Etiopia: Dożywocie dla 35 opozycjonistów

Sąd w Addis Abebie skazał w poniedziałek 35 członków etiopskiej opozycji na karę dożywocia za udział w protestach wyborczych w 2005 roku, podczas których zginęło blisko 200 osób. Prokuratura domagała się kary śmierci.

Pozostałych ośmiu opozycjonistów, w tym czterech dziennikarzy, skazano na kary od 1,5 roku do 18 lat więzienia. "Oskarżeni popełnili poważne przestępstwa, które spowodowały śmierć cywilów i sił bezpieczeństwa, próbowali też obalić rząd" - uzasadnił wyrok sędzia Adil Ahmed. Trzydziestu ośmiu oskarżonych było obecnych na rozprawie; resztę sądzono zaocznie.

Po wyborach parlamentarnych w maju 2005 r. w Etiopii doszło do starć protestujących zwolenników opozycji z siłami bezpieczeństwa. Opozycja sprzeciwiała się wynikom elekcji, które - jej zdaniem - zostały sfałszowana. Zwycięstwo odniosła dotychczasowa koalicja rządząca, na czele której stoi Etiopski Ludowy Front Rewolucyjno- Demokratyczny (EPRDF) premiera Melesa Zenawiego (na zdjęciu).

informacja pochodzi serwisu gazeta.pl


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć