Internet od Google dla 3. miliardów ludzi?

Google jest dziś jedną z najbogatszych i największych korporacji na świecie, której dominacja w internecie zaczyna przerażać najbardziej zatwardziałych przeciwników teorii spiskowych.

Poza najbardziej popularnym narzędziem do wyszukiwania, Google ogarnia coraz większe przestrzenie internetu oferując wszelkiego rodzaju aplikacje i usługi.

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja o projekcie, który przyćmiewa wszelkie inicjatywy Google.

Google zamierza dać dostęp do Internetu 3 miliardom ludzi z krajów Globalnego Południa, którzy do tej pory mają dostęp bardzo ograniczony lub całkowicie niemożliwy. W tym celu korporacja wystrzeli na orbitę 16 satelitów telekomunikacyjnych.

Projekt nazywa się O3b Networks co oznacza „Other 3bn” .

Jeśli rzeczywiście projekt zostanie zrealizowany i jak obiecują twórcy cena korzystania z usług będzie wyjątkowo konkurencyjna, Internet będzie dostępny bez większego problemu w dowolnej części świata, także w tych rejonach, gdzie żadnemu providerowi nie opłaca się oferować swoich usług.

Niewątpliwie, dla mieszkańców biednych krajów dostęp do potencjału komunikacyjnego i edukacyjnego jaki niesie Internet jest nie do przecenienia.

Pozostaje tylko obawa przed Google. Choć naczelną dewizą Google jest „Don’t be evil” wszyscy jednak pamiętamy historie aresztowań chińskich blogerów... których powodem było udostępnienie danych przez Google.


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć