Festiwal AfryKamera we Wrocławiu

Afryka w świadomości przeciętnego Polaka jest egzotycznym miejscem, którego nazwa pojawia się w mediach wciąż jeszcze głównie w kontekście kolejnej klęski suszy, epidemii czy wojny domowej. Taka optyka nie pozwala nam dostrzec bardziej "słonecznych" aspektów Czarnego Lądu - jego ogromnej różnorodności, kulturalnej witalności i żywotności. Aby to ułatwić Centrum Współpracy Rozwojowej zaprasza w dniach 8 - 11 listopada na festiwal filmów afrykańskich.

Festiwal otworzy film „Yesterday” w reżyserii Darrell Roodta. W ramach zachęty do uczestniczenia w festiwalu pokaz będzie darmowy i otwarty dla wszystkich zaintersowanych (pod warunkiem wystarczającej ilości miejsc). Film „Yesterday” był nominowany do Oskara w 2004 roku za najlepszy film nieanglojęzyczny i porusza delikatną w Afryce kwestię epidemii HIV.

Kolejną wielką atrakcją festiwalu będzie pokaz filmu angolańskiego „O Heroi” w reżyserii Zeze Gamboa. Film ten został wiosną tego roku uznany najlepszym filmem na festiwalu AfryKamera głosami publiczności.

Ale bodajże największą ekscytację wzbudza nawiązująca do tematyki filmu O Heroi! wystawa MISS LANDMINE (www.miss-landmine.org), która będzie miała swoją jedyną swoją odsłonę we Wrocławiu.

Wśród innych filmów pokazywanych we Wrocławiu jest m.in. zdobywca głównej nagrody Sundance za Najlepszy Dokument „Amandla!”, w reżyserii Lee Hirscha czy najgłośniejszy film w historii kinematografii marokańskiej „Ali Zauoa - Książę ulicy” Nabil Ayoucha.

Poza atrakcjami w postaci filmów i wystaw, w naszym zaprzyjaźnionym klubie festiwalowym Klub ŁYKEND odbędą się spotkania z rytmami Afryki: warsztaty tańca afrykańskiego i gry na bębnach (9 listopada), a w sobotę 10 listopada koncert gwiazdy tanzańskiego rapu JUSTINE AKA TANZALAND, któremu towarzyszyć będzie NEMAYA – Dancehall Queen.

Uroczyste otwarcie Festiwalu oraz wystawy MISS LANDMINE: 8 listopada w hallu kina Warszawa, godz. 18.00.

Bilety na filmy Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera można nabyć w kasie kina Warszawa, ul. Piłsudskiego 64, tel. 071 792 43 83: bilet ulgowy 11 zł, normalny – 13 zł, karnet – 63 zł.

Bilety na koncert oraz imprezy muzyczne w klubie Łykend: 5 zł Za okazaniem biletu z kina - wstęp wolny

Więcej informacji na: www.afrykamera.pl oraz www.odra-film.wroc

Źródło: Michael A., Festiwal AfryKamera we Wrocławiu, wiadomości.ngo.pl


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć