Europejskie Igrzyska w Azerbejdżanie - święto fair play w kraju łamiącym prawa człowieka. Co na to Niemcy i Szwedzi?

15 organizacji pozarządowych z Europy, w tym Polska Zielona Sieć, pod egidą kampanii „Sport for Rights”, wysłało dziś wspólny list do Niemieckiego Komitetu Olimpijskiego i Sportu (DOSB) oraz Szwedzkiego Komitetu Olimpijskiego (SOK). W liście apelujemy do szefów tych organizacji o publiczne wezwanie do uwolnienia dziennikarzy oraz obrońców praw człowieka więzionych przez reżim w Azerbejdżanie.

W liście nawołujemy do wstawienia się za 14. więźniami politycznymi, którzy w swojej codziennej pracy działali na rzecz obrony praw innych ludzi oraz mówili prawdę o pogarszającej się sytuacji w Azerbejdżanie. W załączniku do listu każdy z nich został wymieniony z imienia i nazwiska wraz z krótką notką. Igrzyska Europejskie w Baku rozpoczynają się 12. czerwca. Zostało więc jeszcze tylko kilka tygodni na wyrażenie głośnego sprzeciwu wobec łamania praw człowieka w państwie, które będzie gospodarzem europejskiego święta fair play.

Od lutego br. wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka zwracamy uwagę także Polskiego Komitetu Olimpijskiego na poważne przypadki łamania praw człowieka w Azerbejdżanie. W tym celu 7. maja wysłaliśmy ponowny list do prezesa PKOL, Pana Andrzeja Kraśnickiego.

Wyrażenie poparcia dla poszanowania praw człowieka w kraju goszczącym Igrzyska jest spójne z wartościami promowanymi przez Komitet Olimpijski. Brakiem spójności byłoby milczenie w tej sprawie. Dlatego liczymy, że Niemcy, Szwecja, a także Polska zabierze głos w tej sprawie.

Poniżej wysłane dzisiaj listy.

Dokumenty do pobrania: 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć