
Emilia Ślimko
Teksty opublikowane przez autora:
28 grudnia 2017 ● Emilia ŚlimkoPoradnik "Ekologiczne ogrody szkolne"
Mamy wielką przyjemność zaprezentować Wam poradnik „Ekologiczne ogrody szkolne”. Poradnik jest rezultatem naszej kampanii „Jedz lokalnie, myśl globalnie!” dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. „Ekologiczne ogrody szkolne” to trzecia część pakietu edukacyjnego „Jedz lokalnie, myśl globalnie!”. Publikacja ma formę poradnika składającego się z dwóch części. Część merytoryczna wprowadza w ideę ogrodu szkolnego jako narzędzia edukacyjnego. W (...) »
8 listopada 2017 ● Emilia Ślimko
Pakiet "Jedz lokalnie, myśl globalnie! cz.2"
Prezentujemy Wam drugą część pakiet edukacyjnego „Jedz lokalnie, myśl globalnie!” przeznaczonego do prowadzenia zajęć z uczniami i uczennicami ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Druga część pakietu zawiera autorskie scenariusze zajęć przygotowane przez ekspertów/ekspertki i nauczycieli/nauczycielki z Rumunii, Chorwacji, Malty, Słowenii i Austrii. Podobnie jak część pierwsza pakietu, druga również poświęcona jest w całości tematyce żywności (...) »
6 października 2016 ● Emilia Ślimko
Pakiet "Jedz lokalnie, myśl globalnie!"
Mamy przyjemność zaprezentować Wam pakiet edukacyjny „Jedz lokalnie, myśl globalnie!” przeznaczony do prowadzenia zajęć z uczniami i uczennicami z II, III i IV etapu edukacyjnego. Nasza publikacja poświęcona jest w całości tematyce żywności w zglobalizowanym świecie. Uważamy, że tematyka ta jest niezwykle ważna dla naszego życia, bo codziennie każdy/a z nas podejmuje jakiś wybór konsumencki. To, co jemy, ma wpływ na nasze najbliższe otoczenie, (...) »
30 grudnia 2015 ● Emilia Ślimko
Scenariusze zajęć o żywności

Mamy przyjemność zaprezentować Wam scenariusze zajęć o tematyce żywnościowej, które przygotowaliśmy w ramach kampanii edukacyjnej „Jedz lokalnie, myśl globalnie. Od szkolnych ogrodów do zrównoważonych systemów żywnościowych“. Zachęcamy szczególnie nauczycieli/ki i edukatorów/ki do korzystania z nich na lekcjach przedmiotowych oraz zajęciach dla dzieci i młodzieży. W scenariuszach poruszyliśmy najważniejsze kwestie związane z tematyką żywności, ze (...) »
5 czerwca 2014 ● Emilia Ślimko
Współpraca i lokalność na Otwartym Pikniku Kooperacji w Krakowie

Razem w Wawelską Kooperatywą Spożywczą mamy przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych tematami lokalnej żywności, kooperacji, spółdzielczości, sharing economy, integracji lokalnej oraz obywatelskiego aktywizmu na III Otwarty Zjazd Kooperatyw. Tegoroczna impreza odbędzie się 7-8 czerwca w Forum Przestrzenie w Krakowie i będzie otwarta dla wszystkich. Sobota poświęcona będzie wyłącznie warsztatom kooperatyw spożywczych. Warsztaty będą (...) »
10 lipca 2013 ● Emilia Ślimko
Projekt „Poznawaj, dyskutuj, zmieniaj!”
Dlaczego tak niewielu młodych Polaków angażuje się w kwestie przestrzegania praw człowieka na świecie? Dlaczego tak mało osób interesuje się procesami globalnymi? Jesteśmy przekonani, że wynika to z braku rzetelnej wiedzy na ten temat. Razem z Instytutem Globalnej Odpowiedzialności w ramach naszego wspólnego projektu „Poznawaj, dyskutuj, zmieniaj” chcemy zachęcić studentów i studentki polskich uczelni do aktywniejszego udziału w debacie o (...) »
7 sierpnia 2012 ● Emilia Ślimko
Nasze publikacje
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z publikacjami, które przygotowaliśmy w ramach kampanii WYŻYWIĆ ŚWIAT [aby przejść do wybranej publikacji, kliknij jej tytuł]: Raport "Rosnące zagrożenie: zmiany klimatu, żywność i walka z głodem na świecie" Broszurka "Czy możliwy jest świat wolny od głodu?" Książka "Żywność i demokracja. Wprowadzenie do suwerenności żywnościowej" Poradnik "Czas na zmianę. Wybierz lokalność! Jak wspierać rolnictwo przyjazne (...) »
30 września 2010 ● Emilia Ślimko
Festiwal ŚWIAT NA TALERZU
Festiwal ŚWIAT NA TALERZU organizujemy dla Was od 2010 roku. Łączy on w sobie pokazy filmów dokumentalnych, dyskusje z ekspertami i dziennikarzami, warsztaty oraz prezentację wystawy „Żywność i społeczeństwo”. W ten sposób upowszechniamy wiedzę o najważniejszych wyzwaniach żywnościowych współczesnego świata oraz współzależnościach między krajami globalnej Północy i globalnego Południa. Nasz Festiwal to nie tylko poważne tematy, ale również okazja, aby (...) »
15 kwietnia 2010 ● Emilia Ślimko, Kampania WYŻYWIĆ ŚWIAT
UE a kraje Globalnego Południa – gdzie leży problem?

O tym, jak ważne jest prawdziwe wspieranie rozwoju rolnictwa rodzinnego w krajach Globalnego Południa jako sposobu na redukcję głodu i ubóstwa, przekonywaliśmy parlamentarzystów z Europy oraz krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku podczas XIX Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP - UE. Spójność polityk? Unia Europejska jest jednym z największych dawców pomocy rozwojowej dla krajów najbiedniejszych. Rozwój jest głównym celem promowanym (...) »
15 marca 2010 ● Emilia Ślimko, Kampania WYŻYWIĆ ŚWIAT
Suwerenność żywnościowa

Ponad miliard ludzi na świecie cierpi głód i niedożywienie, z czego ponad 90 procent żyje w krajach rozwijających się, w przeważającej większości na terenach wiejskich. Każdego dnia 25 tysięcy osób, dorosłych i dzieci, umiera z powodu głodu i powiązanych z nim przyczyn. Dostępne dane wskazują, że pomimo tego, iż ilość produkowanej globalnie żywności jest więcej niż wystarczająca dla zaspokojenia potrzeb światowej populacji, w ciągu ostatniej dekady (...) »
25 lutego 2010 ● Emilia Ślimko
O kampanii
Od stycznia 2010 roku Polska Zielona Sieć realizuje kampanię WYŻYWIĆ ŚWIAT na rzecz suwerenności żywnościowej i zrównoważonego rolnictwa. Solidarni w walce z głodem Ponad miliard ludzi cierpi głód i niedożywienie, z czego przeszło 90 procent żyje w krajach Globalnego Południa. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, problem głodu w dzisiejszym świecie nie jest spowodowany niewystarczającą ilością produkowanej żywności ani nie jest głównie owocem (...) »