Kino, muzeum i inne atrakcje za darmo! Tydzień Europejski w Szczecinie 9-17 maja

Trzecia edycja Tygodnia Europejskiego w Szczecinie rusza już w sobotę, 9 maja. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin zorganizował z tej okazji Piknik Europejski, Europejską Wioskę, konferencję na temat współpracy rozwojowej, festiwal filmowy i wystawę fotograficzna. A na zakończenie Europejska Noc Muzeów.

9 maja - piknik

Tegoroczna odsłona Tygodnia Europejskiego poświęcona jest przede wszystkim różnorodności kulturowej oraz współpracy rozwojowej. W najbliższą sobotę odbędzie się Piknik Europejski, na skwerze przed pomnikiem Adama Mickiewicza (przy ul. Henryka Pobożnego). Od godz. 11:00 do 16:00 czekać na Was będą liczne atrakcje:

Kapela Hałasów zaprosi Was na potańcówkę na świeżym powietrzu – poczujecie klimat tradycyjnych tańców europejskich, rozćwiczycie zastane po całotygodniowym siedzeniu mięśnie, posłuchacie dźwięków liry korbowej, barabana oraz gardonu.

Magda Polkowska wprowadzi Was w magiczny świat Baśni Ludów Ziemi. Jeśli lubisz tajemnice i czarowanie głosem, daj się porwać teatrowi prastarej opowieści. Czekają na Ciebie poduchy, półmrok i historia. Spotkanie dla odważnych: małych i dużych.

► Mój dom – Europa to stacja plastyczna. To miejsce, w którym możesz wreszcie wyrazić siebie. Chwyć pędzel lub sprej i pokaż całemu światu, jak Ty widzisz siebie, swoje marzenia, swoje miejsce na świecie, swoją Europę. Twoim płótnem będzie duża płyta OSB. Weź ze sobą kreatywne pociechy lub rodzeństwo!

► Europejska wioska – poduchowisko to stacja multi-kulti. Wyciągnij koc, rozłóż go na trawie i poznaj przyjaciół z zagranicy, którzy opowiedzą Ci o swoich krajach. Skorzystaj z tej darmowej lekcji języka obcego i wiedzy o kulturze i zwyczajach innych narodów europejskich.

► Stacja Informacja to miejsce, w którym dowiesz się: co, gdzie i jak. Na pytania te odpowiedzą konsultanci Punktu Europe Direct - Szczecin, Sekretariatu ds. Młodzieży, Eurodesku, Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Stowarzyszenia POLITES (wraz z Regionalnym Centrum Wolontariatu) i AIESEC. Interesują Cię dotacje, wolontariat europejski, wymiany studenckie, praktyki zagraniczne lub w ogóle sprawy międzynarodowe? Spisz swoje wątpliwości i zadaj je znawcom tematu.

12 maja - konferencja

Konferencja, jakiej jeszcze nie było w Szczecinie. O godz. 10:00 rozpocznie się spotkanie, w którym wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Akcji Humanitarnej, Fundacji Kultury Świata, Polskiej Zielonej Sieci i Fundacji Global Language.

O czym będziemy mówić? O współpracy rozwojowej, czyli działaniu zmierzającemu do minimalizowania różnic w poziomie rozwoju na świecie. Wydaje Ci się, że wysyłanie pieniędzy, produktów, wolontariuszy-specjalistów do Afryki czy Azji nie ma sensu? To spotkanie jest właśnie dla Ciebie! Jeśli jesteś chętny do działania, ale brak Ci motywacji do zrobienia tego pierwszego kroku – spotkaj się z naszymi ekspertami!

Wydarzenie „Polacy pomagają! Współpraca rozwojowa w praktyce” odbędzie się w sali Rady Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług (ul. Cukrowa 8, sala 010). Tytuły poszczególnych wystąpień dostępne są w załączniku. Udział w konferencji wymaga wcześniejszej rejestracji.

13-15 maja - kino

Dzień później rozpoczynamy cykl „Wieczory z kinem europejskim”, podczas których zostaną wyświetlone produkcje w trzech blokach tematycznych: 13 maja: Globalny rozwój – „Polska Pomoc w akcji”, filmy dokumentalne o Kenii, Palestynie i Gruzji 14 maja: Kino europejskie – „Rzymska aureola”, prod. 2013 15 maja: Młode europejskie kino – „Serce lwa”, prod. 2013

Przyjdź do Kina Zamek, zapomnij o płaceniu za bilet, rozsiądź się wygodnie w fotelu i oddaj się X Muzie.

16 maja - muzeum

Natomiast w nocy z 16 na 17 maja zapraszamy na wystawę „Rozwój w obiektywie”, która prezentowana będzie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów u Wyszaka (Wyszak Browar Rodzinny, ul. Mściwoja 8). Ekspozycja została przygotowana we współpracy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i prezentuje miesiące tematyczne Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju w obiektywie polskich fotografów. Jeśli zagadnienie współpracy rozwojowej jest Ci bliskie lub po prostu lubisz podziwiać dobre zdjęcia, skorzystaj z naszego zaproszenia.

Zapraszamy!


Materiał informacyjny Punktu Europe Direct – Szczecin.

Dokumenty do pobrania:


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć