Kryzys w Zimbabwe

Głowna partia opozycji MDC (Movement for Democratic Change) twierdzi, że kolejny szczyt lokalnych przywódców, jaki ma się odbyć w następnym tygodniu, nie przedstawia realnych szans na rozwiązanie konfliktu dotyczącego podziału władzy między prezydentem Robert’em Mugabe i jego rywalami.

W trakcie poniedziałkowego szczytu wspólnoty państw Afryki Południowej , Mugabe i przywódca MDC nie doszli do porozumienia odnośnie utworzenia zjednoczonego rządu.

Szansą na wyjście z patowej sytuacji mogą być kolejne spotkania wyznaczone w przyszłym tygodniu w Botswanie i Południowej Afryce, zorganizowane przez lokalną SADC (Southern African Development Community). Jednak MDC wątpi aby SADC był w stanie rozwiązać obecny konflikt.

Zjednoczony rząd w Zimbabwe jest postrzegany jako jedyna szansa na przeciwdziałanie kryzysowi w niegdyś zamożnym państwie, gdzie obecnie ceny rosną w zastraszającym tempie, a ponad 2000 ludzi zmarło wskutek epidemii cholery.

Pomimo międzynarodowych wysiłków konflikt, który rozpoczął się po podpisaniu wrześniowego porozumienia o podziale władzy, a który dotyczy kontroli nad kluczowymi ministerstwami, trwa nadal.

Żródło: Reuetrs Alertnet "ZIMBABWE CRISIS"


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć