Ludzie z lodu - symbol schyłku cywilizacji?

Nie wiem czy to, że zima w Polsce centralnej przestała być zimą, jest spowodowane zmianami klimatycznymi. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, których nieodłącznym elementem był niegdyś śnieg, czyli przemarznięte dłonie od bitew na śnieżki, kaskaderskie zjazdy na podrdzewiałych sankach i niezwykły krajobraz przysypanych drzew i chodników.

Pozostaje smutek i nostalgia za dawnymi zimami i wszystkim co się kojarzy z tą porą roku. Jednak póki co, w Polsce trudno gołym okiem zauważyć zmiany klimatyczne. Może poza tym, że w zimie nie ma śniegu.

W wielu krajach, w których pracuje Oxfam, zmiany klimatyczne zmieniają życie społeczności. Na gorsze.

Czy tak jest na całym świecie? Niestety, w wielu krajach, w których pracuje Oxfam, zmiany klimatyczne są na tyle istotne, że zmieniają życie społeczności. Na gorsze. Uprawy przestają być przewidywalne. Susze i powodzie są coraz bardziej dotkliwe i długotrwałe.

Ludzie z lodu - co to oznacza?

Wyobraźmy sobie, że zmiany klimatyczne będą rozszerzać krąg oddziaływania na wszystkich mieszkańców Ziemi, że w Polsce uprawa ziemniaka (Solanum tuberosum L.) przestanie być możliwa, że w ogóle niewiele upraw będzie miało sens bo plony nie będą rekompensowały wysiłku rolników.

Tak jak zmiany klimatyczne wpływają na życie najbiedniejszych i będą wpływać na życie wszystkich mieszkańców Ziemi, tak rzeźby lodowe wskazują na to, że czas się obudzić i zacząć działać, począwszy od własnego ekologicznego odcisku stopy, po międzynarodowe procesy decyzyjne i protokoły.

Nie chcemy by nasza nadziej na zmiany topniała tak jak powoli topnieją ludziki, dziś, 9 grudnia 2008 roku. 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć