Mombasa, kakao, filmy i dyskusje na Global Justice Night 2017, sprawdź jak było [ZDJĘCIA]

Listopad w tym roku był dla nas czasem, kiedy mogliśmy się spotkać z Wami i porozmawiać, np. o Kenii, o życiu w Mombasie, o budowie dróg, o kakao, o sprawiedliwym handlu, o bankach rozwoju, o pomocy w ogóle. W Szczecinie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie i Rzeszowie zorganizowaliśmy razem z naszymi partnerami 5 wydarzeń pod nazwą Global Justice Night.
Spotkania w tym roku skupiały się na filmach oraz dyskusjach. Były miejscem premiery nowego filmu "Droga do Man Eater’s Bridge" reżyserii Krzysztofa Miękusa. Film powstał podczas naszej lipcowej podróży do Kenii, gdzie spotkaliśmy się z osobami poszkodowanymi podczas wyburzeń pod budowę drogi. "Nielegalni" obywatele, jak sami o sobie mówią, żyją całkiem legalnie od stuleci na obrzeżach Mombasy. Zgodnie z kenijską konstytucją, mają prawo do tej ziemi, a jednak ich interes i prawa zostały odsunięte na bok, kiedy dwa lata temu w nocy pod ich domy przyjechały buldożery i bez zapowiedzi zaczęły wyburzenia.
Dlaczego droga jest tak ważna?
Trasa wiodąca z Mombasy w kierunku jeziora Wiktorii stanowi główną tętnicę Afryki wschodniej. To dzięki niej towary wyładowywane w Mombasie trafiają do interioru Afryki, do Ugandy, Sudanu Południowego, Rwandy, części Konga i Tanzanii. To olbrzymi obszar zamieszkiwany przez około 200 milionów ludzi.
Droga jest wąska, zatłoczona, dziurawa i bardzo niebezpieczna. Przypomina bardziej lokalną drogę niż jedną z najważniejszych arterii komunikacyjnych na kontynencie. Obecnie postój w korku na wyjeździe z Mombasy wynosi 3 do 5 godzin. Budowę chcą finansować banki rozwoju, których zadaniem jest wspierać społecznie potrzebne inwestycje z naszych podatków: Afrykański Bank Rozwoju, Niemiecki Bank Rozwoju i Europejski Bank Inwestycyjny. Ta ze wszech miar potrzebna droga oznacza rozwój ale – zanim jeszcze rozpoczęła się na dobre – zniszczyła życie mieszkańców na przedmieściach Mombasy.
Krzysztof Miękus był gościem na trzech wydarzeniach Global Justice Night, podczas których opowiadał o tym, czego nie ujął film. Zdjęcia bohaterów filmu "Droga do Man Eater’s Bridge" można obejrzeć tutaj. Ich walka nadal trwa, budowa została wstrzymana, banki otrzymały wiele skarg, a mieszkańcy wciąż czekają na odszkodowania za wyburzenia oraz propozycje przesiedlenia.
Czy tylko fair trade może być fair?
We Wrocławiu oraz Lublinie rozmawialiśmy m.in. o idei Fair Trade, która mimo swojej szlachetności nie jest pozbawiona wad. Gościem specjalnym był Błażej Popławski, współautor książki „Gorzka czekolada“ o sprawiedliwym handlu kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej. Kupując produkty oznaczone logiem Sprawiedliwego Handlu, wspieramy lokalne społeczności w biedniejszych krajach Globalnego Południa. Z drugiej jednak strony wielkie koncerny coraz częściej wykorzystują tę ideę instrumentalnie. Zamiast ogólnie zmieniać swoje praktyki produkcyjne na lepsze, wydzielają małą część sprzedaży pochądzącą ze spółdzielni Fair Trade. Jedną ręką pomagają, a drugą niestety szkodzą. Handel powinien po prostu być sprawiedliwy. Zaś w obecnym systemie zgadzamy się na to, że tylko jego mały, specjalny fragment taki jest, i jest to raczej wyjątek od reguły. Wspierajmy Fair Trade, ale jednocześnie wymagajmy więcej od firm.
Zdjęcia ze wszystkich wydarzeń można przeglądać w galerii:
Szczegółowe programy wydarzeń można zobaczyć tutaj.
Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji oraz udział!
Zdjęcie tytułowe: Mieszkańcy przedmieść Mombasy, Koneja Aziza Juma, fot. Krzysztof Miękus
Partnerzy Polskiej Zielonej Sieci w poszczególnych miastach:
Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” (Łódź),
Stowarzyszenie “EKOSKOP” (Rzeszów),
Towarzystwo dla Natury i Człowieka (Lublin),
Fundacja EkoRozwoju (Wrocław).
Kampania Polskiej Zielonej Sieci “Rozwój? Nie szkodzi. Kampania edukacyjna na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju skierowana do młodzieży, studentów i osób dorosłych.” współfinansowana jest w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Kampania jest częścią 3-letniego przedsięwzięcia „Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.