Europejskie korporacje nie płacą rocznie krajom Południa ok. 700 mld euro podatków! [raport]

Unikanie płacenia podatków przez korporacje ponadnarodowe zarejestrowane w Unii Europejskiej kosztuje kraje Globalnego Południa miliardy straconych przychodów do budżetów. Przywódcy państw UE, którzy zbiorą się w tym tygodniu, muszą uzgodnić plan działań przeciwko unikaniu opodatkowania przez międzynarodowe korporacje – apelują organizacje pozarządowe w nowym raporcie.

Rada Europejska, która spotka się 19 i 20 grudnia, obiecała w maju, że zajmie się unikaniem opodatkowania, które kosztuje Europę około biliona euro rocznie. Problem dotyka także krajów rozwijających się, które z powodu unikania podatków tracą co roku pomiędzy 660 a 870 miliardów euro.

Nowy raport pt. „Jedna ręka daje a druga odbiera: rola Europy w ucieczce kapitału z krajów rozwijających się, 2013” ujawnia sytuację związaną z praniem pieniędzy, unikaniem podatków i uchylaniem się od opodatkowania. Raport przedstawia również działania rządów w 13 krajach UE na rzecz rozwiązania tego problemu.

Raport został wydany przez europejską sieć organizacji pozarządowych koordynowaną przez Eurodad (European Network on Debt and Development).

- Chcemy, aby przywódcy UE zdecydowali w tym tygodniu, że międzynarodowe korporacje muszą wyjawić, kto jest ich rzeczywistym właścicielem, gdzie funkcjonują i jakie płacą podatki. To byłby pierwszy krok – mówi Tove Maria Ryding z Eurodad - Drugim krokiem byłoby wprowadzenie uregulowań, które zmuszą międzynarodowe korporacje do płacenia podatków w uczciwej wysokości – zarówno w krajach UE, jak i w krajach rozwijających się.

Raport wyjawia następujące fakty:

Raport oraz jego streszczenie znajdują się na stronie www.eurodad.org. Polskie tłumaczenie dzięki uprzejmości: IGO


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć