Global Justice Night 2015 - 17 października w Szczecinie

Przyjdź na Global Justice Night 17. października do Starej Rzeźni w Szczecinie i dowiedz się czegoś o globalnych wyzwaniach, obejrzyj film, weź udział w loterii, zobacz jak idea GLOBAL JUSTICE zmieniła szczecińskie ulice, potańcz przy dobrej muzyce. Nie wyjdziesz z pustymi rękami – bluzy, torebki, smycze czekają. Globalna sprawiedliwość zaczyna się od lokalnych spotkań!

Kiedy: 17 października (sobota) g.18.00
Gdzie: Stara Rzeźnia, Szczecin
Wstęp: z wejściówkami, które możesz zdobyć pisząc do nas: milena@globalnepoludnie.pl


RELACJA Z WYDARZENIA I ZDJĘCIA


Global Justice Night to szczecińska cykliczna impreza, która ma pokazać, że sprawiedliwe podejście do dystrybucji dóbr i usług, wiedzy, kultury i sztuki, do swobodnego przepływu idei na świecie jest rozwiązaniem problemów globalnych i jest możliwe! Relacje między bogatymi i biednymi mogą być kształtowane nie tylko przez bezosobowe polityki, ale również przez nas – świadomych i aktywnych mieszkańców jednego z bogatych krajów.

PROGRAM:

Projekcja filmu „Winstar Wars” (reż. Krzysztof Miękus, 2015, Polska, prod. CEE Bankwatch Network, Polska Zielona Sieć, Bankwatch Romania, 24 minuty)

Niecałe 40 lat temu na południu Tunezji kręcono zdjęcia do Gwiezdnych Wojen. Miasto Tataouine – od którego zresztą swoją nazwę wzięła planeta Tatooine w filmie George’a Lucasa – nie wydaje się rozwijać w kosmicznym tempie. Stolica największego regionu Tunezji, licząca niemal 100 tys. mieszkańców posiada raptem 3 hotele. I przez większość czasu stoją one puste. Jednak brak turystów to nie jedyne zmartwienie, z jakim zmaga się Tataouine. Wojna domowa tuż za granicą w Libii, islamski radykalizm i agresywna działalność zagranicznych koncernów wydobywczych to największy ból głowy Tunezyjczyków walczących od 2011 r. o demokrację i rozwój. Jedną z firm wydobywających ropę i gaz w regionie, jest posiadająca polskie korzenie spółka Winstar, która otrzymuje pożyczki z publicznych pieniędzy od międzynarodowych instytucji finansowych. Tu możesz obejrzeć zapowiedź filmu.

Rozmowa z reżyserem filmu Winstar Wars Krzysztofem Miękusem

O tym, jak wyglądała praca nad filmem i czy trudno jest komunikować globalne tematy w Polsce, porozmawiamy z reżyserem filmu „Winstar Wars” Krzyśkiem Miękusem, artystą i dziennikarzem, w swojej działalności wykorzystującym fotografię, wideo, dźwięk, instalacje.

Syria halal – wiedza nas uratuje, rozmowa na temat aktualnej sytuacji w Syrii (dr J.Jartyś, dr F.Jomma Uniwersytet Szczeciński) – do potwierdzenia

Syria jest dzisiaj na językach wszystkich. Co jednak wiemy o niej, jej mieszkańcach, którzy muszą mieć dzisiaj nerwy z damasceńskiej stali? Chcemy stworzyć przestrzeń do rozmowy o kraju z bogatą przeszłością, który znajduje się w dramatycznej sytuacji. O tym, co tworzyło i miejmy nadzieję, w przyszłości nadal będzie tworzyć Syrię.

Pokaz powarsztatowy "Street Art na rzecz praw człowieka i sprawiedliwości społecznej"

Między 9 a 15 października Szczecin stanie się centrum zaangażowanego street artu. Młodzi artyści będą zwiedzać berlińskie centrum graffiti, przejdą zajęcia praktyczne z Darkiem Paczkowskim, weteranem polskiego graffiti zaangażowanego, by na koniec stworzyć własne murale w OFF Marinie oraz w przestrzeni miejskiej Szczecina. Zobaczymy relację z warsztatu i jego efekty, czyli graffiti, które udało się stworzyć w mieście.

Kenijki ubierają szczecinian – loteria z nagrodami

Wszyscy goście Global Justice Night wezmą udział w loterii, w której nagrodami są wyroby kenijskiej spółdzielni UWEZO. Od 2013 r. Polska Zielona Sieć pomaga spółdzielni rozwijać skrzydła, a efekty tego będzie można przy odrobinie szczęścia zabrać ze sobą do domu. Nieważne, czy większość swojego życia spędzasz w dresach, czy też śledzisz najnowsze światowe trendy, nasze nagrody dopasują się do Ciebie! Jednak nie ma nic za darmo, loteria wymagać będzie refleksu i poczucia humoru. Nie wyrzucajcie wejściówek!

Nocny set DJski „World/reggae music”

Z okazji Global Justice Night, Bro Bro Sound zaprezentuje globalne brzmienia spod znaku World Music. Stara Rzeźnia zabrzmi rytmami z Afryki, Azji i Ameryki Południowej, oczywiście nie zabraknie też klasycznych jamajskich wibracji. BRO BRO Sound to kontynuacja Kołtun Sound System, jednej z pierwszych ekip promujących jamajską muzykę soundsystemową w Polsce. Skład tworzą Groszek, Benek i Szym-I. Choć spod ich ręki najczęściej wypuszczane są klasyki w stylu ska/reggae/dub, to na imprezach nie stronią od innych stylów. Bro Bro Sound miał zaszczyt występować dla fanów na wielu imprezach, w towarzystwie artystów z kraju i zagranicy. Bro Bro odpowiedzialne jest również za polskie występy takich artystów jak np. Autorevers Sound System & Brother Marcus (Amsterdam), Raphaela (Genua), DJ Oxman (Londyn).

WEJŚCIÓWKI: Wstęp na imprezę z wejściówkami - zamów je pisząc do nas: milena@globalnepoludnie.pl.



Dofinansowano z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.


Galeria:

 
 
 
 

 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć