Jak pisać o globalnym Południu? - relacja z warsztatów

Pisać tak, by nie popadać w sentymentalizm, stereotypy i klisze, a opisywany skrawek rzeczywistości widzieć w szerszym kontekście, by zaciekawić czytelnika historią i szukać nowych perspektyw. Być uważnym i mieć wiedzę w temacie, na który się wypowiadamy. Czy to recepta na rzetelne i ciekawe pisanie o problemach i wyzwaniach współczesności?

Zastanowić się nad tym mieli okazję uczestnicy organizowanych przez Polską Zieloną Sieć i Instytut Globalnej Odpowiedzialności warsztatów, które odbyły się w październiku w Warszawie. Przez dwa dni pozostawaliśmy zanurzeni w tematach, o których w Polsce mało się mówi i pisze, i które przez to, że niszowe, nie przebijają się łatwo do opinii publicznej, podobnie jak głos osób i organizacji, zajmujących się tymi tematami na co dzień. Z zadowoleniem zauważyliśmy, że również uczestnicy warsztatów widzą konieczność zmiany tej sytuacji.

Program pierwszego dnia był bardzo intensywny, gdyż chcieliśmy ukazać możliwie jak najwięcej tematów, którymi się zajmujemy w naszych kampaniach. Mówiliśmy m.in. o relacjach między globalną Północą a Południem, problemie głodu na świecie, zawłaszczaniu ziemi, braku suwerenności żywnościowej, degradacji środowiska i zmianach klimatu, polityce energetycznej UE w relacji do ubogich krajów rozwijających się, rosnącym w siłę udziale międzynarodowych korporacji w światowej gospodarce i polityce oraz nadużyciach jakich się one dopuszczają. Przedstawialiśmy punkt widzenia organizacji społeczeństwa obywatelskiego, pokazywaliśmy ścieżki, którymi możemy wyjść z impasu, bądź jak zawrócić z tych niewłaściwych. Zaskoczeni byliśmy, że wiele faktów dla uczestników naszych warsztatów (osób świetnie wykształconych) było zupełnie nieznanych, co przekonało nas, że nagłaśnianie problemów globalnych przez organizacje takie jak nasze ma głęboki sens i że są ludzie gotowi wprowadzać te trudne tematy do debaty publicznej w Polsce.

Drugi dzień poświęcony był praktycznym aspektom pisania i komunikowania o globalnym Południu. Adam Leszczyński opowiadał o pracy nad materiałem do swojej książki „Dziękujemy za palenie” (wydanej obecnie pod tytułem „Zbawcy mórz”) i mimo nierzadko pesymistycznego wydźwięku swoich tekstów, łatwo przekonał nas, że jest prawdziwie zafascynowany afirmacją życia przez Afrykańczyków. Agnieszka Lichnerowicz, podróżniczka i dziennikarka TOK FM opowiadała o wzrastającej sile opiniotwórczej dziennikarstwa obywatelskiego, i że to właśnie tacy (nieprofesjonalni i lokalni) dziennikarze docierają do najbardziej zapalnych miejsc na świecie i najszybciej przekazują stamtąd informacje (świetnie to obecnie pokazuje prężne dziennikarstwo obywatelskie w Syrii). Roman Kurkiewicz, znany felietonista i dziennikarz, mówił jak pisać, by pisać dobrze i pozwolił się wciągnąć w dyskusję o stanie mediów w Polsce, która wzbudziła chyba najwięcej emocji wśród naszych uczestników. Diagnoza brzmiała – jest źle, gdyż postępuje tabloidyzacja prasy i telewizji, znikają ambitne programy, w Internecie panuje chaos komunikacyjny i ludzie są przytłoczeni informacjami, które nic nie znaczą, a wartość informacji mierzona jest wpływami na konto właścicieli mediów.

Nie poddaliśmy się jednak zwątpieniu do końca – przyznaliśmy, że nadzieja na zmianę sytuacji jest w tych, którzy nie boją się podejmować trudnych tematów i którzy bez względu na koniunkturę na rynku, będą to robić, bo jest rzesza ludzi, którym zależy na zrozumieniu jak funkcjonuje świat. Taka refleksja to też ukłon w stronę uczestników naszych warsztatów, ponieważ aktywnie uczestnicząc w nich, potwierdzili, że taka nadzieja nie jest bezpodstawna. To ukłon szczególnie w stronę licznie przybyłych uczestniczek, bo jak powiedział Roman Kurkiewicz – niewiele się zmieni jeśli kobiety – które cechuje wrażliwość społeczna i inna potrzebna obecnie perspektywa widzenia rzeczywistości – nie będą bardziej aktywne w kształtowaniu opinii publicznej.

Podsumowując, to były bardzo inspirujące dwa dni, również dla nas. Prowadzącym i uczestnikom bardzo dziękujemy!

Poniżej krótka fotorelacja:


stopka



 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć