Gry edukacyjne: "Szarlotka Alex" i "Eathink"

Kiedy jest najlepszy czas aby uczyć się świadomego jedzenia? Bez wątpienia w dzieciństwie. Co najbardziej zachęca do nauki? Zabawa!

Dlatego w ramach projektu „Jedz lokalnie, myśl globalnie” powstały dwie gry dla dzieci pozwalające nauczyć się czegoś o dobrym i zrównoważonym jedzeniu. Pierwsza gra „Szarlotka Alex“ to opowieść dla młodszych dzieci (ale umiejących już choć trochę czytać) – opowiada przygody Alex (chłopca lub dziewczynki - grający ma możliwość wyboru postaci), który(a) zbiera składniki niezbędne do upieczenia najlepszej szarlotki świata według przepisu swojej babci. W tym celu wybiera się do różnych miejsc w swoim niedużym mieście, poznając jednocześnie znaczenie jakie mają te produkty żywnościowe dla mieszkańców miasta i ich rodzin. (Ta gra w innych niż polska wersjach językowych występuje pod nazwą „Szarlotka Robin“ - prosimy się nie zrażać nieco innym tytułem, który może pojawić się przy pobieraniu).

Druga gra, „EAThink“, jest przeznaczona dla dzieci nieco starszych (mniej więcej do 12 roku życia). Grając w nią poznajemy różne etapy łańcucha produkcji i dystrybucji żywności. Jednocześnie grający uczy się o społecznych, ekologicznych i zdrowotnych konsekwencjach wyborów dokonywanych na tych etapach. Część gry ma formę gry zręcznościowej – zadaniem osoby grającej jest np. uniemożliwienie pestycydom dotarcia do roślin. Są też etapy do trenowania pamięci: gracz ma np. za zadanie zapamiętać i odkrywać produkty bardziej przyjazne dla środowiska. Każdy z etapów kończy się wzlotem balonu na ciepłe powietrze, tak wysoko, jaki gracz osiągnął wynik. Po każdym etapie grający otrzymuje też porcje wiedzy na temat związane z danym etapem łańcucha dystrybucji żywności oraz społecznymi i ekologicznymi konsekwencjami jego wyborów.

Gry dostępne są za darmo na urządzenia z systemem Android i iOS:

Szarlotka Alex

Szarlotka Alex

EAThink

EAThink


Galeria:

EAThink EAThink
 
Szarlotka Alex Szarlotka Alex
 

 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć