FairPlay w przemyśle odzieżowym. Czy to możliwe?

Zapraszamy na jednodniowy warsztat poświęcony warunkom pracy oraz etycznym alternatywom w przemyśle odzieżowym. Warsztat odbędzie się w sobotę, 22 listopada w godz. 10.00 – 17.00 w Warszawie. Dołącz no nas ! Bądź świadomym konsumentem / konsumentką mody !

Czego się spodziewać ?

1.WARSZTAT

Warsztat odbędzie się w sobotę, 22 listopada w Kępa Cafe przy ul. Finladzkiej 12a i potrwa od godziny 10:00 do 17.00.

W trakcie warsztatu:

dowiesz się gdzie i w jakich warunkach produkowane są twoje ubrania, spotkasz się z polskimi i niemieckimi przedstawicielami i przedstawicielkami sklepów z etycznymi ubraniami odwiedzisz jeden z ‘alternatywnych’ sklepów odzieżowych zdobędziesz informację o kampaniach na rzecz poprawy warunków pracy przy produkcji ubrań i o tym jak możesz się w nie zaangażować.

2.FILM + DYSKUSJA

Po części warsztatowej zapraszamy na film „We buy, who pays” pokazujący rzeczywistość pracowników łańcucha dostawców firm w krajach Globalnego Południa. Po filmie odbędzie się dyskusja poświecona warunkom pracy i etycznej konsumpcji w światowym przemyśle odzieżowym. W dyskusji udział wezmą przedstawicielki organizacji pozarządowych, związków zawodowych i środowiska biznesowego.

3.WYMIENIALNIA UBRAŃ

Na koniec proponujemy wymienialnię ubrań. Jeśli masz ciuchy, których nie nosisz, przynieś je – niech posłużą komuś innemu. Możesz też znaleźć coś co ucieszy Ciebie. Jest to bardzo prosta droga by w etyczny i ekologiczny sposób wzbogacić i odświeżyć swoją garderobę.

Jak się zgłosić ?

Chętni do uczestnictwa w warsztatach proszeni są o wypełnienie załączonego formularza zgłoszeniowego i odesłanie go do nas na adres: kasia.staszewska@karat.org.pl do dnia 17 listopada 2008.

Wstęp na film, debatę oraz WYMIENIALNIĘ ma charakter otwarty.

Uczestnikom warsztatów organizatorzy zapewniają lunch i przerwy kawowe. Osoby spoza Warszawy otrzymają zwrot kosztów podróży.

Dlaczego FairPlay w przemyśle odzieżowym ?

Warunki pracy ludzi w światowym przemyśle odzieżowym pozostawiają wiele do życzenia. Ze względu na wydłużający się łańcuch dostawców produkujących dla najpopularniejszych firm trudno jest kontrolować warunki pracy fabryk i zakładów. W konsekwencji ubrania, które na co dzień nosimy bardzo często wyprodukowane są za cenę godnego życia pracowników: nadmiernie długiego dnia pracy, narzuconych i nieopłacanych nadgodzin, głodowej pensji, braku możliwości zrzeszania się , etc…

Czy alternatywa jest możliwa ?

Tak ! Firmy będące głównymi graczami na rynku odzieżowym mają realną możliwość wpływu na warunki pracy w fabrykach dostawców produkujących na ich zlecenie. Także my dokonując swoich wyborów konsumenckich mamy ogromny wpływ na to czy firmy postawią na produkcję ”fair”. Na zachodzie Europy sklepów z etycznie wyprodukowaną odzieżą jest już coraz więcej. Podobne miejsce zaczynają także powstawać w Polsce…

Warsztat jest częścią projektu „Fair Play w produkcji artykułów sportowych” dotyczącego warunków pracy i świadomej konsumpcji. Jest to trzy letni projekt współfinansowany przez Komisję Europejską, realizowany z partnerami z Austrii (Südwind Agentur) i Niemiec (Inkota) i we współpracy z Claen Clothes Campaign.

Dokumenty do pobrania:


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć