Fragment programu o polskiej pomocy rozwojowej

Poniższy film jest fragmentem programu "Polska Racja" wyemitowanego w TV Polonia 20 listopada 2007 roku. Program m.in. traktował o zasadności udzielania pomocy rozwojowej krajom biedniejszych.

Pod filmem mały przyczynek do dyskusji.

Cytat z filmu:

"Polska, samodzielnie i w ramach Unii przeznacza coraz więcej pieniędzy na pomoc rozwojową. W 2006 roku były to 922 mln zł"

Pytanie, które należy zadać czy Oficjalna Polska Pomoc Rozwojowa to w 100% rzeczywiście pomoc rozwojowa?

Wymieniona przez lektora kwota 922 milionów jest imponująca i telewidz, który oglądał emisję programu "Polska Racja" mógł odnieść wrażenie, że polska pomoc rozwojowa opiewając na wysokie kwoty jest - dokładnie taka jak trzeba.

Jednak w kwocie 922 milionów złotych prawie 285,12 milionów stanowiło umorzenie długów Angoli.

Warto również wspomnieć o tym, że redukcja długów krajów ubogich - choć ze wszech miar potrzebna i ważna dla rozwoju - zgodnie z postanowieniami szczytu w Monterrey w 2002 r.- również nie powinna być zaliczana do oficjalnej pomocy rozwojowej.

Źródło: Marcin Wojtalik, Odważmy się być lepszymi

Czy zatem sytuacja Oficjalnej Polskiej Pomocy Rozwojowej jest tak różowa jak przedstawiona została w powyższym fragmencie?

Dokumenty do pobrania: 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć