Europejskie Igrzyska prezentem dla najgorszego reżimu w Europie - materiały pokonferencyjne

Dzisiaj w Centrum Prasowym Foksal odbyła się konferencja prasowa pod hasłem „Europejskie Igrzyska prezentem dla najgorszego reżimu w Europie”. Spotkanie poświęcone było łamaniu praw człowieka w Azerbejdżanie w kontekście rozpoczynających się 12 czerwca I Igrzysk Europejskich.

W programie były:

Na konferencji wystąpili:

Konferencję prowadził:

Azerbejdżan – kraj w którym niebawem rozpoczną się I Igrzyska Europejskie – to najgorszy reżim w Europie. Od 1993 r., kiedy władzę w państwie przejęła rodzina Alijewów, nie odbyły się tam ani jedne wolne i transparentne wybory. W Azerbejdżanie nie funkcjonują niezależne media, a reżim przetrzymuje ponad 80 więźniów politycznych. Ponadto z organizacją Igrzysk w Baku i budową nowoczesnej infrastruktury wiążą się masowe przesiedlenia ludności.

Władze Azerbejdżanu kupują nasze serca i umysły za pieniądze uzyskane z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Europa kupuje te surowce, wspiera reżim bez zająknięcia się o prawach człowieka czy zasadach demokracji. Czy wystawne, międzynarodowe imprezy – konkurs Eurowizji w Baku w 2012 r., Igrzyska Europejskie w roku bieżącym, zawody Formuły 1 w 2016 r. i Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2020 r. - przysłonią tragiczną sytuację azerskich działaczy prodemokratycznych?

W załączeniu materiały informacyjne.

Dokumenty do pobrania: 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć