Jak indyjscy rolnicy adaptują się do zmian klimatu? (cz. II)

Zachęcamy do zapoznania się z drugą serią reportaży (w języku angielskim) pokazujących próby adaptacji do zmieniającego się klimatu, jakie podejmują drobni rolnicy i rolniczki w Indiach. Pierwszą część mogliście obejrzeć tutaj.

Susila Devi jest rolniczką z miejscowości Jamnapur. W reportażu opowiada o znaczeniu edukacji w dostosowywaniu się do zmian klimatu. Problemy z wodą, które pojawiły się w ciągu ostatnich lat regionie, ograniczyły możliwość korzystania z tradycyjnej paszy w hodowli zwierząt. Dzięki swojemu wykształceniu Suliva była jednak w stanie przeczytać o alternatywnych rozwiązaniach paszowych, które mogła zastosować w karmieniu swoich zwierząt. Potrzebne informacje zdobyła w lokalnym centrum mlecznym, z którego materiałów dowiedziała się także o różnych rodzajach chwastów oraz o znaczeniu utrzymywania w czystości miejsca przebywania zwierząt. Dzięki nowej paszy, którą zaczęła karmić swoje krowy, wzrosła jej produkcja mleka oraz zawartość w nim tłuszczu. Susila jest zdeterminowana, żeby zapewnić odpowiednią edukację także swoim dzieciom, aby miały szansę na lepszą przyszłość.


Ramniwash Kumar jest młodym rolnikiem ze wsi Rambad. W reportażu mówi o tym, jak ze względu na zmiany klimatu i niedobór wody, przerzucił się z kukurydzy i pszenicy na uprawy warzyw i owoców. Zaczął też stosować bardziej ekologiczne metody upraw, których nauczył się na uniwersytecie rolniczym. Dzięki nim lepiej teraz chroni środowisko, a także ma mniej pracy na polu.


Arjun Sharma jest szefem wioski i przewodniczącym rolniczej spółdzielni w miejscowości Jamnapur. W reportażu Arjun opisuje, jak spółdzielnia wspiera rolników poprzez różne działania, np. programy oszczędnościowe oraz nisko oprocentowane pożyczki dla rolników, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwa i adaptować się do zmian klimatu. Członkowie spółdzielni mogą także ubezpieczyć swoje uprawy, do czego zachęca rolników rząd. Dzięki spółdzielni każdy zarabia i ma, co jeść.


Źródło: CCAFS


stopka 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć