Filmy Festiwalu ŚWIAT NA TALERZU 2011

Gorąco zachęcamy do bliższego zapoznania się z propozycjami filmowymi tegorocznej edycji Festiwalu ŚWIAT NA TALERZU. Przypominamy, że w tym roku Festiwal zagości w Warszawie (14-15 października), Lublinie (25-28 października) i Rzeszowie (25-26 listopada).

W czasie naszego Festiwalu zaprezentujemy 8 znakomitych, w większości niewyświetlanych dotychczas w Polsce, filmów dokumentalnych ukazujących różne aspekty sytuacji żywnościowej w krajach Globalnego Południa. Większość pokazywanych dokumentów to filmy nagradzane na festiwalach filmowych i telewizyjnych lub nominowane do międzynarodowych nagród. Ich największą zaletą jest to, że oddają głos samym mieszkańcom Globalnego Południa i dają możliwość poznania ich perspektywy. Filmy skłaniają także do zadania pytania o nasz wpływ na sytuację tych ludzi oraz do zastanowienia się, czy robimy wystarczająco dużo, aby pokonać głód i ubóstwo na świecie.

Poniżej szczegółowe informacje na temat tegorocznych filmów:

GŁÓD (Hunger)

reż. Karin Steinberger i Marcus Vetter, Niemcy 2010, 89 minut

Światowy poziom produkcji żywności nigdy nie był wyższy niż obecnie. Mimo to, blisko miliard ludzi na świecie wciąż cierpi głód. Nakręcony w Mauretanii, Kenii, Indiach, Brazylii i na Haiti dokument ukazuje z bliska zmagania jednostek, społeczności i organizacji z tym jednym z najpoważniejszych problemów społecznych, gospodarczych i politycznych naszych czasów. Film, nominowany m.in. do nagrody Adolfa Grimme, zostanie zaprezentowany w Polsce po raz pierwszy.

Po filmie zapraszamy na dyskusję: „Jak skutecznie walczyć z głodem na świecie?”

PLANETA NA SPRZEDAŻ (Planet for Sale)

reż. Alexis Marant, Francja 2010, 54 minuty

Jednym z mniej znanych opinii publicznej skutków światowego kryzysu żywnościowego i finansowego jest wyścig o kontrolę nad ziemiami uprawnymi na całym świecie. Szacuje się, że w ostatnich latach już kilkadziesiąt milionów hektarów gruntów rolnych zmieniło właścicieli. Nakręcony na trzech kontynentach film próbuje odpowiedzieć na pytanie, jakie konsekwencje zjawisko zawłaszczania ziemi może mieć dla drobnych rolników i krajów Globalnego Południa. Dokument, niepokazywany dotychczas w Polsce, był nominowany m.in. do nagrody Prix Europa.

MALI: ROLNICY TRZYMAJĄ STRAŻ (Mali, les paysans veillent au grain)

reż. Jean-Louis Saporito i Agnès Faivre, Francja 2010, 52 minuty

Mali w Afryce Zachodniej. Od kilku lat głos przedstawicieli tutejszego świata wiejskiego, do którego należy 70% populacji, staje się coraz lepiej słyszalny. Prezentowany po raz pierwszy w Polsce film pozwala poznać bliżej malijskich rolników i różnorakie sposoby, jakimi starają się bronić zrównoważonego rolnictwa rodzinnego w swoim kraju. Czy model rolnictwa, który proponują, ma przyszłość?

WOJNY BANANOWE (Banana Wars)

reż. Didier Fassio, Francja 2008, 52 minuty

Banan, który jeszcze na początku XX wieku był niemal nieznany w krajach zachodnich, dziś jest dostępny i uwielbiany na wszystkich kontynentach. Handel bananami przynosi bilionowe zyski, o które walczą międzynarodowe koncerny spożywcza. Dokument opowiada o batalii o kontrolę nad rynkiem produkcji i dystrybucji tego najczęściej eksportowanego i spożywanego owocu na świecie.

Po filmie zapraszamy na dyskusję: „Czy handel między Globalną Północą a Globalnym Południem może być sprawiedliwy?”

CZYSTE ŻYCIE? (Pura Vida?)

reż. Jan Nimmo, Szkocja 2006, 29 minut

Kostaryka może wydawać się rajem na ziemi, ale czy jest nim w rzeczywistości? Film ujawnia tragiczne skutki, jakie dla pracowników, lokalnych społeczności i środowiska naturalnego ma stosowania agrochemikaliów na kostarykańskich plantacjach ananasów i bananów uprawianych na eksport. Dokument, nagrodzony m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych CINESTRAT, zostanie pokazany w Polsce po raz pierwszy.

PIEKIELNE POŁOWY (Une pêche d’enfer)

reż. Vincent Bruno, Belgia 2006, 23 minuty

Jakie skutki pociąga za sobą globalizacja połowów ryb? Dokument ukazuje na przykładzie Senegalu skalę eksploatacji zasobów morskich Afryki przez kraje bogate i konsekwencje tego zjawiska dla lokalnych społeczności. Film, nagrodzony m.in. na festiwalach w Palm Springs i Limoges, zostanie zaprezentowany w Polsce po raz pierwszy.

ARGENTYNA: SOJA GŁODU (Argentine, le soja de la faim)

reż. Marie-Monique Robin, Francja 2005, 23 minuty

Uprawa roślin modyfikowanych genetycznie (GMO) jest często przedstawiana jako najlepsza droga do zapewnienia światu bezpieczeństwa żywnościowego. Czy jednak uprawy GMO nie niosą ze sobą żadnych zagrożeń? Niepokazywany dotychczas w Polsce reportaż autorki słynnego „Świata według Monsanto” ujawnia społeczne i środowiskowe konsekwencje upraw genetycznie modyfikowanej soi w Argentynie.

JEM, WIĘC JESTEM (Je mange donc je suis)

reż. Vincent Bruno, Belgia 2009, 26 minut

Prawie miliard osób na świecie cierpi głód. Wśród nich blisko 80% stanowią rolnicy. Paradoksalnie, ludzie, którzy powinni żywić świat, cierpią z powodu katastrofalnej sytuacji – są dotknięci bezrobociem, ubóstwem i niedożywieniem. Film jest próbą ukazania przyczyn i rozwiązań tego jednego z najistotniejszych problemów współczesnego świata.

Szczegółowy program projekcji w poszczególnych miastach znajdziecie tutaj.

Festiwal ŚWIAT NA TALERZU jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć