Konflikt w Darfurze zaczyna dotykać nie tylko Afrykę

Mieszkańcy Darfuru co raz liczniej uciekają z ogarniętej wojną domową ojczyzny. Docierają między innymi na bliski wschód. Izraelskie Siły Bezpieczeństwa złapały w zeszłym tygodniu 40 sudańskich i 16 erytrejskich uchodźców w czasie próby przekroczenia granicy egipsko-izraelskiej.

Uchodźcy zostali dotransportowani zostali do stacji kolejowej w centrum miasta. Sudańczycy zostali Be`er Shevie a Erytreańczycy udali się do Tel-Avivu gdzie w biurach ONZ zamierzają aplikować o przyznanie statusu uchodźcy.

W zeszłym tygodniu, władze miejskie Be`er Shevy zorganizowały zakwaterowanie w hotelach dla około 180 uchodźców. Stwierdziły jednocześnie, że jeżeli władze centralne nie znajda wyjścia z tej sytuacji, uchodźcy zostaną w niedzielę wysłani do Jerozolimy.

Premier Ehud Olmert powiedział wczoraj, że afrykańscy uchodźcy zostaną odesłani do Egiptu a nie do krajów pochodzenia.

Olmert próbował rozwiać obawy organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka dotyczące ich bezpieczeństwa, zwłaszcza kwestii ewentualnego odesłania ich do rodzimych krajów. Wielu sudańskich uchodźców obawia się ewentualnego powrotu do swojego kraju. Olmert powiedział Komitetowi Spraw Zagranicznych że około 2,800 uchodźców i imigrantów politycznych przekroczyło granice z Egiptem (1160 z nich jest Sudańczykami). Według danych Olmerta przez Płw. Synaj do Izraela dotarło 2500 osób w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku.

na podstawie informacji z serwisu dyplomacja.org


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć