Jedziesz w góry? Pomyśl o ich związku z energią.

Od dostępu do energii oraz metod jej produkcji zależy powodzenie niemal każdego wielkiego wyzwania dzisiejszego świata. Sektor energetyczny napędza naszą gospodarkę, a energia ma bezpośredni związek z rynkiem pracy, edukacją, zmianami klimatu, bezpieczeństwem czy produkcją żywności. Zrównoważona energia to możliwość zmiany życia wielu osób i gospodarek wielu krajów na lepsze. Ale jaki związek z energią mają góry?

Jadąc w góry w tym roku proponujemy pomyśleć o czymś jeszcze oprócz nart i czapek. Góry to nie tylko miejsce dzikiej przyrody, turystyki, uzdrowisk i uprawiania sportu. Połowa ludzi na świecie zawdzięcza górom wodę (do picia, nawadniania upraw, produkcji energii). Dlatego zrównoważony rozwój obszarów górskich ma olbrzymi wpływ na wiele innych wyzwań:

Dlatego globalne ocieplenie, powodujące zmniejszenie pokrywy lodowej w górach, czyli zasobów wody w ciepłych porach roku dla wielu osób żyjących w niższych partiach, jest tak niebezpieczne. Bez wody z gór nie można efektywnie produkować energii, uprawiać ziemi, hodować zwierząt, a przede wszystkim brakuje wody do picia.

Ludzie żyjący na obszarach górskich należą często do najbiedniejszych, dlatego tak ważne jest, aby umożliwić im rozwój, w tym dostęp do elektryczności, z poszanowaniem ich ekosystemu, z którego korzystają też mieszkańcy niżej położnych regionów.

W regionach górskich często podstawowym źródłem energii odnawialnej jest woda. Dobrym przykładem tego są Alpy w Europie, albo Andy w Ameryce Południowej. Nie należy jednak odrzucać innych źródeł. Równie owocne w niektórych obszarach górskich, np. Himalajach, mogą być instalacje korzystające z energii słonecznej. Góry mogą zapewniać energię z wody, słońca i wiatru. Ich potencjał wciąż jest niedoceniany, a z drugiej strony inwestycje na tych terenach powinny być planowane ze szczególnym uwzględnieniem środowiska i lokalnej społeczności.

Czy każda energia jest bezpieczna?
Prawie 3 mld ludzi wytwarza energię potrzebną do ogrzewania i gotowania z drewna, węgla czy odpadów zwierzęcych. W krajach rozwijających się dostarczenie takiego paliwa zazwyczaj należy do obowiązków kobiet i zajmuje im do kilku godzin dziennie. Powietrze w takim domu nie jest czyste, co często kończy się to zatruciem zazwyczaj kobiet i dziewcząt, które przygotowują posiłki (4 mln osób umiera z tego powodu każdego roku).

— Cele Zrównoważonego Rozwoju, a dokładnie Cel 7: "Czysta i dostępna energia" pobudza do działania wszystkie kraje członkowskie ONZ, aby ułatwić dostęp do stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie dla wszystkich.

Zanieczyszczone powietrze, jako wynik użycia paliw kopalnych do ogrzewania, jest też problemem krajów rozwiniętych, niestety Polska jest tego przykładem, corocznie przekraczając wszelkie limity jakości powietrza z powodu smogu.

Jak wygląda życie bez elektryczności?
W latach 1990-2010 liczba osób z dostępem do elektryczności zwiększyła się o 1,7 mld. Jednocześnie populacja ludzi wciąż rośnie, a wraz z nią zapotrzebowanie na tanią i łatwo dostępną energię. 1 na 5 osób na świecie wciąż nie ma dostępu do nowoczesnej energii.

W wielu domostwach w krajach rozwijających się kobiety i dziewczynki tracą godziny na dostarczanie wody z odległych miejsc, przychodnie nie mogą przechowywać niektórych leków czy szczepionek, które wymagają na przykład odpowiednich temperatur, dzieci nie mogą uczyć się po zmroku, a dorośli nie mogą prowadzić konkurencyjnych biznesów.

Zużycie energii z roku na rok rośnie. Również w Polsce zmagamy się z niedoborami energii. Przykładem może być lato 2015 r. kiedy z powodu długich upałów nasze elektrownie przestawały działać, a w tym czasie Niemcy produkowały olbrzymie ilości energii z paneli fotowoltaicznych, które niestety w Polsce wciąż nie są wspierane na odpowiednim poziomie. W sezonie jesienno-zimowym moglibyśmy natomiast korzystać w większym stopniu z energii wiatru. Potencjał jest duży, trzeba go tylko wykorzystać.


Zdjęcie tytułowe: Cam Adams, portal Unsplash

Więcej informacji:
https://sustainabledevelopment.un.o...
http://www.un.org/sustainabledevelo...
http://www.undp.org/content/undp/en...
http://www.unwomen.org/en/news/in-f..., http://www.globalgoals.org/global-g...
http://www.un.org/sustainabledevelo...


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć