Po raz pierwszy w Polsce pokaz filmu “Cena ropy” Kraków, 23. kwietnia

Polska Zielona Sieć i europejska sieć Bankwatch Network zapraszają na pokaz filmu "Cena ropy" zorganizowany w ramach Projektu Huxley pod patronatem Zielonego Instytutu. Pokaz odbędzie się 23. kwietnia [poniedziałek] w Krakowie, w Klubie Finka (ul. Warszauera 1), o godz. 19:00. Wprowadzenie do filmu zapewni Ola Antonowicz z Polskiej Zielonej Sieci.

Jaka jest prawdziwa cena ropy wydobywanej w Nigerii ? Nigeria pozostaje od lat przykładem złych praktyk ponadnarodowych koncernów wydobywających na jej terenie ropę, jednak teraz już nie tylko sektor prywatny, lecz również rządy krajów Unii Europejskiej, a pośrednio jej obywatele, mogą mieć na sumieniu dramatyczną sytuację mieszkańców Nigerii i opłakany stan jej środowiska naturalnego. Kiedy Europa przestanie jedną ręką wspierać mieszkańców krajów Globalnego Południa a drugą wykorzystywać ich zasoby i potencjał do zabezpieczania własnych interesów?

Film „Cena ropy”, 20-minutowy dokument nakręcony we wrześniu 2011r., w Delcie Nigru przez L.Tommasini jest żywym dowodem na wykorzystywanie krajów Globalnego Południa w celu zabezpieczenia dostaw ropy i gazu na potrzeby europejskich konsumentów. Film został wyprodukowany przez europejską sieć CEE Bankwatch Network, której członkiem jest Polska Zielona Sieć. Dokument powstał we współpracy z trzema innymi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się monitorowaniem europejskiej polityki (Campagna per la Riforma della Banca Mondiale (Włochy), Les Amis de la Terre (Francja), urgewald (Niemcy)). Jest już dostępny w polskiej wersji językowej.

Oil for Nothing | ENG from Luca Tommasini on Vimeo.

Film stawia nas – Europejczyków twarzą w twarz z konsekwencjami naszych nawyków konsumpcyjnych, retoryką naszych polityków i podwójnymi standardami naszych firm wydobywczych. Z każdym niepotrzebnym zakupem, każdym lotem samolotem i niekończącą się pogonią za coraz bardziej komfortowym stylem życia uzasadniamy działania europejskich polityków starających się zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii za wszelką cenę. Dajemy również przestrzeń do rozwoju firmom takim jak np. pokazywany w filmie koncern ENI, których standardy społeczne czy środowiskowe nigdy nie znalazłyby zrozumienia w Europie.

Jednym z rażących przykładów negatywnego wpływu wydobycia ropy na społeczeństwo są nieodłącznie kojarzące się z krajobrazem Delty Nigru pochodnie gazowe. Te pokazywane w filmie należą do włoskiego koncernu ENI. Co ciekawe, spalanie gazu w pochodniach jest w Nigerii zabronione prawem z racji negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i stan środowiska. ENI na swojej stronie twierdzi, że zaniechał spalania gazu w ten sposób. Zdjęcia L.Tommasini, na bazie których powstał film, dowodzą jednak czego innego.

Inną kwestią są wycieki ropy. Dziś w Delcie Nigru znajduje się ok. 10 000 km rurociągów, z których wiele liczy sobie 40 lat, a ich poziom korozji jest przyczyną niekończących się wycieków. Zgodnie z oficjalnymi danymi, w Delcie Nigru jest ok. 2000 wycieków ropy, które powinny być niezwłocznie usunięte. Jedną z największych katastrof był wyciek z rurociągu Trans-Niger należącego do firmy Shell, który miał miejsce w 2004r. Ogromne wycieki z rurociągów firmy Shell miały też miejsce w 2008-2009r. W ich wyniku dziesiątki tysięcy ludzi z okolicznych miejscowości Goi i Bodo straciły warunki dożycia, a zanieczyszczenia nie zostały usunięte do dzisiaj, mimo wieloletnich starań lokalnych społeczności.

Co możemy więc zrobić, by zmienić ten stan rzeczy?

Więcej o sytuacji związanej z wydobyciem ropy i gazu w Nigerii można przeczytać w raporcie“Rzeczywistość, która stoi za europejskim bezpieczeństwem energetycznym. Przypadek Nigerii”


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć