Groźba eskalacji konfliktu w Darfurze

Szef misji ONZ w Sudanie, Jean-Marie Guehenno, stwierdził iż "nasilające się ataki i akty przemocy w Darfurze, których przykładem był najazd na miasto Haskanita w końcu września i najnowszy atak na Muhadżiriję, mogą rozszerzyć tamtejszy konflikt zbrojny na inne regiony Sudanu".

Coraz bardziej realna staje się groźba rozszerzenia konfliktu w Darfurze na sąsiedni Kordofan, zwłaszcza po ostatnich starciach między siłami rządowymi a rebeliantami w tym regionie, ataku na bazę sił pokojowych Unii Afrykańskiej (UA) koło Haskanity w południowym Darfurze (śmierć poniosło 10 żołnierzy UA), trwającej okupacji miejscowości przez siły rządowe, usunięciu przez nie mieszkańców i doszczętnym spaleniu zabudowań, jak również ataku na miasto Muhadżirija, znajdujące się dotąd pod kontrolą rebeliantów.

Zarówno Guehenno, jak również Jane Holl Lute, zastępca sekretarza generalnego ONZ odpowiedzialny za siły pokojowe, twierdzą, że niezbędne jest doposażenie i zwiększenie liczebności kontyngentu międzynarodowego stacjonującego w Sudanie. Podkreślili oni równocześnie, że siły ONZ nie są wstanie sprawnie prowadzić misji pokojowej, ze względu na brak realizacji deklaracji państw członkowskich w tej kwestii.

Przygotowano na podstawie: Wg ONZ, po ostatnich atakach, konflikt w Darfurze może się rozszerzyć.


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć