Jak żyć za dolara dziennie w Gwatemali? Pokazy filmu "Living on One Dollar"

W maju i czerwcu wraz z naszymi partnerami z innych miast planujemy spotkania pod nazwą Global Justice Morning dla dzieci z rodzicami, babciami i dziadkami na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju. Częścią każdego spotkania będzie darmowy pokaz nieprezentowanego dotąd w Polsce filmu "Living on One Dollar".

Bohaterowie filmu "Living on One Dollar" żyją w małej rolniczej społeczności w Gwatemali. Są bardzo pracowici, a jednak życie ich nie rozpieszcza. Gospodarują pieniędzmi o wiele mądrzej niż niejeden mieszkaniec bogatego, rozwiniętego kraju. Nie mają wyjścia. Muszą mądrze planować wszystkie wydatki i oszczędności, bo przy tak skromnych budżetach każdy dolar się liczy. Kiedy żyje się na krawędzi, nieprzewidziane sytuacje np. opłacenie lekarza i leków podczas choroby dziecka, są o wiele bardziej dotkliwe.

"Jesteśmy biedni i tacy pozostaniemy." Ta wypowiedź jednej z bohaterek filmu pokazuje prawdziwe oblicze ubóstwa, z którego mimo wielkich chęci, ambicji i pracy, czasem nie sposób się wyrwać, szczególnie na terenach rolniczych. Powodują to banalne na pierwszy rzut oka ograniczenia: bardzo trudne warunki uzyskania pożyczki, brak bezpłatnej opieki zdrowotnej, płatne szkoły dla dzieci, nieregularne wynagrodzenia przy dorywczych pracach.

Mimo tego liczba ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie spada. W 1990 r. było to 1,9 mld ludzi, a w 2015 r. już 836 mln ludzi. W tych samych latach liczba ludzi żyjących za więcej niż 4$ dziennie niemal potroiła się. Aby jeszcze mniej ludzi żyło w biedzie, ONZ stworzyła plan działania na najbliższe 15 lat i pierwszy Cel Zrównoważonego Rozwoju.

Twórcy filmu na własnej skórze doświadczyli jak wygląda życie za dolara dziennie. Przez dwa miesiące mieszkali w wiosce Pena Blanca w Gwatemali. Próbowali ubiegać się o pożyczkę, aby móc zainwestować i uprawiać małe pole. Poznali oznaki niedożywienia. Musieli nauczyć się gotować wysokokaloryczne potrawy mimo ograniczonego dostępu do produktów spożywczych. A kiedy zachorowali ich budżet nie pozwalał na leczenie.

Efektem ich eksperymentu jest nie tylko film, ale też stała pomoc społeczności, z którą żyli. Część pieniędzy ze sprzedaży licencji na pokazy bezpośrednio wspiera bohaterów filmu, a oprócz tego można przekazać konkretne kwoty, które pomogą w rozwoju rodzin żyjących w Pena Blanca. Więcej informacji o tym oraz o innych filmach i akcjach pomocowych twórców filmu na stronie projektu www.livingonone.org/livingonone.

Trailer filmu "Living on One Dollar":

Pierwszy warsztat Global Justice Morning odbył się w Szczecinie 25 marca. Tutaj można sprawdzić jak było i przeglądać galerię zdjęć. Podczas zajęć dzieci dowiadują się jak wygląda współczesny świat, a rodzice, babcie i dziadkowie mogą zrelaksować się podczas pokazu filmu "Living on One Dollar".

Pokazy tego filmu będą częścią wydarzeń Global Justice Morning:

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, jednak w poszczególnych miastach obowiązują na nie zapisy ze względu na ograniczoną ilość miejsc.


Partnerzy Polskiej Zielonej Sieci w poszczególnych miastach:
Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” (Łódź),
Stowarzyszenie “EKOSKOP” (Rzeszów),
Towarzystwo dla Natury i Człowieka (Lublin),
Fundacja EkoRozwoju (Wrocław).

Kampania Polskiej Zielonej Sieci “Rozwój? Nie szkodzi. Kampania edukacyjna na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju skierowana do młodzieży, studentów i osób dorosłych.” współfinansowana jest w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Kampania jest częścią 3-letniego przedsięwzięcia „Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Obrazek tytułowy pochodzi z filmu "Living on One Dollar"



 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć