Europejskie Igrzyska wspierające niedemokratyczny reżim? Co na to Polski Komitet Olimpijski?

Od lutego br. wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka zwracamy uwagę Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOL) na poważne przypadki łamania praw człowieka w Azerbejdżanie, który będzie gościł reprezentacje olimpijskie z całej Europy podczas tegorocznych Igrzysk Europejskich rozpoczynających się 12. czerwca br. Dotychczas PKOL nie odpowiedział nam w żaden sposób. W obliczu tragicznej sytuacji naszych azerskich koleżanek i kolegów tkwiących w więzieniu ponownie wysyłamy list do prezesa PKOL, Pana Andrzeja Kraśnickiego (do otworzenia poniżej).

W Azerbejdżanie w zasadzie prawie nie ma już komu monitorować liczby więźniów politycznych, wiadomo, że jest ich ponad stu za kratami - w tym znana dziennikarka śledcza Khadija Ismayilova nominowana do Nagrody Solidarności przyznawanej przez polski MSZ i działaczka pokojowa, nominowana w tym roku do Pokojowej Nagrody Nobla Leyla Yunus. Nie ma już jak organizować protestów. Niezależne media, takie jak Radio Free Europe zostały zamknięte. Niektórym z niezależnych dziennikarzy udało się opuścić kraj i starają się działać spoza Azerbejdżanu.

Czy na pewno wartościom olimpijskim nie przeszkadza fakt, że na każdych 2 z 213 polskich sportowców przypada 1 więzień polityczny czekający na proces lub skazany w procesie tak absurdalnym jak np. proces Rasula Jafarova, nomen omen współtwórcy kampanii Sport for Rights ?

Rasul Jafarov został skazany wyrokiem Sadu Rejonowego w Baku na karę 6,5 roku pozbawienia wolności oraz 3 lat zakazu pełnienia funkcji publicznej. Należy wspomnieć, że postępowanie prowadzone wobec niego nie spełniało standardów Rady Europy i nie gwarantowało realizacji żadnych zasad sprawiedliwego procesu karnego (wszyscy świadkowie zeznawali na korzyść oskarżonego, a obrona nie została dopuszczona do głosu).

Szwedzki Komitet Olimpijski nie był głuchy na tragiczną sytuację azerskich działaczy prodemokratycznych. Prezes Szwedzkiego Komitetu Olimpijskiego (SKOL), Pan Stefan Lindeberg, potępił publicznie politykę władz Azerbejdżanu wobec obrońców praw człowieka. W wywiadzie dla gazety „Aftonbladet” 30 kwietnia b.r. powiedział: „Trudno jest rozdzielić sport i politykę państwową, ale dla nas sport jest najważniejszy. Nie popieramy Azerbejdżanu. To reżim, który nie przestrzega standardów. Popieramy natomiast podstawową ideę sportu, która polega na otwieraniu bram, a nie na ich zamykaniu”. Prezes SKOL wyraził także zaniepokojenie doniesieniami o ograniczeniu wolności prasy w Azerbejdżanie.

Wierzymy, że słowa Prezesa SKOL trafnie wyrażają stosunek wszystkich ludzi sportu skupionych wokół ideałów olimpijskich, również w Polsce. Tradycja Igrzysk Olimpijskich zakłada szlachetne współzawodnictwo pod sztandarem równości i szacunku dla drugiego człowieka. Jesteśmy przekonani, że Polski Komitet Olimpijski podziela te wartości i nie pozostanie głuchy na głos azerskiego społeczeństwa obywatelskiego apelującego o poszanowanie podstawowych praw obywateli Azerbejdżanu, szczególnie przy okazji trwania Igrzysk, w trakcie których od zawsze ogłaszano rozejm olimpijski.

Wyrażenie poparcia dla poszanowania praw człowieka w kraju goszczącym Igrzyska jest spójne z wartościami promowanymi przez Komitet Olimpijski. Brakiem spójności byłoby milczenie w tej sprawie.

Pomimo przerażających poczynań azerskiego reżimu, Europa nadal chce robić interesy z Azerbejdżanem. Obecnie, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) planuje pożyczkę dla rosyjskiego Łukoila na rozbudowę infrastruktury Południowego Korzytarza Gazowego (Southern Gas Corridor). Gazociąg ten będzie pompować kaspijski gaz z Azerbejdżanu do północnych Włoch. Wielu Azerów wypowiada się negatywnie na temat wpływu wydobycia paliw kopalnych na przemiany demokratyczne i gospodarcze w ich kraju – ropa i gaz dają dyktaturze pieniądze i władzę, a ogromne sumy są przelewane na prywatne konta przywodców reżimu w zagranicznych bankach.

Dokumenty do pobrania:



 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć