Justyna Szambelan
Teksty opublikowane przez autora:

12 kwietnia 2013 ● Justyna Szambelan

Środki na pomoc rozwojową na świecie kurczą się kolejny rok z rzędu

Państwa rozwinięte wydały w 2012 r. o 4% mniej pieniędzy na pomoc rozwojową niż w 2011 r., chociaż już wtedy wydatki te były ograniczone o 2% w stosunku do roku poprzedniego. Przeciągający się kryzys finansowy i problemy strefy euro skłaniają rządy do cięć budżetowych w tej dziedzinie. „Przywódcy europejscy starają się ciąć co tylko mogą, mimo poważnych szkód jakie to może uczynić najuboższym ludziom świata. Pomoc rozwojowa ma poparcie społeczne w (...) »


4 kwietnia 2013 ● Justyna Szambelan

Rozwój w świecie, którym nie rządzą już kraje Północy

Raportu o Rozwoju Społecznym 2013, czyli najnowsza edycja sztandarowej publikacji UNDP, nosi znaczący podtytuł: Nadchodzi Globalne Południe: Postęp ludzkości w zróżnicowanym świecie (Rise of the South: Human Progress in a Diverse World). Wszyscy już dostrzegają, że czas euroatlantyckiej hegemonii minął. Światowa scena geopolityczna coraz szybciej zapełnia się nowymi aktorami. Chiny prześcignęły Japonię i stały się drugą największą gospodarką (...) »


19 marca 2013 ● Justyna Szambelan

Mikrofinanse w pytaniach i odpowiedziach, cz. I: Mikrokredyt

Prawie każdy słyszał już o mikrokredytach, ale mało kto potrafi powiedzieć o nich coś konkretnego. Na czym polegają, kto ich udziela, kto z nich korzysta i na jakich zasadach? Co to jest mikrokredyt? Jak wskazuje nazwa, jest to pożyczka pieniężna w bardzo małej kwocie (od kilku do ok. tysiąca dolarów), przeznaczona na rozwój działalności gospodarczej, udzielana osobom ubogim i nie mającym dostępu do „zwyczajnej” bankowości, zazwyczaj także nie (...) »


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć