Festiwal Afrykamera 2008 w 6. miastach Polski

W Krakowie, Toruniu, Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Łodzi trwa właśnie festiwal Afrykamera

To w Polsce jedyna okazja, żeby zobaczyć wiele filmów afrykańskich.

Poniżej, krótka charakterystyka części z filmów, których pokazy odbędą się lub odbywają.

RED DUST (Brunatny pył)

Brunatny pył (Red Dust) przedstawia działalność Komisji Prawdy i Pojednania, organu, który powstał w RPA pod koniec lat 90., po upadku rządów apartheidu. Do małej miejscowości Smitsrivier, znajdującej się pośrodku półpustyni Karoo (o charakterystycznej, czerwonej ziemi), przybywa Komisja, aby wysłuchać zeznania Dirka Hendricksa. Mężczyzna ubiega się o amnestię w związku z czynami popełnionymi w czasach, gdy był policjantem. Czternaście lat wcześniej torturował Alexa Mpondo, działacza zbrojnej frakcji Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Jego celem było wydobycie z więźnia tajnych informacji o innych opozycjonistach oraz ukrytej broni. Razem z Alexem do aresztu trafił jego przyjaciel, Steve Sizela, o którym wkrótce potem słuch zaginął. Rodzice Steve’a pragną dowiedzieć się, jaki los spotkał ich syna.

W roli prawniczki, adwokat Alexa Mpondo występuje Hillary Swank, zdobywczyni Oskara za role w filmach Boys Don’t Cry i Million Dollar Baby. Tym razem jednak to nie ona, a jej filmowy partner, Chiwetel Ejiofor, daje nam prawdziwy popis gry aktorskiej. Historia opowiedziana przez Toma Hoopera ujawnia napięcia i trudności, z jakimi borykało się RPA w latach 90. Trudno pozostać obojętnym na ogromne emocje, jakie towarzyszą spotkaniu byłego kata ze swoją ofiarą. Brunatny pył półpustyni i wszechobecna pustka krajobrazu stanowią idealne tło dla historii o bólu, cierpieniu i ludzkim okrucieństwie. Promykiem nadziei staje się Komisja Prawdy i Pojednania, która ma za zadanie uzdrowić pamięć i odkupić ludzkie krzywdy.

HEARTLINES (Drogi serca)

Drogi serca to pełnometrażowy film wieńczący serię siedmiu obrazów wyemitowanych w południowoafrykańskiej SABC w 2006 roku pod tym samym tytułem. Manyisa, młody przestępca pracujący dla bossa lokalnego półświatka, Bra Stone’a, odsiaduje wyrok w więzieniu. Po wyjściu na wolność nie ma dokąd się udać, nie ma pieniędzy, ma za to dług za niesprzedane narkotyki. W więzieniu niespodziewanie zjawia się pastor Jacob, który proponuje Manyisie, by zamieszkał w jego domu razem z żoną i synem. Chłopak zaczyna żyć nowym życiem – zaprzyjaźnia się z synem pastora, S’bu, śpiewa w kościelnym chórze, pracuje na rzecz wspólnoty jako mechanik. Aby spłacić dług u narkotykowego króla, udaje się do jego dostawcy, by na własną rękę wykonać zlecenie.

Historia Manyisa rozgrywa się na naznaczonym historią apartheidu podjohannesburskim osiedlu Alexandra. Kwitnie tu przemoc, handel narkotykami, rozbrzmiewa mroczna muzyka kwaito. Bohaterowie żyją w świecie jaskrawych kontrastów – dobro walczy ze złem, agresja staje na drodze miłości, przebaczenie przeciwstawione jest potępieniu. Wśród strzałów i łez daje się jednak usłyszeć kojące bicie wypełnionego miłością i muzyką serca...

JUJU FACTORY (Fabryka Juju)

Congo Kongo (Dieudonné Kabongo Bashila) jest pisarzem mieszkającym w afrykańskiej dzielnicy Brukseli, Matonge. Ponieważ jego długi rosną w zastraszającym tempie, musi jak najszybciej napisać nową powieść. Jego wydawca domaga się, by napisał coś skierowanego do europejskich czytelników, którzy pragną czytać o wyimaginowanej egzotycznej Afryce – takiej z przewodnika dla turystów. Kongo jednak woli zgłębiać trudną historię swego kraju i jego relacji z Belgią. W tajemniczy sposób pojawia się u niego duch Patrice’a Lumumby, pierwszego premiera Konga, zamordowanego z przyczyn politycznych...

Juju Factory to opowieść o imigrantach, którzy poszukują swojego miejsca na świecie, ale również próbują mówić o Afryce, często inaczej niż oczekuje od nich środowisko, w którym zamieszkali.

Jest to również podróż do wnętrza dzielnicy Matonge, gdzie pojawiają się duchy przeszłości kongijskiej. Film został nagrany kamerą DV, a ekipa składała się jedynie z 10 osób, co pozwoliło na stworzenie niezwykłego, niezależnego filmu o niepowtarzalnej atmosferze. Film zdobył główną nagrodę podczas jednego z najważniejszych festiwali filmów afrykańskich w Zanzibarze w 2007 r.

Źródło: Afrykamera


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć