Global Justice Night znowu w 5 miastach! Widzimy się!

Spotkajmy się na Global Justice Night w Szczecinie, Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie albo Lublinie! Będą ciekawi ludzie, filmy, nagrody, muzyka, dobre napoje i świetna atmosfera dzięki Wam! Globalna sprawiedliwość zaczyna się od lokalnych spotkań! Wstęp wolny.

15 listopada (środa) / Szczecin / g. 19.00, Cafe Hormon, ul. Monte Cassino 6
16 listopada (czwartek) / Łódź / g. 19.00, Niebostan, ul. Piotrkowska 17
17 listopada (piątek) / Wrocław / g. 18.00, Klub Surowiec, ul. Ruska 46A
21 listopada (wtorek) / Lublin / g. 17.30, Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1
24 listopada (piątek) / Rzeszów / g. 18.07, Estrada Caffe, Rynek 26

PROGRAM:

1. Premiera filmu „Droga do Man Eater’s Bridge”
Polska Zielona Sieć, reż. Krzysztof Miękus, 2017

Czy rozwój wystarczy mierzyć liczbami, np. kilometrami wybudowanych dróg? To pytanie zadaliśmy mieszkańcom Mombasy, których domy stoją na drodze wielkiej inwestycji – rozbudowy bardzo potrzebnej autostrady, łączącej jeden z największych portów na wschodnim wybrzeżu Afryki z jej wnętrzem. Ta trasa była od zawsze symbolem postępu i bramą dla afrykańskiego interioru. Niestety, tak jak w przeszłości jej budowniczowie byli pożerani przez lwy jak w okolicy tytułowego mostu nad rzeką Tsavo, tak teraz mieszkańcy terenów przy drodze są "pożerani" przez... no właśnie przez co? Dlaczego nie można zbudować tej drogi nie niszcząc życia najbiedniejszych Kenijczyków? Dwa lata temu lokalna ludność podjęła walkę o swoje prawa, zapisane w kenijskiej konstytucji. Z konieczności stali się wzorami świadomych obywateli, którzy wykorzystują wszystkie możliwości obrony przed wielką machiną źle pojętego „rozwoju”. Ich działania to praktyczna realizacja hasła naszej kampanii „Rozwój? Nie szkodzi”.

2. Spotkanie z gościem specjalnym:

- Krzysztofem Miękusem - reżyserem filmu "Droga do Man Eater’s Bridge", arytstą, fotografem, podróżnikiem - w Szczecinie, Łodzi i Rzeszowie;
- Błażejem Popławskim - współautorem książki „Gorzka czekolada“ o sprawiedliwym handlu kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej, podróżnikiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego - we Wrocławiu i Lublinie.

Z Krzysztofem Miękusem, dziennikarzem i artystą zajmującym się przede wszystkim dokumentem w kontekście sztuki współczesnej porozmawiamy o tym, jak wyglądała praca nad filmem i czy trudno jest komunikować globalne tematy w Polsce. K.Miękus w swoich działaniach wykorzystuje różne media, głównie fotografię, wideo, dźwięk, instalacje. Działa na pograniczu sztuk wizualnych i dokumentu. W 2003 roku opublikował wraz z historykiem i dziennikarzem Adamem Leszczyńskim książkę-reportaż "Naznaczeni – Afryka i AIDS", poświęconą ekonomicznemu i kulturowemu kontekstowi epidemii AIDS w Afryce.

Z Błażejem Popławskim, mieszkającym nieopodal fabryki czekolady na warszawskiej Pradze, będziemy rozmawiać nie tylko o kakao, ale o afrykańskim potencjale. "Gorzka czekolada" to książka NIE o tym, że jedzenie czekolady jest okupione cierpieniem mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej, skąd pochodzi prawie połowa kakao używanego do produkcji czekolady. To również książka NIE o tym, że powinniśmy jeść jak najwięcej czekolady z certyfikatem fair trade. Jej autorzy na przykładzie przemysłu czekoladowego pokazują, na czym polega problem ze światowym handlem, z jakimi wyzwaniami radzą sobie dziś afrykańskie państwa, jaką rolę odgrywała czekolada na przestrzeni wieków oraz jak pobieżnie rozumiemy swoją odpowiedzialność jako konsumentki i konsumenci.

3. Filmowy eksperyment „Living on one dollar”
reż. Chris Temple, Zach Ingrasci, Sean Leonard, 2013

Jak wygląda życie za dolara dziennie? Bohaterowie filmu z małej rolniczej społeczności Pena Blanca w Gwatemali, gospodarują pieniędzmi o wiele lepiej niż niejeden mieszkaniec bogatego kraju, bo muszą. Kiedy żyje się na krawędzi, nieprzewidziane sytuacje np. opłacenie lekarza i leków podczas choroby dziecka, są o wiele bardziej dotkliwe. "Jesteśmy biedni i tacy pozostaniemy" - wypowiedź jednej z bohaterek filmu pokazuje prawdziwe oblicze ubóstwa, z którego mimo wielkich chęci, ambicji i pracy, czasem nie sposób się wyrwać.

Twórcy filmu przez dwa miesiące mieszkali w wiosce Pena Blanca i na własnej skórze doświadczyli jak trudno żyć za dolara dziennie. Poznali oznaki niedożywienia, ubiegali się o pożyczkę, aby móc zainwestować i uprawiać małe pole. Gdyby nie pomoc sąsiadów, ponieśliby porażkę. Efektem ich eksperymentu jest nie tylko film, ale też stała pomoc dla społeczności, z którą żyli. Część pieniędzy ze sprzedaży licencji na pokazy bezpośrednio wspiera bohaterów filmu. Muhammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2006 roku, twórca idei mikrokredytów, nazwał ten film obowiązkową pozycją do obejrzenia, podobnie jak Gary Ross, reżyser Igrzysk Śmierci.

Trailer filmu "Living on One Dollar":

4. Loteria z nagrodami książkowymi

Jedyna w roku okazja na wygranie toreb Global Justice Night :) a także książek o świecie, m.in. „Głód” Martina Caparrosa z dedykacją od autora!!! Lektura na całą zimę!

5. Muzyczny chillout - na każdym spotkaniu gwarantujemy dobrą muzykę.

Już drugi, a w Szczecinie trzeci rok, chcemy z Wami rozmawiać o naszym miejscu i roli w tym skomplikowanym świecie. O globalnych wyzwaniach, inspirujących historiach, międzykulturowych i międzynarodowych powiązaniach. O książkach, filmach, inicjatywach, bohaterkach, bohaterach i tematach, które pokazują większą perspektywę. Pokazują nas jako obywateli świata, a nie tylko Polski. Chcemy rozmawiać z Wami o nieznanych miejscach, o tym co odległe i inne, po to żeby sprawdzić ile w tym jest nas.

Spotkajmy się! Wstęp wolny!


Partnerzy Polskiej Zielonej Sieci w poszczególnych miastach:
Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” (Łódź),
Stowarzyszenie “EKOSKOP” (Rzeszów),
Towarzystwo dla Natury i Człowieka (Lublin),
Fundacja EkoRozwoju (Wrocław).

Kampania Polskiej Zielonej Sieci “Rozwój? Nie szkodzi. Kampania edukacyjna na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju skierowana do młodzieży, studentów i osób dorosłych.” współfinansowana jest w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Kampania jest częścią 3-letniego przedsięwzięcia „Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć