Ekstremalny rozwój - w Szczyrku trwają warsztaty z edukacji rozwojowej

Jak zdobyć numer telefonu Tomasza Lisa? Czy można krzyczeć na kogoś ze szczęścia? Niekonwencjonalne metody nauczania?… może tak, ale to działa!

W Szczyrku, niewielkiej miejscowości Podbeskidzia, trwa największe w Polsce szkolenie z edukacji rozwojowej. Na wysokości ponad 550 m n.p.m. młodzi ludzie z 30 miast Polski i Ukrainy codziennie zdobywają nowe umiejętności. Gimnazjalne, czy wyższe wykształcenie, z północy, czy z południa – nieważne, tutaj każdy jest na „Ty”. Różnorodność wieku, charakterów i doświadczeń pomaga wypracować wspólne cele. Najważniejszym z nich jest poszerzenie wiedzy o rzeczywistości, kulturze i problemach Globalnego Południa.

„Możesz! Działaj aktywnie”, to myśl przewodnia zajęć toczących się w 3 grupach tematycznych. Pierwsza zajmuje się PR-em, druga zarządzaniem w organizacji, ostatnią edukacją rozwojową. Zajęcia mają nietypową formę, trenerzy sprawiają, że jest ciekawie i kreatywnie: Jestem pozytywnie zaskoczona i zadowolona z formy szkolenia. Bardzo podobają mi się innowacyjne metody, dzięki którym sami dochodzimy do różnych rozwiązań - przyznaje Katarzyna Wójcik, jedna z uczestniczek szkolenia. Quizy, role play, dyskusje i zadania do wykonania: Jednym z wyzwań, pełnym pozytywnych emocji, a także zdrowej rywalizacji, była próba zdobycia numeru telefonu Tomasza Lisa... - dodaje z uśmiechem Paulina Szydłowska z grupy medialnej.

Codzienne burze mózgów w grupie PR to element, który pomoże stworzyć kampanię dotyczącą Tygodnia Edukacji Globalnej. Wydarzenie to, przez warsztaty, wykłady i otwarte dyskusje, pokaże kulturę i wyzwania stojące przed krajami Globalnego Południa. Pozostałe grupy działają w innych kierunkach. Przyszli liderzy rozwijają swoje umiejętności kreatywnego i efektywnego kierowania organizacjami, a owocem pracy teamu zajmującego się edukacją rozwojową będzie wypracowanie metod innowacyjnego dzielenia się wiedzą.

Kurs trwający w Szczyrku zorganizował Salezjański Wolontariat Misyjny ”Młodzi Światu”, dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.


Galeria:

 
 
 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć