Film Winstar Wars na Festiwalu HumanDOC w Warszawie (21 listopada)

Film Winstar Wars został zakwalifikowany do Festiwalu HumanDOC w Warszawie. Zapraszamy do uczestnictwa w pokazie w sobotę 21 listopada w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie (Rynek 2) o g. 19.30, zaś do połowy grudnia będzie można oglądać film w zaciszu własnego domu, dzięki platformie Kinoplex.pl.

Częścią festiwalu w tym roku jest wyprodukowany przez nas film Winstar Wars w reżyserii Krzysztofa Miękusa, który pokazuje na przykładzie jednego regionu Tunezji tak wiele problemów: wpływ zagranicznych inwestycji w przemysł paliwowo-energetyczny na środowisko oraz rozwój państw i mieszkańców globalnego Południa, dostęp do wody, ubóstwo napędzające konflikty. Poniżej można oglądać galerię fotosów z filmu.

Dlaczego południe Tunezji zostało strefą zmilitaryzowaną? Można się tam dostać tylko na podstawie zezwolenia. Co tam się znajduje? Nie ma tam przecież armii, nie ma wojny. Nie, tam są firmy naftowe. Nikt nie ma prawa zobaczyć zniszczeń, jakie ten przemysł powoduje. Nasz region, w szczególności region Tataouine, jest zdegradowany. Ludzie, którzy tu mieszkają to Nomadzi. Nomadzi z kultury. To są ludzie dumni. Umrą zanim powiedzą, że czegoś im potrzeba. Oddadzą wam chleb, który jedzą z dziećmi i umrą z głodu.

Niecałe 40 lat temu na południu Tunezji kręcono zdjęcia do Gwiezdnych Wojen. Możliwe, że dla wielu z nas, oprócz obrazu wakacyjnych plaż, to jedyne skojarzenie z tym krajem. Wojna domowa tuż za granicą w Libii, islamski radykalizm i agresywna działalność zagranicznych koncernów wydobywczych to największa bolączka Tunezyjczyków walczących od 2011 r. o demokrację i postęp.

Przez miesiąc możecie obejrzeć film Winstar Wars za darmo na platfomie Kinoplex. Polecamy!

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC „Globalny Rozwój w Kinie” jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecim na świecie innowacyjnym wydarzeniem łączącym kino na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne. Festiwal odbywa się w dniach 20-22 listopada.

Obrazy prezentowane na Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty.

Polska należy do grupy najbogatszych państw świata. Nasz kraj jest od wielu lat dawcą pomocy zagranicznej. Na pomoc innym krajom wydajemy miliardy złotych rocznie. Co to oznacza? Komu i w jaki sposób pomagamy? Dlaczego decydujemy się wspierać innych ludzi, często żyjących w krajach odległych od Polski i Europy? Poszukujących odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do udziału w pokazach filmów festiwalowych.

Serdecznie polecamy udział w festiwalu i zapraszamy na wszystkie pokazy filmowe!


Galeria:

 
 
 
 
 
 
 
 

 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć