Impreza Global Justice Night w 5 miastach Polski

Global Justice Night to cykliczna, zapoczątkowana w Szczecinie impreza, ale w tym roku wychodzimy z nią także do innych miast: Łodzi, Rzeszowa, Wrocławia i Lublina! Sprawdźcie daty! Zapraszamy na spotkania z reporterem i pisarzem Adamem Leszczyńskim, z pisarzem i chirurgiem Mateuszem Janiszewskim, afrykanistką i reporterką Martą Nowakowską oraz z projektantką Malwiną Wędzikowską. Będziemy rozmawiać o ich pracy w krajach globalnego Południa, a także o tym, czy wszyscy na świecie mają takie same możliwości do dobrego i szczęśliwego życia i od kogo to zależy. Wszystko przy dobrej muzyce i w przyjemnej atmosferze. Globalna sprawiedliwość zaczyna się od lokalnych spotkań!

Global Justice Night to ciekawi goście, rozmowy o globalnym Południu, film, loteria z nagrodami, wystawa i noc z dobrą muzyką. Sprawdźcie dokładne programy w swoim mieście:

Szczecin - 15 października g.19.00 - Stara Rzeźnia
Łódź - 22 października g.19.00 - Żarty Żartami
Rzeszów - 12 listopada g.18.57 - Klub Plus
Wrocław - 24 listopada g.19.00 - Klub Proza
Lublin - 26 listopada g.18.00 - Galeria Labirynt

Zapraszamy wszystkich, którzy lubią wiedzieć, jak jest urządzony świat i chcą równych szans rozwoju dla siebie i innych. Nie wszyscy na świecie mają takie same możliwości do dobrego i szczęśliwego życia. Czy coś nas – bogatszych - łączy z biedniejszymi krajami? Czy możemy coś zrobić, żeby świat był bardziej sprawiedliwy? Oczywiście! Sprawiedliwy rozwój dla wszystkich, który nie będzie szkodził ani ludziom, ani środowisku, jest możliwy. Relacje między bogatymi i biednymi są kształtowane nie tylko przez bezosobowe polityki, ale również przez nas – świadomych i aktywnych mieszkańców jednego z bogatych krajów świata.

Kim są nasi goście specjalni?

Z publicystą, autorem książek i reportaży, m.in. Zbawcy mórz oraz inne afrykańskie historie, będziemy rozmawiać m.in. o afrykańskiej racjonalności.
„...nieszczęścia afrykańskie, o których piszą cały czas gazety i które można zobaczyć w telewizji – i o których ja też piszę – nie są wynikiem przerażającego zrządzenia losu albo, tym bardziej, przyrodzonej głupoty i niedbalstwa Afrykanów. W ogromnej większości biorą się stąd, że ludzie zachowują się racjonalnie. Ci racjonalni ludzie uczestniczą jednak w czymś w rodzaju społecznej gry o sumie ujemnej. Wszyscy zachowują się w zgodzie ze swoim interesem – i wszystkim jest przez to gorzej. Reguły tej gry zmieniają się powoli, bo też nie wzięły się znikąd: geografia, historia i tradycja odegrały tutaj swoją rolę. Ale ci Afrykanie, których znam, nie są wcale mniej racjonalni niż Europejczycy czy Amerykanie – a często nawet są bardziej racjonalni, bo każde nieracjonalne zachowanie może kosztować ich więcej.“ - Fragment książki „Zbawcy mórz oraz inne historie afrykańskie“

Z projektantką kostiumów (np. do produkcji telewizyjnych The Voice of Poland, Taniec z Gwiazdami) porozmawiamy o tym, jak zaczął się jej polsko-kenijski romans modowy. Z Malwiną Wędzikowską pracowaliśmy w Ghanie i Kenii, gdzie prowadziła warsztaty szycia dla kobiet. Przy okazji pokażemy sukienki uszyte według jej projektu w kenijskiej spółdzielni kobiecej Uwezo.

Z autorem książki „Dom nad rzeką Loes” (za którą otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak w 2014 r.), tłumaczem, chirurgiem i podróżnikiem porozmawiamy o tym, dlaczego wyjechał na Timor Wschodni leczyć ludzi i co jest nie tak z naszą chęcią pomagania.

Co jeszcze zobaczycie?

Ludzie w każdym zakątku świata mają swoją definicję tego, czym jest dobre życie. Stabilna praca i płaca są zazwyczaj częścią tej definicji. Film zabiera nas do dwóch miast w Namibii i Bułgarii. Miejsc, które na pierwszy rzut oka prawie nic nie łączy, jednak oba kraje to młode demokracje, każdy ze spuścizną społecznej i politycznej traumy oraz potrzebą ekonomicznego rozwoju. Oba miasta mają jeszcze coś wspólnego, powstały jako zaplecze tego samego koncernu górniczego. Odkryj przeszłość tych miejsc. Zobacz ich teraźniejszość i dowiedz się, jakich zmian chcą w przyszłości żeby ich rozwój nie był opłacony zbyt wysoką ceną. Dzisiejszy świat bez względu na poziom dobrobytu w poszczególnych jego regionach, stoi przed podobnymi wspólnymi wyzwaniami.

Modne ostatnio pytanie: „Jak żyć?” wzięła na warsztat ONZ i stworzyła 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które promują nowy model dobrego życia oraz rozwoju, wspólny dla wszystkich. Sprawiedliwy, ale też wymagający od nas wszystkich wiedzy i większej odpowiedzialności. Przyzwyczailiśmy się dzielić świat, by go zrozumieć. Kiedyś mówiliśmy o krajach tzw. Trzeciego Świata, a ostatnio o globalnej Północy i globalnym Południu. Jednak dzielenie świata na ten, który ma problemy i ten, który ich nie ma, jest bez sensu, bo globalne problemy dotyczą nas wszystkich. Dlatego wszyscy musimy brać udział w ich rozwiązaniu.

Każde spotkanie będzie zakończone loterią z nagrodami oraz imprezą muzyczną z DJ. Wstęp na imprezy z bezpłatnymi wejściówkami.

Spotkajmy się! Serdecznie zapraszamy!


Partnerzy Polskiej Zielonej Sieci w poszczególnych miastach:
Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” (Łódź),
Stowarzyszenie “EKOSKOP” (Rzeszów),
Towarzystwo dla Natury i Człowieka (Lublin),
Fundacja EkoRozwoju (Wrocław).

Kampania Polskiej Zielonej Sieci “Rozwój? Nie szkodzi. Kampania edukacyjna na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju skierowana do młodzieży, studentów i osób dorosłych.” współfinansowana jest w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Kampania jest częścią 3-letniego przedsięwzięcia „Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć