Fiasko szczytów G8/G20

Światowi przywódcy, którzy zebrali się na szczytach G8 oraz G20 zignorowali palące potrzeby podjęcia działań i zobowiązań w związku z pogłębiającym się globalnym ociepleniem, eliminacją ubóstwa, powtarzając jedynie obietnice z poprzedniego szczytu w Pittsburghu na temat zaprzestania subsydiowania paliw kopalnych do 2020.

Gdyby na tegorocznym szczycie G20 poważnie potraktowano zapewnienie o wycofaniu wsparcia dla "brudnej energii" pochodzącej ze spalania paliw kopalnych, pozwoliłoby to na redukcję emisji CO2 i tym samym skuteczniejszą walkę z postępującymi zmianami klimatu pogłębiającymi ubóstwo.

Rocznie rządy wydają 500 miliardów dolarów na wsparcie dla paliw kopalnych, podczas gdy 10 krotnie mniejsza suma jest potrzebna rocznie na osiągnięcie jednego z Milenijnych Celów Rozwojowych, jakim jest eliminacja skrajnego ubóstwa i głodu, zaś pięciokrotnie mniejsza ilość pieniędzy rocznie pozwoliłaby najuboższym, najbardziej narażonym na dramatyczny wpływ zmian klimatu, krajom na adaptację do zmieniających się warunków klimatycznych.

Opinia publiczna, organizacje humanitarne, rozwojowe, pomocowe z całego świata, kraje rozwijające się żądają podjęcia natychmiastowych działań, które pozwolą na mitygację i adaptację do zmian klimatu. Miejmy nadzieję, że zagrożenie zrozumieją i potraktują poważnie światowi przywódcy wystarczająco wcześnie, by zapobiec katastrofie klimatycznej i masowej migracji.

Jeśli i Ty chcesz się zaangażować, dowiedzieć się więcej o wpływie zmian klimatu na życie ludzi na całym świecie, możesz to zrobić klikając tu.

Zdjęcie: Oxfam, protest kobiet w Bangladeszu żądających działań chroniących klimat, szczyt G8.


Komentarze (zapraszamy do dyskusji):

Iwona / 5 lipca 2010

Swiatem rzadza szalency.-((


Dodaj komentarz — zapraszamy do dyskusji!

 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć