Global Justice Night 2015 - jak było

17. października, w Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem, w Szczecinie odbyła się po raz pierwszy impreza pod hasłem Global Justice Night. Przyszło ok. 100 osób, co bardzo nas cieszy, szczególnie, że sama idea spotkania jeszcze dwa miesiące temu była zupełnie nieznana.
W tygodniu poprzedzającym to wydarzenie szczecińska młodzież brała udział w kilkudniowych warsztatach "Street Art na rzecz praw człowieka i sprawiedliwości społecznej", z pomocą których chcieliśmy w innowacyjny sposób promować tematy globalne wśród młodzieży. Warsztaty odbywały się w Szczecinie i Berlinie. Młodzież pracowała z Dariuszem Paczkowskim, działaczem społecznym na rzecz demokracji i praw człowieka, od 1987 r. twórcą zaangażowanego społecznie graffiti i street artu. Rezultat ich wspólnej pracy zostanie w naszym mieście na dłużej, bo jest nim odnowiona ściana przy rogu ul. Ofiar Oświęcimia i Kadłubka z przesłaniem opracowanym przez młodzież. I taką właśnie krótką opowieścią rozpoczęliśmy Global Justice Night. Podczas wydarzenia można było obejrzeć zdjęcia z warsztatów i nowy street art w Szczecinie.
Od street artu przeszliśmy do innych, nieco bardziej popularnych, sztuk wizualnych - filmu. Nasi goście przed premierą filmu Winstar Wars, mogli wysłuchać rozmowy z reżyserem - Krzysztofem Miękusem m.in. o tym, jak opowiadać historie zwykłych ludzi, których dotykają złożone problemy. Mieszkańcy globalnego Południa są świadkami budowania demokracji i rozwoju swoich ojczyzn, a rozwój ten niestety nie zawsze toczy się po ich myśli. Również Tunezyjczycy, bo film Winstar Wars opowiada właśnie o nich, często borykają się z wielkimi wyzwaniami, które są wynikiem globalnych zależności i decyzji firm lub polityków z państw bogatszych. Szczecinianie byli pierwszymi odbiorcami tego filmu w Polsce, a już w listopadzie film będzie brał udział w festiwalu HumanDOC w Warszawie.
Tego sobotniego wieczoru próbowaliśmy także poznać bliżej Syrię taką, jaka była przed wojną. W tym celu korzystaliśmy z wiedzy ekspertów od tematyki Bliskiego Wschodu z Uniwersytetu Szczecińskiego w osobie dr Janusza Jartysia oraz dr Fuada Jommy, który jest Kurdem z Syrii i mieszka w Polsce już ponad 20 lat.
Zapraszamy do przeglądania zdjęć:
Wszyscy goście Global Justice Night wzięli udział w loterii, w której nagrodami były m.in. wyroby kenijskiej spółdzielni UWEZO, z którą współpracujemy od 2013 r. (torebki kopertówki, dwustronne bluzy z kapturem z masajskich materiałów).
W nieformalnej części imprezy towarzyszył nam DJ z Bro Bro Sound i globalne brzmienia spod znaku World Music. Stara Rzeźnia wypełniła się rytmami z Afryki, Azji i Ameryki Południowej.
Mamy nadzieję, że rozmowy na temat globalnych zależności, naszego udziału w nich i wpływu na kraje globalnego Południa, a także na temat sprawiedliwego i odpowiedzialnego rozwoju wszystkich państw, zainteresują mieszkańców naszego miasta na stałe. Bo rozwój może mieć różne oblicza. Warto wiedzieć więcej i mieć swój wkład w rozwój, który nikomu nie szkodzi. Lokalne spotkania i rozwiązania też mogą mieć wpływ na globalne problemy.
Impreza jest częścią kampanii Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju i wpisuje się w obchody ogłoszonego przez Komisję Europejską Europejskiego Roku Rozwoju. Jego hasło „Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość” wyznaczało też tematykę imprezy, której patronował Punkt Informacji Europejskiej Europe-Direct w Szczecinie.
Wydarzenie będzie cykliczne, więc do zobaczenia za rok!
Dofinansowano z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.