"Latawce" - premiera filmu dokumentalnego o Afganistanie

Polska Akcja Humanitarna oraz EUREKA MEDIA zapraszają na premierę filmu dokumentalnego "Latawce" w reż. Beaty Dzianowicz połączonej z zamknięciem wystawy fotografii Witolda Krassowskiego "Afganistan na co dzień". Pokaz współorganizowany przez Redakcję Widowisk Artystycznych Programu 2 TVP S.A. odbędzie się 16 stycznia 2008 r. (środa) o godz. 19.30 w kinie "Luna".

Kiedy w 1994 roku Talibowie ogłosili długą listę zakazów, jakich od teraz mają przestrzegać Afgańczycy, znalazły się tam między innymi następujące zapisy: nie wolno słuchać muzyki, nie wolno w żaden sposób utrwalać wizerunku człowieka, nie wolno puszczać latawców.

Prawo to obowiązywało aż do roku 2002, kiedy powstańcze oddziały Sojuszu Północnego wsparte wojskami amerykańskimi odzyskały władzę w Afganistanie. Wydawało się wówczas, że nastąpił kres wojny, ciągnącej się od lat 70. Dziś, kiedy Talibowie (według nieoficjalnych danych) odbili niemal połowę kraju, coraz bardziej realne wydaje się, że latawce znów znikną z afgańskiego nieba.

W 2006 roku w Szkole Artystycznej w Kabulu* odbył się miesięczny kurs filmowy „Kabul - moje miasto”, prowadzony przez młodego polskiego reżysera Jacka Szarańskiego (absolwenta Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim). Dwunastu najzdolniejszych uczniów - po raz pierwszy w życiu - dostało kamery oraz fachową pomoc. I nic więcej. Sami proponowali, o czym chcą robić filmy, jaki Kabul pokazać. Nie filmowali ani drutów kolczastych, ani posterunków policji, baz wojskowych, Talibów czy Amerykanów. Skierowali obiektywy na najbliższą codzienność - na dzieci sąsiadów, na wszechobecne latawce i na siebie samych. „Latawce” stały się dzięki temu zapisem współczesnego Kabulu z perspektywy afgańskiego siedemnastolatka.

* SZKOŁA ARTYSTYCZNA w Kabulu została odbudowana i częściowo wyposażona przez Polską Akcję Humanitarną w latach 2002-2003. Środki na te prace zostały m. in. zebrane przez polskich uczniów w ramach akcji „Złotówka dla dzieci z Afganistanu".

Informacja ze strony www.pah.org.pl


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć