy nowy dział zbierający aktualne postępy negocjacji klimatycznych. Działania Konferencji Klimatycznej w Cancun nakierowane były na kilka istotnych celów: Ustalić jasne cele redukcji antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych z konkretnymi granicami czasowymi tak, aby wzrost średniej globalnej (...) »


20 marca 2011 ● Milena Antonowicz

Wyniki konkursu MSZ Pomoc Rozwojowa

28 października zeszłego roku rozpoczął się coroczny konkurs Ministra Spraw Zagranicznych na dofinansowanie projektów związanych z pomocą rozwojową. Pod koniec lutego z 363 wniosków wyłoniono 114, które zostaną dofinansowane. Łączna kwota dofinansowań wynosi niecałe 28 mln zł. Wyniki konkursu możemy zobaczyć na poniższym diagramie, który uwzględnia liczbę dofinansowanych projektów pod względem geograficznego kierunku pomocy. Główne sektory (...) »


5 stycznia 2011 ● Milena Antonowiczkomentarze (25)

KIVA.ORG - pomoc, na jaką cię stać

Prawdopodobnie powinnam zacząć ten wpis od Milenijnych Celów Rozwoju, umacniania partnerstwa, może nawet od Organizacji Narodów Zjednoczonych, a co najmniej od pomocy rozwojowej. Ale zamiast tego przytoczę kilka prostych faktów na temat zwykłej ludzkiej pomocy. Nie tej, która jest skutkiem wypracowanej polityki państw rozwiniętych. Bo oficjalna pomoc, choć bardzo potrzebna, jest raczej kompromisem dyplomatycznym, który wyrósł na pragmatycznym (...) »


8 listopada 2010 ● Milena Antonowicz

Rynki Globalnego Południa

Kraje globalnego południa to bieda, często obszar klimatycznej, społecznej, politycznej i ekonomicznej suszy. Tak kojarzą się w pierwszej chwili. Jednak to nie tylko to. Nakładając na siebie dwie mapy: jedną z zaznaczonymi krajami rozwijającymi się, a drugą z rynkami wschodzącymi, można dostrzec miejsca wspólne. Oznacza to jedną rzecz: globalny potencjał państw Południa rośnie w siłę. Mapa przedstawia wschodzące rynki wśród (...) »


18 marca 2010 ● Milena Antonowiczkomentarze (1)

Kolonializm w Afryce – "Wytępić całe to bydło"

...CZYLI O UTRZYMANIU SIĘ DOSKONALSZYCH RAS W WALCE O BYT „Kwintesencja myśli europejskiej? Tak, istnieje zdanie, krótkie i proste zdanie, trzy lub cztery słowa opisujące dzieje naszej części świata, naszego człowieczeństwa. Nie mówi jednak ono nic o Europie jako ojczyźnie humanizmu, demokracji i dobrobytu. Niesie jedynie tę prawdę, którą najchętniej wymazalibyśmy z pamięci.“ „Wytępić całe to bydło“. To właśnie to zdanie i jednocześnie (...) »


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć