Dominik Paszkiewicz

Strona internetowa: dlog.pl
Adres e-mail: dominik@globalnepoludnie.pl

Pracownik Polskiej Zielonej Sieci od 2008 roku. Zajmuje się szeroko pojętą logistyką, składem publikacji, tworzeniem stron internetowych w ramach organizacji i programu Akcja dla Globalnego Południa.
Teksty opublikowane przez autora:

18 maja 2015 ● Dominik Paszkiewicz

Wieczór i Noc dla Afryki 2008

Już 17 października w klubie M25 odbędzie się "Wieczór i Noc dla Afryki". W programie m.in.: Gorąca dyskusja - "Współpraca czy zabijanie dobrocią", polscy projektanci szyją z batiku, Soundsystem - Radrik, Tisztelet oraz Roots Revival Hi Power Sound System. »


25 września 2012 ● Dominik Paszkiewicz

Kobiecym głosem! Spotkanie z Katarzyną Staszewską (26 września!)

Już w najbliższą środę, 26 września, o godzinie 18 w Cafe Draże w Toruniu, odbędzie się spotkanie z autorką „Kobiecym głosem! Liderki ruchu kobiecego w Ugandzie nt. mobilizacji, sukcesów i wyzwań w walce o prawa kobiet i równość płci.”, zbioru wywiadów z afrykańskimi aktywistkami. afisz spotkania »


31 maja 2012 ● Dominik Paszkiewicz

Warsztaty: "Globalna gorączka – kto wygra w grze o światowe zasoby?"

Zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach dla aktywistów i dziennikarzy obywatelskich! Świat ogarnia globalna gorączka w walce o zasoby naturalne – coraz częściej słyszymy o zasobach, które się kurczą. O dostęp do nich i możliwość korzystania z nich rywalizują kraje, potężne koncerny oraz zwykli ludzie. Kto wygra w grze o zasoby i co zrobić, aby zwykli ludzie z Polski jak i z krajów Południa mieli coś do powiedzenia w tej sprawie? W ciągu (...) »


21 lutego 2012 ● Dominik Paszkiewicz

Walka ze zmianami klimatu — utopia czy konieczność?

Zapraszamy do lektury naszego materiału informacyjnego pt. "Walka ze zmianami klimatu — utopia czy konieczność?". Zapraszamy również do obejrzenia fragmentów filmu "Jedna planeta, jedna cywilizacja". »


21 lutego 2012 ● Dominik Paszkiewicz

Jedna planeta, jedna cywilizacja — fragmenty filmu

Publikujemy w polskiej wersji językowej fragmenty filmów Gaëla Derive z cyklu „Jedna planeta, jedna cywilizacja”. Materiał filmowy pochodzi z Nepalu, Bangladeszu, Etiopii i Brazylii. Pokazuje, jak zmiany klimatu wpływają na naszą planetę i cywilizację. Historia Nipy, Tsering, Donildo i Satu przedstawiona w krótkich obrazach filmowych ukazuje „ludzki wymiar” zmian klimatu, których każdy z nas jest po części przyczyną. Autorem filmów jest wybitny (...) »


26 stycznia 2012 ● Dominik Paszkiewicz

Konkurs na polski film o Afryce — AFRYKAMERA!

Festiwal AfryKamera 2012 ogłasza konkurs na polski film o Afryce! Organizatorzy festiwalu "Afrykamera" zwracają sie do polskich filmowców, podrózników, miłośników czarnego kontynentu, by nadsyłali filmy ukazujące ich własne spojrzenie na Afrykę. Interesujące będą także obrazy, które pokazują codzienne życie Afrykanów w Polsce i Europie oraz ich udział w życiu publicznym i kulturalnym. Filmy zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia "NASZ (...) »


23 stycznia 2012 ● Dominik Paszkiewicz

Ghana 2011 — filmy!

Po dokumentacji zdjęciowej, którą niedawno opublikowaliśmy nadchodzą krótkie impresje filmowe. Pierwszy film udało się złożyć z fragmentów filmowych, drugi jest przede wszystkim pokazem zdjęć z zachowaniem sekwencji wydarzeń w tworzeniu plantacji ananasów. Mamy nadzieję, że filmy pokazują co m. in. zostało dokonane w 2011 roku w Ghanie w ramach projektu i współpracy z lokalnymi wspólnotami. Walka z malarią — wsparcie wspólnot w Ghanie 2011 (...) »


22 grudnia 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Polska pomoc rozwojowa 2010 — raport

Podczas Europejskich Dni Rozwoju, organizowanych przez Polską Prezydencję w dniach 15 i 16 grudnia, Grupa Zagranica zaprezentowała najnowszy raport z monitoringu polskiej pomocy. Raport jest analizą polityki i działań w zakresie współpracy rozwojowej polskiej administracji rządowej w roku 2010 oraz nowych trendów, które pojawiły w roku 2011. Raport, jak co roku, został przygotowany przez przedstawicieli organizacji członkowskich Grupy (...) »


30 listopada 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Edukacja globalna w podstawie programowej — konferencja IGO

Konferencja: „Edukacja globalna w podstawie programowej - otwartość na świat, krytyczne myślenie, kształtowanie postaw prospołecznych” 7 grudnia 2011 roku, godz. 14:00 - 17:30 Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń sala nr 305, ul. Hoża 88, Warszawa Instytut Globalnej Odpowiedzialności serdecznie zaprasza na konferencję poświęconą edukacji globalnej pt. „Edukacja globalna w podstawie programowej - otwartość na świat, (...) »


30 listopada 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Przyszłość współpracy rozwojowej? Forum w Busan

W dniach 29 listopada – 1 grudnia w Busan (Płd. Korea) odbędzie się Czwarte Forum Wysokiego Szczebla nt. Skuteczności Współpracy Rozwojowej, będące najważniejszym międzynarodowym wydarzeniem dotyczącym rozwoju w czasie Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Polskę reprezentować będzie delegacja z MSZ, na której czele stanie Podsekretarz Stanu Krzysztof Stanowski oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym platformy Grupa Zagranica. Kto (...) »


23 listopada 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Konferencja: Światowy kryzys żywnościowy, Warszawa, 8-9.X

Spójność Wspólnej Polityki Rolnej i innych polityk Unii Europejskiej w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego krajów Globalnego Południa Warszawa, 8-9 grudnia 2011 Patronat Honorowy: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach, Polska Zielona Sieć oraz Francuski Komitet na rzesz Solidarności Międzynarodowej zapraszają na międzynarodową konferencję, która odbędzie się w dniach 8 - 9 (...) »


23 listopada 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Konferencja "Democracy and Development"

Grupa Zagranica — polska platforma organizacji rozwojowych oraz ANND — Arab NGO network for Development ma zaszczyt zaprosić na konferencję "Democracy and Development" ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy krajów Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu Konferencja odbędzie się 30 listopada 2011 w Warszawie. Celem konferencji jest przedyskutowanie możliwości zaangażowania polskich organizacji pozarządowych w projekty współpracy rozwojowej (...) »


14 listopada 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Konkurs na gazetkę szkolną pod hasłem "Pokaż innym ulicę"

Fundacja Usłyszeć Afrykę zaprasza szkoły gimnazjalne i średnie z całej Polski do udziału w konkursie na najciekawszą gazetkę szkolną pod hasłem "POKAŻ INNYM ULICĘ". Tematyką konkursu jest problem dzieci ulicy na świecie, a szczególnie w Afryce. Problem dzieci ulicy dotyczy ponad 100 milionów dzieci na świecie. Wystarczy stworzyć pięcioosobowy zespół projektowy, wykonać ciekawą i innowacyjną gazetkę, umieścić ją na szkolnym korytarzu, a (...) »


14 listopada 2011 ● Dominik Paszkiewicz

WARSZTATY AFRYKAŃSKIE z Moussa Ouattara (27.11)

Niedziela 27 listopada, MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE Od 10.00 do 20.00, w Gmachu Głównym Muzeum przy Wałach Chrobrego 3 odbędą się warsztaty afrykańskie prowadzone przez Moussa Ouattara Kim jest Moussa Outtara? Moussa Ouattara – muzyk, tancerz, artysta, gawędziarz, genialny pedagog zajmujący się tradycyjną muzyką oraz sztuką afrykańską. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym zespołu Faso Djigui. Maluje tkaniny techniką bogolan. Od wielu już (...) »


10 października 2011 ● Dominik Paszkiewicz, Kampania WYŻYWIĆ ŚWIAT

Noc dla Afryki 2011 — zaproszenie

NOC DLA AFRYKI to impreza naświetlająca najgorętsze wyzwania dla kontynentu afrykańskiego i promująca polsko-afrykańską współpracę. W tym roku coroczna, czwarta już NOC DLA AFRYKI odbędzie się w ramach festiwalu ŚWIAT NA TALERZU. NOC DLA AFRYKI jest połączeniem wykładów, projekcji filmów, inspiracji, ciekawym koncertem oraz zabawą w rytmie Afryki. Kiedy? 15 października 2011 (sobota) Miejsce: Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63 w Warszawie (...) »


30 września 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Konferencja "SEE PEOPLE BEHIND POLITICS"

Grupa Zagranica, polska platforma organizacji zajmujących się współpracą rozwojową zaprasza na międzynarodową konferencję: SEE PEOPLE BEHIND POLITICS Dlaczego efektywność się liczy? Spojrzenie z Globalnego Południa. (konferencja będzie w jęz. angielskim) Konferencja odbędzie się 10 października 2011 r. w Warszawie. O konferencji (po angielsku): There are two months left to the Fourth High-Level Forum on Aid Effectiveness (HLF4). The Joint (...) »


12 września 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Podręcznik dla projektantów i marek odzieżowych już dostępny!

Projektujesz modę? Posiadasz firmę odzieżową? Polska Zielona Sieć oddaje w Twoje ręce podręcznik, który pomoże Ci tworzyć modę przyjazną dla środowiska i ludzi. Przewodnik dostępny jest dla każdego — wystarczy do nas napisać. Sektor odzieżowy stoi dziś przed poważnymi wyzwaniami dotyczącymi zarówno ochrony środowiska, jak i poszanowania praw pracowniczych i praw człowieka. Polska Zielona Sieć, w ramach kampanii „Kupuj odpowiedzialnie”, stara się (...) »


6 września 2011 ● Dominik Paszkiewicz

"Dobre zakupy"? Możesz robić od dziś!

Oddajemy do Waszego użytku „Dobre zakupy” (http://dobrezakupy.ekonsument.pl/) — przewodnik, który pomoże Wam wybrać produkty przyjaznych środowisku i odpowiedzialnych społecznie marek dostępnych w Polsce. Od wielu lat zadajecie nam to samo pytanie: „Jak kupować odpowiedzialnie?”. Przewodnik „Dobre zakupy” stara się na nie odpowiedzieć. Czym są „Dobre Zakupy”? "Pomysł stworzenia przewodnika zawierającego bazę odpowiedzialnych społecznie i (...) »


18 sierpnia 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Instytut Globalnej Odpowiedzialności zaprasza do współpracy

Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) pragnie zaproponować możliwość aktywnego włączenia się w działania organizacji, która zajmuje się współpracą rozwojową, edukacją globalną i wspieraniem inicjatyw z krajów Południa. Zapraszamy na otwarte spotkania organizacyjne, podczas których dowiedziecie się czym obecnie się zajmujemy i będziecie mieli szansę wziąć udział w planowaniu przyszłych działań. Spotkania te odbywają się w czwartki i są (...) »


27 czerwca 2011 ● Dominik Paszkiewicz

POROZUMIENIE KLIMATYCZNE — w przeddzień polskiej prezydencji w Radzie UE

Czy na kolejnej zimowej Konferencji Klimatycznej ujrzymy nowe globalne porozumienie klimatyczne? Jaką rolę pełnić będzie Polska w jej przygotowaniu przez kolejne pół roku? Polska Zielona Sieć prezentuje przygotowany w ramach międzynarodowej kampanii Dla Klimatu = Przeciw Ubóstwu kompleksowy materiał informacyjny, pokazujący w pigułce stan negocjacji prawie 200 krajów będących stronami Konwencji ds. Zmian Klimatu. Z perspektywy krajów (...) »


3 czerwca 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Peter Singer w Łodzi 7.06

Uwaga, uwaga! Już 7 czerwca w Łodzi, serdecznie zapraszamy na wykład Petera Singera pt. „Global Poverty: What are our obligations?” oraz dyskusję z udziałem dr Katarzyny de Lazari-Radek. 7 czerwca, wtorek, g. 19:00 /Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro) / Wykład w języku angielskim Kim jest Peter Singer? Peter Singer (ur. 1946) - profesor bioetyki na Uniwersytecie w Princeton, jeden z najbardziej (...) »


31 maja 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Zmieńmy zasady gry!

Zmieńmy zasady gry! Z okazji Dnia Dziecka włącz się w działania na rzecz obrony praw pracowników chińskich fabryk zabawek. Przy produkcji zabawek i gier, które kupujemy na Dzień Dziecka, łamane są prawa człowieka i prawa pracownicze. Spot kampanii „Kupuj odpowiedzialnie zabawki” przypomina, że konsumenci nie mogą godzić się na złe warunki pracy w fabrykach zabawek. Obejrzyj spot kampanii Warunki pracy w chińskich fabrykach Większość popularnych (...) »


31 maja 2011 ● Dominik Paszkiewicz

KIERUNEK AFRYKA – Pilotażowy program zajęć dla młodzieży na edukacyjnej mapie Afryki

Salezjański Wolontariat Misyjny zaprasza wszystkie placówki i ośrodki organizujące wakacyjne programy dla dzieci i młodzieży do wzięcia udziału w projekcie „KIERUNEK AFRYKA – Pilotażowy program zajęć dla młodzieży na edukacyjnej mapie Afryki”. W przedsięwzięciu weźmie udział 20 placówek wychowawczych, które realizują program wakacyjny dla lokalnej młodzieży. Projekt obejmuje dwa etapy: pierwszy zakłada realizację cyklu aktywnych zadań edukacyjnych. (...) »


17 maja 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Konkurs grantowy PAH — napisz i wydaj książkę!

Polska Akcja Humanitarna (PAH) planuje wydanie trzech książek poświęconych tematyce rozwojowej. W związku z tym PAH ogłasza konkurs grantowy, w ramach którego zdobyć można dofinansowanie projektu obejmującego badania terenowe, zbieranie materiałów w krajach Globalnego Południa. Kto może wziąć udział? Konkurs adresowany jest do autorów/ek otwartych na problematykę globalnych współzależności i ich konsekwencji, zarówno szans i zagrożeń, dla (...) »


13 maja 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Scenariusze lekcji — klimat a ubóstwo

W ramach międzynarodowej kampanii „Dla Klimatu Przeciw Ubóstwu” przygotowaliśmy scenariusze lekcyjne, dzięki którym uczniowie polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zapoznają się z tematyką zmian klimatu w kontekście ich dramatycznego wpływu na ludzi zamieszkujących kraje najuboższe. Uwaga, już można zamawiać broszurkę ze scenariuszami lekcji! Aby otrzymać wydrukowane scenariusze, napisz do Natalii -- natalia@globalnepoludnie.pl (...) »


12 maja 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Prawa dla ludzi — reguły dla biznesu

Europejskie przedsiębiorstwa mają wpływ na życie ludzi na całym świecie. Czynią dobro, np. zapewniają ludziom pracę, ale czasem powodują istotne szkody — wykorzystują ludzi i środowisko. W szczególności w krajach Globalnego Południa biznes zbyt często zachowuje się w sposób, na który nie możemy się zgodzić, np. wykorzystuje pracę dzieci lub niszczy lasy tropikalne. Twoje poparcie jest potrzebne! Pomóż nam zagwarantować, że Europejskie firmy przedkładają (...) »


12 maja 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu w Krakowie

Polska Zielona Sieć, Instytut Socjologii UJ i Polska Akcja Humanitarna zapraszają na Dzień Sprawiedliwego Handlu 2011 w Krakowie - start 14 maja o godz. 11.00 w kawiarni ESZE, ul. Józefa 18. W kawiarni od godz. 11.00 do 17.00 czekać będą wolontariusze, zapraszając do: wzięcia udziału w konkursie na zrobienie oryginalnej koszulki recyklingowej (materiały i T-shirty na miejscu) degustacji ciastek, kawy i herbaty Fair Trade (Esze na krakowskim (...) »


10 maja 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Największa filiżanka w Polsce?

Mamy przyjemność zaprosić Was do udziału w organizowanym wydarzeniu: Największa filiżanka w Polsce Gdańsk, Długi Targ 15 maja godz. 11 do16 Happening organizowany jest w ramach obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu, (14 maja br). W ramach wydarzenia przygotowywany jest flashmob z udziałem mieszkańców Gdańska powiadamianych drogą meilową i sms-ową poniższym komunikatem: Największa filiżanka w Polsce Neptun w filiżance? Czy to (...) »


9 maja 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Wpływ zmian klimatu na ludzi żyjących w ubóstwie

Zapraszamy do obejrzenia i przeczytania pokazu slajdów, ukazującego w jaki sposób mieszkańcy Globalnego Południa, wskutek globalnego ocieplenia, borykają się z problemami, zagrażającymi ich życiu, zdrowiu i prawu do rozwoju. »


7 kwietnia 2011 ● Dominik Paszkiewicz

O ubóstwie klimatycznym w Estilo!

Co łączy pasterza z Etiopii, rybaka z Indonezji, rdzennych mieszkańców Nikaragui i rolników z Bangladeszu? To samo, co łączy dziś ponad 4 miliardy ludzi na Ziemi – codzienne doświadczanie skutków zmian klimatu. Dla pasterzy, rybaków czy rolników z krajów najuboższych zmiany klimatu są jednak czymś więcej, niż tylko powtarzającą się niedogodnością, do której trzeba się zaadaptować. Pogłębiają głód, problemy z dostępem do wody pitnej, powodują migracje (...) »


26 marca 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Dni Afryki 2011 w Warszawie już w maju

Dni Afryki to sztandarowy projekt Międzywydziałowego Koła Afrykanistycznego UW, który na stałe wpisał się w harmonogram wiosennych wydarzeń stolicy. Oto program tegorocznej, już 6. edycji Dni Afryki: 4 maja (środa): 15.30: panel dyskusyjny „Czy pomoc Afryce jest potrzebna?” . Poczęstunkiem na panelu będą afrykańskie przysmaki. ( s. 308 Stary BUW) 20.00 wieczór poezji afrykańskiej i rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Afryka w Warszawie” (...) »


26 marca 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Chcesz pojechać do Ugandy lub Kenii? PEAEF poszukuje wolontariuszy!

Poniżej pełne ogłoszenie Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia. Dołącz do nas i weź udział w realizacji projektu rozwojowego w Afryce Wschodniej w ramach programu Pomoc Zagraniczna 2011 Ministerstwa Spraw Zagranicznych! Jeśli masz zamiłowanie do komputerów i grafiki, cechuje Cię otwartość na świat, znasz język angielski, chciałbyś dołączyć do naszego zespołu na okres przynajmniej trzech miesięcy (czerwiec – grudzień 2011) i podzielić się (...) »


26 marca 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Unia Europejska-Afryka. Wyzwania dla polskiej prezydencji

Zapraszamy na seminarium naukowe pt. "Unia Europejska-Afryka. Wyzwania dla polskiej prezydencji" organizowane przez Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego. Seminarium odbędzie się w najbliższy wtorek (29.03) od godz. 9:30 w siedzibie Centrum Europejskiego przy al. Niepodległości 22. Szczegółowe i program spotkania do ściągnięcia poniżej. (...) »


21 stycznia 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Debata — „Zmiany klimatyczne – impas i perspektywy. Punkt widzenia krajów globalnego Południa"

Polska Akcja Humanitarna zaprasza na debatę promującą wydanie książki „Zmiany klimatyczne – impas i perspektywy. Punkt widzenia krajów globalnego Południa”. Spotkanie odbędzie się 28 stycznia 2011 o godz. 19 w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat (ul. Nowy Świat 63, Warszawa). W debacie udział wezmą: Marcin Popkiewicz (ziemianarozdrozu.pl) Aleksandra Antonowicz (Polska Zielona Sieć) Jan Kowalzig (Oxfam Germany) Moderacja: Michał Brennek (...) »


19 stycznia 2011 ● Dominik Paszkiewicz

Afryka jest Bogata

Fundacja Ekonomiczna Polska – Afryka Wschodnia serdecznie zaprasza na WIECZÓR AFRYKAŃSKI pod hasłem „AFRYKA JEST BOGATA!”, który zostanie zorganizowany 22 stycznia br. (sobota) w SZKOLE TAŃCA UANGA (Warszawa, ul. Białostocka 22). W trakcie wieczoru odbędzie się pokaz polsko – kenijskiego filmu dokumentalnego "You Deserve To Know", wystawa prac dzieci i studentów Akademii Sztuk Pięknych (powstałych w ramach projektu Artmisja) oraz warsztaty (...) »


10 grudnia 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Czy rozwój się skończył? Debata PAH

Polska Akcja Humanitarna zaprasza na debatę pt. „Czy rozwój się skończył”, która odbędzie się w związku z promocją książki „Lokalnie – globalnie. Kluczowe zagadnienia studiów nad rozwojem” pod redakcją Gerarda McCann i Stephena McCloskey. Spotkanie odbędzie się w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, 16 grudnia o godz. 19:00 W debacie udział wezmą: Gerard McCann – St. Mary’s University College, Queen’s University w Belfaście Stephen McCloskey - (...) »


1 grudnia 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Konferencja klimatyczna w Meksyku

Z okazji Konferencji Klimatycznej w Cancun w Meksyku, wydaliśmy dwa dokumenty informacyjne, które pozwalają zaktualizować wiedzę na temat aktualnej sytuacji w negocjacjach stron. Skupiamy się szczególnie na kwestii krajów rozwijających się, które są najsilniej dotknięte skutkami zmian klimatu oraz na tym co dotyczy Polski. Zapraszamy do lektury. Dokument można otworzyć na pełnym ekranie, klikając na nim. Konferencja klimatyczna w Meksyku i jej (...) »


1 grudnia 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Seminarium — "Wolontariat w solidarności międzynarodowej"

Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) oraz Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” mają przyjemność zaprosić na seminarium: Wolontariat w solidarności międzynarodowej. Co zrobić z wolontariuszem w organizacji rozwojowej? Praktyczne wskazówki dotyczące pracy z wolontariuszami, wymiana doświadczeń, dobre praktyki. Seminarium odbędzie się 03.12.2010r. w Warszawie, w Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, na ul. (...) »


26 listopada 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Spotkania OFFilm w Szczecinie

SZCZECIN 2016 i Stowarzyszenie OFFicyna zapraszają do kina OBERWATORIUM na cykliczne spotkania filmowe OFFilm W każdy wtorek o godz. 18.00 Stowarzyszenie OFFicyna i SZCZECIN 2016 zapraszają na bezpłatne projekcje interesujących filmów, o których warto rozmawiać. W repertuarze znajdziemy zarówno klasykę jak i awangardę, fabułę oraz dokument, mainstream i underground. Ważnym aspektem OFFilmu jest również wspieranie lokalnej kinematografii, stąd (...) »


26 listopada 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Rekrutacja to programu GLEN 2011

Polska Akcja Humanitarna rozpoczyna rekrutację do kolejnej edycji programu GLEN. W ramach GLEN (Global Education Network of Young Europeans) młodzi ludzie wyjeżdżają na 3-miesięczne staże do organizacji w krajach globalnego Południa (tym razem Kenii lub Ugandy), w trakcie których pracują na rzecz lokalnych społeczności. Po powrocie do Polski wykorzystują zdobyte doświadczenie organizując wydarzenia z zakresu edukacji globalnej (np. warsztaty, (...) »


21 listopada 2010 ● Dominik Paszkiewicz

"Dziennikarstwo Rozwoju" — warsztaty dla studentów

Polska Akcja Humanitarna zaprasza na warsztaty dla studentów dziennikarstwa i kierunków pokrewnych: „Dziennikarstwo Rozwoju. Jak mówić o współpracy rozwojowej w mediach?” PAH zaprasza do udziału w warsztatach studentów dziennikarstwa i kierunków pokrewnych zainteresowanych problematyką rozwojową i myślących o zajmowaniu się tą tematyką w swojej przyszłej pracy w mediach. Podczas warsztatów będzie można nie tylko pogłębić swoją wiedzę (...) »


17 listopada 2010 ● Dominik Paszkiewiczkomentarze (2)

Kalendarz Rafiki na 2011 r.

Dla wszystkich osób i instytucji zainteresowanych tematyką edukacji rozwojowej, jak również dla sympatyków Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia, został stworzony kalendarz na rok 2011 zatytułowany „RAFIKI, OTO NASZE HISTORIE – piszą i fotografują Twoi rówieśnicy z Kenii.” Co w kalendarzu? Kalendarz przedstawia obraz życia w Afryce widziany oczami jej młodych mieszkańców. Kilkudziesięciu uczniów z różnych zakątków i (...) »


5 listopada 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Noc dla Afryki 2010 — relacja

16 października w Nowym Wspaniałym Świecie w Warszawie zorganizowaliśmy III Noc dla Afryki. Jak zawsze (zobacz program: Nocy dla Afryki 2008 i Nocy dla Afryki 2009) nie zabrakło gorących debat i świetnej muzyki. W takim właśnie kształcie, utrzymujemy naszą cykliczną warszawską imprezę. Najpierw coś dla ducha – debaty, dyskusje, filmy, a następnie coś dla ciała i ducha – koncerty. DYSKUSJE Tym razem zaplanowaliśmy dwa cykle dyskusyjne, które odbyły (...) »


5 listopada 2010 ● Dominik Paszkiewiczkomentarze (2)

Globalne poPołudnie w Kępa Cafe

Instytut Globalnej Odpowiedzialności zaprasza na pierwsze spotkanie nowego cyklu niedzielnych spotkań — Globalne PoPołudnie pod tytułem PERSPEKTYWY Na najbliższym spotkaniu zajmiemy się tym, jak różne są perspektywy przedstawiania i postrzegania Afryki. Zastanowimy się nad optyką przekazu, nad tym jaki wizerunek Afryki jest obecny w polskiej sferze publicznej i jak pracować nad jego rzetelnością. Niedziela, 7 listopada 2010, godz. 16:00 (...) »


16 października 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Noc dla Afryki 2010

Byłeś już albo byłaś w Afryce? Wiesz już o niej dużo? Nic nie wiesz? Działasz w organizacji pomocowej? Nie znosisz organizacji pomocowych Przyjdź na NOC DLA AFRYKI, będziesz usatysfakcjonowany – dyskusją, muzyką, filmami – a może wygrasz w loterii książkę! Po raz trzeci w Warszawie cykliczne wydarzenie NOC DLA AFRYKI z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Ubóstwo w Afryce jest wciąż naczelnym motywem w rozumieniu tego kontynentu — (...) »


6 października 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Zadzwoń do swojego posła!

Zapraszamy na akcję IGO (Instytut Globalnej Odpowiedzialności) podczas Afrykamery w Warszawie, 6-7.10.2010 (środa-czwartek). Loteria z nagrodami, kolaż ze zdjęć i możliwość nawiązania kontaktu z posłami! Dowiesz się, jak wygląda polska współpraca rozwojowa z krajami afrykańskimi i jak wspólnie działać, żeby była lepsza. Wylosowałeś/łaś los na loterii IGO? Dowiedz się więcej i wykręć numer do posła lub posłanki. Zapraszamy na akcję IGO: 6 (...) »


15 września 2010 ● Dominik Paszkiewicz

"Polska pomoc rozwojowa 2009" — prezentacja raportu 18 IX!

18 września br. podczas Forum MSZ zostanie zaprezentowany niezależny raport organizacji pozarządowych skupionych w roboczej grupie ds. monitoringu polskiej pomocy działającej przy Grupie Zagranica, zatytułowany „Polska Pomoc Zagraniczna 2009”. Raport analizuje polską pomoc zagraniczną udzielaną w 2009r. pod kątem wywiązywania się z zobowiązań dotyczących międzynarodowej współpracy rozwojowej. Zapraszamy na prezentację raportu , w którym (...) »


15 września 2010 ● Dominik Paszkiewicz

PAH organizuje STAND-up 17 września!

Włącz się w STAND-up organizowany przez PAH o 16.00 w piątek, 17-go września w Pasażu Wiecha w Warszawie. Pokażmy, że nie będziemy tkwić w milczeniu w obliczu światowego ubóstwa! Domagajmy się realizacji Milenijnych Celów Rozwoju! Zabierz ze sobą bęben, gwizdek, puste butelki – cokolwiek, co pomoże nam sprawić, by 17-go września o światowym ubóstwie było GŁOŚNO! Jak z MDGs wywiązuje się społeczność międzynarodowa? W dniach 20-22 września 2010 w (...) »


9 września 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Warsztaty z edukacji rozwojowej 1-2 X

W ramach projektu: Dialog - naukowcy i praktycy na rzecz edukacji o rozwoju, Polski Instytut Antropologii organizuje warsztaty z zakresu edukacji rozwojowej, które poprowadzi Matthias Fiedler (z Irish Development Education Association). Warsztaty odbędą się 1-2 października w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW (szczegóły w załącznikach). Warsztaty są skierowane do: osób zajmujących się edukacją rozwojową, przede wszystkim (...) »


24 sierpnia 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Jak powstrzymać choroby zakaźne — debata

MALARIA, AIDS, GRUŹLICA? Jak powstrzymać rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych? Jakie choroby zakaźne są problemem na obszarach, na których działają polskie organizacje dostarczające pomoc rozwojową? Jakie strategie walki z chorobami zakaźnymi są skuteczne? Jaka pomoc jest potrzebna? Jak przygotować się do pracy w krajach rozwijających się? Co należy wiedzieć przed wyjazdem do tropiku? Celem debat jest rozpoczęcie i zintensyfikowanie (...) »


24 sierpnia 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Instytut Globalnej Odpowiedzialności szuka wolontariuszy

Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) zaprasza wszystkie osoby zainteresowane działaniem na rzecz globalnej sprawiedliwości i krajów Południa (głównie Afryki) do włączenia się w działania organizacji. Ogłoszenie Instytutu Globalnej Odpowiedzialności Każdy dorosły Polak przeznacza rocznie w ramach swoich podatków ponad 37zł na polską pomoc zagraniczną. Z tego tylko około 1,5zł dociera do Afryki jako bezpośrednia pomoc. Chcesz się dowiedzieć, co (...) »


5 sierpnia 2010 ● Dominik Paszkiewicz

O wychodzeniu z ubóstwa

Warto obejrzeć opowieść Jacqueline Novogratz [1] o tym jak z wyjściem z ubóstwa poradziła sobie Jane z Kenii. (Przed obejrzeniem, jeśli potrzebujesz, włącz polskie napisy rozwijając listę [View subtitles]. Polecam też uruchomić film na pełnym ekranie, ikonka w prawym górnym rogu.) Taki przykład może być inspirujący dla wszystkich, zarówno dla ubogich jak i bogatych. Cieszy to, jak Jane z opowieści Jacqueline Novogratz poradziła sobie z wyjściem (...) »


2 sierpnia 2010 ● Dominik Paszkiewiczkomentarze (2)

Rolnicy z Haiti: produkujemy więc jemy

Haitańczycy ciężko pracują, by uczynić suwerenność żywnościową kluczowym elementem odbudowy kraju po trzęsieniu ziemi. Doudou Pierr jest w komitecie koordynacyjnym Haitańskiej Narodowej Sieci na rzecz Suwerenności Żywnościowej oraz Bezpieczeństwa Żywnościowego (National Haitian Network for Food Sovereignty and Food Security – RENHASSA). Jest także członkiem Międzynarodowego Komitetu Koordynacyjnego na Rzecz Suwerenności Żywnościowej organizowanego (...) »


15 czerwca 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Współpraca międzysektorowa na rzecz ograniczenia umieralności dzieci w krajach rozwijających się

Fundacja Partners Polska i Partners for Democratic Change International zapraszają do udziału w debacie na temat Milenijnych Celów Rozwoju. W Sierra Leone z powodu błahych chorób co czwarte dziecko umiera przed ukończeniem 5 roku życia. Takich miejsc na świecie jest więcej. Czy można coś tym zrobić? Gdzie szukać sprzymierzeńców? Jaki rodzaj współpracy międzysektorowej może wesprzeć działania na rzecz ograniczenia umieralności dzieci w krajach (...) »


13 czerwca 2010 ● Dominik Paszkiewiczkomentarze (8)

Wykluczeni przez mistrzostwa

Warto o tym pamiętać: "Wykluczeni przez mundial", krótka notka na TVN24 W najbliższych dniach zajmiemy się tym tematem bliżej. »


11 czerwca 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Jak Polska może położyć kres światowemu ubóstwu?

Rekomendacje polskich organizacji pomocowych dla stanowiska Polski przed kluczowymi spotkaniami na poziomie UE, które odbędą się 14-18 czerwca 2010r. Walka ze światowym ubóstwem – ważny polityczny moment 10 lat temu światowi przywódcy podpisując Deklarację Milenijną i przyjmując osiem Milenijnych Celów Rozwoju zobowiązali się do roku 2015 położyć kres światowemu ubóstwu. Na zaledwie 5 lat przed terminem osiągnięcia tych celów Sekretarz Generalny (...) »


11 czerwca 2010 ● Dominik Paszkiewicz

UE kontra ubóstwo — raport CONCORD

Raport CONCORD „UE kontra ubóstwo. Większa i lepsza pomoc UE dla realizacji Milenijnych Celów Rozwoju.” 10 czerwca, zaledwie tydzień przez spotkaniem Rady ds. Spraw Zagranicznych UE, światło dzienne ujrzał raport europejskiej konfederacji organizacji pozarządowych pt. UE kontra ubóstwo. Większa i lepsza pomoc UE dla realizacji Milenijnych Celów Rozwoju. Raport alarmuje, że pomimo obietnic złożonych przez państwa Unii Europejskiej, w tym (...) »


7 czerwca 2010 ● Dominik Paszkiewiczkomentarze (3)

O co chodzi w Strefie Gazy?

Jak wiadomo Strefa Gazy jest blokowana od 2007 roku, od kiedy Hamas wygrał starcia (wojnę domową) z Al-Fatah. Hamas jest uznawany przez wiele krajów za ugrupowanie terrorystyczne. Niezależnie od tego jak oceniać działania Hamasu, który posyła z mniejszą lub większą intensywnością rakiety w kierunku izraelskich osiedli, czy jak oceniać operację "Płynny Ołów", przeprowadzoną przez Izrael w 2008 roku — pewne jest to, że ten niewielki obszar (...) »


12 maja 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Wschód – Południe: różne spojrzenia, wspólna wizja

Bardzo serdecznie zapraszamy na spotkanie poświecone prawom kobiet we współpracy rozwojowej pt. Wschód – Południe: różne spojrzenia, wspólna wizja, które odbędzie się 13 Maja (czwartek), 18:30 w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63, Warszawa. Na zachętę dodać należy, że udział w spotkaniu potwierdził poseł Andrzej Halicki - Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, oraz Beta Bublewicz - Posłanka na sejm z PO. Spotkaniu (...) »


11 maja 2010 ● Dominik Paszkiewiczkomentarze (2)

Światowy dzień Sprawiedliwego Handlu

Już po raz dwudziesty na świecie, a czwarty w Polsce 8 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Łącznie odbyło się 29 imprez w 10 miastach. Sprawiedliwy Handel to inicjatywa, dzięki której polepsza się los ponad 120 mln drobnych rolników w ubogich krajach Globalnego Południa. Mówił o tym m.in. John Kanjagaile, dyrektor ds. eksportu w spółdzielni Kagera Cooperative Union z Tanzanii, który na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia (...) »


5 maja 2010 ● Dominik Paszkiewicz

"Jestem z Afryki, jestem z Warszawy"

Już 8 maja rusza cykl koncertów, warsztatów, happeningów i wielu innych wydarzeń kulturalnych pod hasłem „Jestem z Afryki, jestem z Warszawy". „Jestem z Afryki, jestem z Warszawy" jest kolejną nowatorską inicjatywą Fundacji „Afryka Inaczej" na rzecz dialogu międzykulturowego w mieście stołecznym Warszawa. W 2010 roku Fundacja chce zwrócić uwagę mieszkańców Warszawy na ich afrykańskich sąsiadów, którzy coraz liczniej zamieszkują nad Wisłą. Dzięki (...) »


15 kwietnia 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglicka, Dominik Paszkiewicz

Źródłem zła nie są organizacje pomocowe

Polemika do tekstu Dariusza Rosiaka pt. „Wystarczy przymknąć oczy” (artykuł Rosiaka jest dostępny tylko po zalogowaniu..., niestety nie mamy prawa przedrukować go na naszej stronie). 27 marca w Rzeczpospolitej Dariusz Rosiak w artykule pt. "Wystarczy przymknąć oczy" przybliżył polskim czytelnikom historię opublikowaną niedawno przez BBC o tym, jak pieniądze m.in. z koncertów Live Aid, organizowanych przez Boba Geldofa zostały sprzeniewierzone (...) »


7 kwietnia 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Na pomoc przeznaczamy za mało

Rzadko w polskiej prasie ukazują się artykuły na temat pomocy rozwojowej. Świadczy to zapewne o tym, że pomoc rozwojowa na naszej liście priorytetów znajduje się bardzo nisko... 4 kwietnia br., w Gazecie Wyborczej ukazał się dość kompletny i ciekawy tekst o tym, że wiele jest jeszcze do naprawienia, zarówno w systemie polskiej pomocy, ale także — co bardzo ważne — wciąż nie wywiązujemy się ze zobowiązań finansowych. Przeczytaj tekst: Polska wciąż (...) »


2 kwietnia 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Cel pomocy? Wpływ na wybory

Jak wskazują statystki, bogate kraje udzielają większej pomocy, kiedy mogą wspierać w wyborach upatrzone przez siebie rządy. (Niedawno został uruchomiony, a co najmniej odnaleziony przeze mnie bardzo ciekawy blog prowadzony w ramach Instytutu Badań nad Rozwojem uniwersytetu nowojorskiego. Polecam: Aid Watch) Warto przeczytać: Was that foreign aid … or a campaign contribution?, a także podążyć śladem dokumentu źródłowego (link do PDF) — (...) »


29 marca 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Projekt Ustawy o współpracy rozwojowej

Dziś, 29 marca 2010 roku, na stronie www.polskapomoc.gov.pl ukazał się projekt Ustawy o współpracy rozwojowej i o utworzeniu Polskiej Agencji Współpracy Rozwojowej! Polecamy uważną lekturę. Do 19 kwietnia 2010 można składać uwagi na adres polskapomoc@msz.gov.pl Źródło: http://www.polskapomoc.gov.pl/Konsu... Plik PDF z projektem ustawy do pobrania (...) »


19 marca 2010 ● Dominik Paszkiewiczkomentarze (1)

Nestlé przyczynia się do zagłady orangutanów

Greenpeace opublikował 17 marca br. raport, z którego wynika, że jeden z największych na świecie producentów produktów spożywczych, firma Nestlé, przyczynia się do destrukcji lasów deszczowych Indonezji, co grozi wymarciem żyjących tam orangutanów. Dzieje się tak, w wyniku rabunkowej wycinki drzew pod uprawę palm olejowych. Olej palmowy z niej pozyskiwany jest jednym z głównych składników m.in. batona KitKat. Więcej informacji: Nestlé przyczynia (...) »


19 marca 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Konkurs na najlepszą pracę magisterską o rozwoju

Konkurs na najlepszą pracę magisterską i licencjacką o tematyce "rozwojowej" Zakres merytoryczny Polska Akcja Humanitarna ogłasza konkurs na najlepsze prace licencjackie i magisterskie obronione w latach 2008-2010 (do marca 2010), poruszające następującą tematykę: Wzajemne powiązania ekonomiczne i społeczne pomiędzy krajami bogatej Północy (w tym Polski) i krajami rozwijającymi się obejmujące zmiany klimatu, migracje, suwerenność żywnościową, (...) »


11 lutego 2010 ● Dominik Paszkiewicz

WALENTYNKI — gorzki smak czekolady

Lubię gorzką czekoladę, najlepiej, gorzką z orzechami laskowymi. Niestety to właśnie zapał do czekolady uczynił mnie osobnikiem nadwagowym (choć bez przesady). Ale to nie są żarty. Niewolnicza praca dzieci stanowi integralną część przemysłu kakaowego. Przeczytaj cały artykuł na Fairtrade.org.pl Gorzka czekolada na Święto Zakochanych Nie będę pisał o czym jest polecany artykuł — zachęcam do lektury i zastosowania się, ale wspomnę o doświadczeniu (...) »


10 lutego 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Rosiak w Rzepie o Haiti

— Głównym powodem fiaska misji pomocowej na Haiti jest nasz strach przed kontaktem z biednymi ludźmi żyjącymi w innej kulturze oraz odrzucanie sposobów, które dowiodły, że są skuteczne — pisze Dariusz Rosiak w Rzeczpospolitej. Przeczytaj artykuł: Trzęsienie sumień Trudno wywnioskować z tekstu co ma na myśli mówiąc o fiasku misji pomocowej. Trudno też zrozumieć, bo wg mnie autor pozostawia tę kwestię między wierszami, jakie sposoby (pomocy) są (...) »


10 lutego 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Nasze działania w Ghanie w 2009r. — filmy!

W tym roku, po realizacji trzeciego projektu w regionie Volta w Ghanie, przygotowaliśmy kilka filmów, lub może bardziej prezentacji zdjęć. Zapraszamy do oglądania oraz umieszczania na stronach. W połączeniu z typową muzyką ghanijską oraz dźwiękami "natury" zebranymi... telefonem przez wolontariusza oraz opisami, filmy mają dać obraz naszych działań w Ghanie. Skrót naszej działalności w Ghanie w latach 2006-2009 Obejrzyj na Vimeo.com, Więcej (...) »


8 lutego 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Kraje G7 umorzyły dług Haiti

— Zdecydowaliśmy się umorzyć zadłużenie Haiti — powiedział kanadyjski minister finansów Jim Flaherty. W weekend 6-7 lutego w Iqaluit na północy Kanady odbyła się konferencja Grupy G-7, która jest spotkaniem ministrów finansów siedmiu najbardziej zindustrializowanych krajów świata. To dobra informacja, bowiem zniszczonemu trzęsieniem ziemi Haiti, długi w wysokości 1,2 mld wraz z rosnącymi odsetkami utrudniałyby powrót do normalności. Normalność, w (...) »


4 lutego 2010 ● Dominik Paszkiewicz

1 proc. dla Globalnego Południa

PIT 2009 – pobierz darmowy program i przekaż 1% na działalność OPP Zbliża się termin składania rocznych rozliczeń podatku dochodowego za 2009 rok. Dla chętnych, którzy chcą wesprzeć działalność Akcji Dla Globalnego Południa - Programu Polskiej Zielonej Sieci, podajemy konieczne dane do wpisania: Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, z dopiskiem Akcja Dla Globalnego Południa nr KRS: 0000136497 Prosty program do corocznych rozliczeń PIT (...) »


20 stycznia 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Haiti poza priorytetami Polski

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Wojciechowski powiedział w Polskim Radiu (http://www.polskieradio.pl/wiadomos...): "Pomoc dla Haiti nie jest dla Polski priorytetem" Powiedział także: "Budżet nie jest rozciągliwy, więc nie ma możliwości jego zwiększania." oraz "Nigdy priorytetem Polski nie były kraje dalekie zamorskie. Zawsze były to na przykład kraje w ramach Partnerstwa Wschodniego." Różne są opinie dotyczące koncentracji (...) »


19 stycznia 2010 ● Dominik Paszkiewiczkomentarze (3)

Jak pomóc HAITI?

Największe i najtragiczniejsze od 200 lat trzęsienie ziemi dotknęło jeden z najbiedniejszych krajów świata (149. pozycja w indeksie UNDP). Większość Haitańczyków żyje od urodzenia w warunkach jakie nam, Polakom trudno nawet sobie wyobrazić. Dla przykładu, dochód narodowy brutto na jednego Haitańczyka to(rocznie) niecałe 1200 $, w Polsce ponad 15 000 $, w Stanach Zjednoczonych 45 000 $. Ostatnie informacje mówią o 200 000 zabitych. Ponad milion (...) »


8 stycznia 2010 ● Dominik Paszkiewicz

aFrykasy roku 16.01 - Warszawa

Fundacja „Afryka Inaczej" i Klub Powiększenie zapraszają na aFrykasy Roku. Afroparty, impreza i wręczenie specjalnej nagrody, przyznawanej przez Fundację „Afryka Inaczej" osobom związanym ze światem mediów, kultury i nauki, działającym na rzecz promocji tematyki afrykańskiej i dialogu polsko-afrykańskiego w Polsce. To wszystko, 16 stycznia 2010 roku, w warszawskim Klubie Powiększenie. Fundacja „Afryka Inaczej" powstała po to, aby mówić o (...) »


6 stycznia 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Adaptacja do skutków zmian klimatu - w praktyce

Jednym z bardziej dyskutowanych dziś zaganień związanych z negocjacjami nowego porozumienia klimatycznego jest wsparcie finansowe dla krajów rozwijających się, przeznaczone m.in. na adaptację do skutków zmian klimatu. Wiele dyskutuje się o potrzebnych sumach i sposobie podziału tych obciążeń finansowych pomiędzy kraje rozwinięte. Mało jednak wiadomo o tym, na czym ma polegać owa adaptacja i czym różni się od pomocy (...) »


6 stycznia 2010 ● Dominik Paszkiewicz

Wpływ zmian klimatu na rozwój krajów Globalnego Południa

Szacuje się, że odsetek ludzi dotkniętych klęskami humanitarnymi wynikającymi ze zmian klimatu wzrośnie do ponad 50%, sięgając w roku 2015 poziomu 375 milionów rocznie. To biedniejsze kraje odczują około 75 – 80% skutków zmian klimatycznych – zmian spowodowanych głównie przez państwa rozwinięte. W niektórych częściach Afryki do roku 2020 zbiory zmniejszą się o połowę. Przeczytaj więcej korzystając z umieszczonego poniżej (...) »


6 stycznia 2010 ● Dominik Paszkiewicz

ABC COP15

Szczyt klimatyczny ONZ w Kopenhadze (7-18 listopada 2009) ma być odpowiedzią na kryzys klimatyczny, którego skutki są coraz boleśniej odczuwane przez najbardziej wrażliwe społeczności świata. Już dziś zmiany klimatyczne zagrażają egzystencji milionów ludzi w krajach rozwijających się, powodując obniżenie plonów, częstsze i silniejsze ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak susze czy powodzie, jak również podnoszący się poziom (...) »


14 grudnia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Projekt tanzania.ART_brut.pl

Wolontariuszka GLEN oraz Stowarzyszenie Świat Nadziei z Wrocławia zapraszają do udziału w projekcie tanzania.ART_brut.pl. Jest to projekt, który łączy w sobie edukację globalną oraz sztukę art brut. Powstał jako inicjatywa edukacyjna wolontariuszki GLEN, która spędziła w Afryce w tym roku prawie 5 miesięcy. Jego celem jest edukacja globalna osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz dyskusja na temat współpracy rozwojowej w zakresie (...) »


4 grudnia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Tuvalu – konferencja 4-5 grudnia

Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii wraz z Instytutem Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ organizuje międzynarodową konferencję poświęconą Tuvalu ( 4 -5 grudnia 2009 r.). Program konferencji: w piątek i sobotę (4-5 grudnia) w godzinach 10.00-13.00 odbędą się sesje naukowe w Sali Konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej, poświęcone zagadnieniom związanym z zaistniałym kazusem prawno-politycznym, jak i (...) »


23 listopada 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Film Festival for Women (IIFF) w Harare

Już w najbliższy weekend zaczyna się jeden z najważniejszych Festiwali Filmowych w Afryce, czyli VIII International Images Film Festival for Women (IIFF) w Harare, Zimbabwe. Obok HIFA oraz ZIFF jest to jedna z trzech największych imprez kulturalnych w kraju. Jest też uznawany za jeden z czołowych festiwali poświęconych kobietom w Afryce. Kędzierzawska, Piekorz i Szczuka w Afryce Polskie kino kobiece na VIII International Images Film (...) »


17 listopada 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Ty Decydujesz - świat w Twoich rękach

Polska — W ramach kampanii Klimat i Energia, ruszył właśnie ambitny projekt polskiego Greenpeace o nazwie "Ty decydujesz". Za pomocą specjalnie w tym celu stworzonej strony internetowej ekolodzy wzywają polityków do działań na rzecz ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Pod apelem o podpisanie nowego globalnego porozumienia klimatycznego można podpisać się na www.tydecydujesz.org. /* parametry: * - width - (...) »


26 października 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Europejski Konkurs dla Dziennikarzy na najlepszy artykuł nt. zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego w krajach rozwijających się

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny ogłasza konkurs dla dziennikarzy [w ramach „European Award for Excellence in Journalism”] na najlepszy artykuł nt. zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego w krajach rozwijających się. W konkursie mogą wziąć udział autorki i autorzy artykułów, które zostały opublikowane zarówno w mediach drukowanych, jak i elektronicznych pomiędzy 15 grudnia 2008 a 15 grudnia 2009 roku. Termin przesyłania prac upływa (...) »


26 października 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Prawa kobiet a współpraca na rzecz rozwoju

Koalicja KARAT oraz One World Action (UK) serdecznie zapraszają na jednodniowe szkolenie poświecone perspektywie gender w międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju. Szczególnie zachęcamy pracowniczki / pracowników oraz aktywistów/ aktywistki pozarządowych organizacji feministycznych i rozwojowych. Chcesz wiedzieć więcej ? Dowiedzieć się co kobiety z krajów Południa robią dla swojego rozwoju? Poznać najważniejsze dokumenty regulujące (...) »


20 października 2009 ● Dominik Paszkiewicz

NOC DLA AFRYKI 2009

Noc z niedzieli na poniedziałek była Nocą dla Afryki! Polska Zielona Sieć wraz z partnerami zorganizowała drugą już edycję tego cyklicznego wydarzenia, które wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Poniżej relacja zdjęciowa. Ci, którzy być nie mogli — niech żałują, w przyszłym roku będzie szansa nadrobić. Program tego co się działo, dla (...) »


21 września 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Rozwój plantacji ananasowych w Ghanie - dziennik projektu 2009 cz.2

W poprzednim artykule na temat plantacji ananasowych, które rozwijają wspólnoty przy naszej asyście, wspominaliśmy, że czeka nas proces decyzyjny – musimy wybrać wspólnotę, w której zostanie uruchomiona druga plantacja. Poza tym miały miejsce inne wydarzenia. Podsumujmy zatem aktualny stan rzeczy. Vakpo - Todzi – łagodzenie konfliktów W tym roku zostanie rozszerzona plantacja ananasowa w miejscowości Vakpo, gdzie w zeszłym roku ruszyła plantacja (...) »


21 września 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Ananasowe plantacje w Ghanie - dziennik projektu 2009

W 2008r. rozpoczęty został pilotażowy projekt PZS i FOE Ghana polegający na finansowym wsparciu grupy rolników z wsi Vakpo Todzi planujących założenie własnej plantacji ananasów. Możliwość wsparcia plantacji skonsultowana została ze specjalistą ds. rolnictwa z biura dystryktu Kpandu (pod który podpada wieś Vakpo Todzi). W regionie działa przetwórnia ananasów Kingom Fruit, która skupuje owoce od indywidualnych rolników. Istnieje więc lokalny rynek (...) »


7 lipca 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Priorytet G8 uratować świat przed zgubnymi skutkami zmian klimatu!

Przywódcy państw G8 debatując w najbliższych dniach we włoskim L’Aquila wiele uwagi poświęcą takim zagadnieniom jak kryzys żywnościowy i zmiany klimatu. Na wyniki tych rozmów z niecierpliwością będzie czekał cały świat, stojąc u progu bezprecedensowego wyzwania, jakim jest globalne ocieplenie. Na wiarygodne deklaracje czekać będą również Florence Madamu z zachodniej Ugandy i Sainam Ganieva z Tadżykistanu – rolnicy, o których pisze Oxfam w (...) »


30 czerwca 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Drugiej szansy nie będzie

W walce ze zmianami klimatycznymi nie będziemy mieć drugiej szansy. Kto ile zapłaci za sprawiedliwe porozumienie w Kopenhadze? Porozumienie zawarte na grudniowej konferencji klimatycznej ONZ w Kopenhadze, może być kluczowe dla oddalenia widma katastrofalnych skutków zmian klimatu. Naukowcy mówią o potrzebie redukcji emisji o 40% do 2020r. - ale czy zdajemy sobie sprawę, że redukcję tą musiałyby zaakceptować wszystkie kraje na świecie, (...) »


10 czerwca 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Negocjacje ONZ w Bonn

Negocjacje ONZ w Bonn (1 – 12 czerwca 2009) odbywają się w kontekście globalnego kryzysu klimatycznego. Jego skutki są coraz boleśniej odczuwalne przez najbardziej wrażliwe społeczności świata. Już dziś zmiany klimatyczne zagrażają egzystencji milionów ludzi w krajach rozwijających się. Powodem tego są coraz mniejsze plony, częstsze i silniejsze ekstremalne zjawiska pogodowe, jak np. susze czy burze, czy podnoszący się poziom mórz. (...) »


10 czerwca 2009 ● Dominik Paszkiewicz

ABC negocjacji klimatycznych

12 czerwca zakończy się przedostatnia runda światowych negocjacji przed szczytem klimatycznym w Kopenhadze, na którym powinno ujrzeć światło dzienne Porozumienie Kopenhaskie zastępujące wygasający Protokół z Kioto. Kuluary trwających targów pokazują, że przyszłość wspólnej walki ze zmianami klimatu wciąż stoi pod dużym znakiem zapytania. Materiał powstał we współpracy z Oxfam Germany, naszym partnerem projekcie "Dla klimatu = przeciw (...) »


10 czerwca 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Ludzka twarz zmian klimatu

Mieszkańcy krajów rozwijających się są najbardziej narażeni na skutki zmian klimatu. Przedstawiamy poniżej prawdziwe historie rodzin, które doznają cierpień spowodowanych zmianami klimatu. Materiał powstał we współpracy z Oxfam Germany, naszym partnerem projekcie "Dla klimatu = przeciw ubóstwu". Dokument zamieszamy za pomocą narzędzia Issue, które umożliwia wygodne przeglądanie, także na pełnym ekranie, po kliknięciu w podgląd dokumentu. Poniżej (...) »


28 maja 2009 ● Dominik Paszkiewiczkomentarze (2)

Ubóstwo klimatyczne - wprowadzenie

Fakt, że prawie miliard ludzi na całym świecie (wg WFP 963 miliony), czyli około 1/7 wszystkich mieszkańców Ziemi cierpi z powodu skrajnego ubóstwa, głodu i dramatycznej dostępności wody pitnej jest niezaprzeczalny. Świat jest obecnie pełen nierówności, a zrównoważony rozwój na skalę globalną to wciąż hasło bez treści. Jak to możliwe, że na Ziemi, gdzie dość jest żywności, by nakarmić wszystkich jej mieszkańców, może dochodzić do takiego absurdu i (...) »


23 kwietnia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Zaproszenia na wolontariat w Kenii

Fundacja Ekonomiczna Polska – Afryka Wschodnia zaprasza osoby chętne do współpracy przy projekcie z zakresu pomocy rozwojowej realizowanym w ramach programu Pomoc Zagraniczna 2009 Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Projekt "Centrum aktywizacji zawodowej i integracji społecznej dzieci ulicy w slumsie Kawangware, Nairobi, Kenia" przewidziany jest na okres maj – grudzień 2009. Oferujemy zakwaterowanie i wyżywienie w Nairobi w Kenii oraz (...) »


15 kwietnia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Portfelio

Zapinany na rzep i zamek portfel, w którym zmieścisz wszystko to, co normalnie w portfelu jesteś w stanie zmieścić. Format w cm: ^9 , Po portfelach pozostało wspomnienie. Nie są już dostępne. »


15 kwietnia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

MULTI 2

Duża i pakowna torba dla płci obu, zapinana na rzepy z otwarta kieszenią wewnetrzną Format w cm: Cena: 155,- Koszt przesyłki: 15,- Wybierz torbę i skontaktuj się z nami aby zamówić. Dowiedz się jak zamawiać! »


7 kwietnia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Torby HO::LO

zmiany klimatu, PZS, Oxfam, torby HO::LO = mistrzowski upcykling! Wprowadzenie Pod koniec 2008 roku w Poznaniu miała miejsce Konferencja Klimatyczna COP14, której celem było wypracowanie rozwiązań na rzecz klimatu. W Poznaniu wraz z Oxfam International, walczyliśmy o prawa najbiedniejszych społeczności, które już dziś dotknięte zmianami klimatu - powinny być wspierane. Jednym z narzędzi, które stosowaliśmy był ogromny (20x4m) baner (...) »


7 kwietnia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Nitroster

Rewelacyjny oldskólowy tornister i/lub nowoczesna wzorowana na klasyce torba na ramię, w której zmieścisz nie tylko książki i przybory do pisania, ale i płyty winylowe. Format w cm: 41 x 34 x 12.5 Cena: 154,- Koszt przesyłki: 15,- Jeśli chcesz mieć ten unikalny Nitroster - dowiedz się jak zamawiać! »


7 kwietnia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Memo

To mała, zapinana na rzep torebka, która choć początkowo została zaprojektowana dla dzieci stała się ulubionymi torebkami ich Mam. Zmieścisz w niej wszystko to, co niezbędne czyli klucze, dokumenty, portfel, komórkę i co jeszcze tylko zapragniesz pod jednym warunkiem że nie będzie przekraczało formatu Cena: 52,- Koszt przesyłki: 15,- Wybierz torbę i skontaktuj się z nami aby zamówić. Dowiedz się jak (...) »


7 kwietnia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Concord

Idealna do luku bagażowego w samolocie, dłuższe wędrówki za miasto i na siłkę w mieście. Zapinana na zamki od góry, z dużą kieszenią zewnętrzną na zamek i małą wewnętrzną, z dwoma uchwytami i pasem na ramię. Format w cm: Cena: 162,- Koszt przesyłki: 15,- Wybierz torbę i skontaktuj się z nami aby zamówić. Dowiedz się jak zamawiać! »


7 kwietnia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Humia

Mała, ale nie do końca torba na ramię nie tylko dla pań. Od góry zapinana na zamek, z otwartą kieszenią zewnętrzną. Format w cm: Cena: 107,- Koszt przesyłki: 15,- Wybierz torbę i skontaktuj się z nami aby zamówić. Dowiedz się jak zamawiać! »


7 kwietnia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Perlon

To torba, z którą na ramieniu lub w ręce czują się dobrze zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. zapinana na rzepy, wewnętrzna kieszeń, rączka transportowa. Format w cm: Cena: 128,- Koszt przesyłki: 15,- Wybierz torbę i skontaktuj się z nami aby zamówić. Dowiedz się jak zamawiać! »


7 kwietnia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Shopia

Dla pań, które lubią mieć w torbie dużo ;) Bardzo pakowna z uchwytami i pasem na ramię. Format w cm: Cena: 116,- Koszt przesyłki: 15,- Wybierz torbę i skontaktuj się z nami aby zamówić. Dowiedz się jak zamawiać! »


20 marca 2009 ● Dominik Paszkiewiczkomentarze (2)

The Age of Stupid

15 marca br. miała miejsce wszechświatowa premiera filmu The Age of Stupid. Była to szczególna premiera z uwagi na samą tematykę filmu ale także na to jak wydarzenie zostało zaplanowane i zrealizowane. 20 marca (dziś) premiera w całej Wielkiej Brytanii. The Age of Stupid Akcja filmu ma miejsce w przyszłości, w 2055 roku. Grający główną rolę Pete Postlethwaite, żyjący w świecie zdewastowanym zmianami klimatu, ogląda obrazy z naszych czasów (...) »


9 marca 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Monitoring i ewaluacja w projektach pomocy zagranicznej

ASSIST-IN zaprasza na szkolenie „Monitoring i ewaluacja w projektach pomocy zagranicznej”, które odbędzie się w Warszawie. Podczas szkolenia omówione zostanie opracowanie systemu monitoringu i ewaluacji projektów, planowanie ewaluacji oraz metod i narzędzi stosowanych w ewaluacji. Oprócz elementów teoretycznych, cześć praktyczna będzie prowadzona w formie warsztatów, co pozwoli uczestnikom przećwiczyć poznane metody. Szkolenie będzie oparte na  (...) »


9 lutego 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Polska pomaga Palestynie

Przy okazji wizyty prezydenta Palestyńskiej Władzy Narodowej Mahmuda Abbasa, 9 lutego 2009 r. Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych Riadem Al-Malki. min. Sikorski i min. Al-Maki, fot. MSZ Ministrowie rozmawiali o rozwoju stosunków polsko-palestyńskich, szczególnie o pomocy humanitarnej i rozwojowej. Minister Radosław Sikorski oraz Minister Riad Al-Malki podpisali ramowe (...) »


2 lutego 2009 ● Dominik Paszkiewicz

IX Światowe Forum Społeczne

W Belém, w Brazylii zakończyło się IX Światowe Forum Społeczne (ang. World Social Forum - WSF). Na konferencji wg szacunków organizatorów miało pojawić się ok. 100 000 uczestników w tym przedstawiciele około 4000 organizacji pozarządowych. WSF to spotkania ludzi, którzy promują alternatywny model globalizacji, w przeciwieństwie do promowanego przez niekórych ekonomistów i korporacje modelu neoliberalnego. Alternatywa dla Davos Forum Społeczne (...) »


19 stycznia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Polacy o pomocy rozwojowej 2008

Na zlecenie MSZ, TNS obop przeprowadził cykliczne badanie opinii publicznej: "Polacy o pomocy rozwojowej". Wyniki są budujące. Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że nasz kraj pomaga i powinien pomagać biedniejszym krajom. Niezmiennie większość Polaków zgadza się z tym, że Polska powinna pomagać krajom afrykańskim - które należą do najbiedniejszych. Póki co w strategii dot. polskiej pomocy rozwojowej opinia ta nie została uwzględniona. (...) »


9 stycznia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Złe zachowanie kosztuje

Walka o prawa człowieka w XXI wieku polega na uderzeniu po kieszeni tych, którzy je łamią lub na to pozwalają Na sali rozpraw sądu federalnego San Francisco 27 października spotkały się dwa światy - Larry Bowoto ubrany we wzorzysty strój afrykański wystąpił przeciw wbitym w ciemne garnitury prawnikom amerykańskiego koncernu paliwowego Chevron. Nigeryjczyk zeznał, co zaszło w maju 1988 r. na platformie wydobywczej Chevronu w delcie Nigru. Dla (...) »


8 stycznia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Zmiany klimatyczne zabijają

Konferencja w Poznaniu miała być krokiem milowym na drodze między tymi negocjacjami, które rozpoczęły się na konferencji w Bali a zakończeniem, planowanym na przyszłoroczną konferencję w Kopenhadze. Unikanie odpowiedzialności przez kraje rozwinięte Niestety obrady okazały się niekonstruktywne a postęp niewielki. Oczekiwaliśmy, że kraje rozwinięte (Annex 1) dadzą dobry przykład i zaproponują koncepcję redukcji emisji, sposobów finansowania i (...) »


7 stycznia 2009 ● Dominik Paszkiewiczkomentarze (2)

8 filmów IRIN - człowiek a klimat

Oto prawdziwa seria filmów edukacyjnych o zmianach klimatycznych. Obejrzyj i koniecznie prześlij znajomym! W ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, IRIN (Integrated Regional Information Networks) opublikował 8 krótkich filmów, które pokazują jak w Afryce, zmiany klimatyczne wpływają na życie ludzkie. 1. Harvesting Rain 2. Escaping Floods 3. Creeping Desert 4. Highland (...) »


7 stycznia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Wielka prośba - DZIAŁAJCIE TERAZ!

Po obejrzeniu filmu zadziałaj natychmiast! Wyślij link do filmu do polityków z Twojego kraju, przyjaciół, rodziny. Belgijski oddział Friends of the Earth, wspierany przez nagradzanego reżysera Nica Balthazara stworzył krótkometrażowy film, którego zadaniem jest promowanie konieczności podjęcia natychmiastowych działań w związku ze zmianami klimatycznymi. W nagraniu klipu Big Ask wzięło udział ponad 6000 ludzi. Było to wydarzenie, które - jak (...) »


6 stycznia 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Zmiany klimatu

Serwis informacjny Akcji dla Globalnego Południa poświęcony najciekawszym tematom związanym ze zmianami klimatycznymi, finansami, polityką i prawami człowieka. Znajdziecie tu bieżące informacje i relacje ze spotkania stron Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. My wybieramy przyszłość. Sprawdź co możesz zrobić aby walczyć ze zmianami klimatu >> 10 PORAD JAK NIE PRZYCZYNIAĆ SIĘ DO OCIEPLANIA KLIMATU. Między 1 a 12 grudnia w (...) »


5 January 2009 ● Dominik Paszkiewicz

Oxfam analysis of the Poznan Conference outcomes

“An ambitious deal in Copenhagen is still possible, and is needed more than ever.” The conference in Poznan was meant to be a key milestone between the start of negotiations in Bali last year and their conclusion at Copenhagen next year. But it has exposed a shameful lack of progress. By Poznan, developed nations (Annex 1) were meant to have submitted proposals on emissions reductions, finance and technology; they have failed to do (...) »


11 grudnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Mityczne emisje krajów rozwijających się

Największymi sprawcami emisji między 1990 a 2004 rokiem były UE, Stany Zjednoczone, Rosja, Japonia i Kanada! Bogate kraje przyzwyczaiły się do wytykania krajom rozwijającym się szybko rosnące emisje. Uznają to za wystarczający powód opóźniania własnych, poważnych decyzji na temat swojego wpływu na zmiany klimatyczne. Nikt nie twierdzi, że emisje słabiej rozwiniętych i szybko industrializujących się krajów nie rosną, ale musimy spojrzeć na to z (...) »


9 grudnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Ludzie z lodu - symbol schyłku cywilizacji?

Nie wiem czy to, że zima w Polsce centralnej przestała być zimą, jest spowodowane zmianami klimatycznymi. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, których nieodłącznym elementem był niegdyś śnieg, czyli przemarznięte dłonie od bitew na śnieżki, kaskaderskie zjazdy na podrdzewiałych sankach i niezwykły krajobraz przysypanych drzew i chodników. Pozostaje smutek i nostalgia za dawnymi zimami i wszystkim co się kojarzy z tą porą roku. Jednak póki co, w (...) »


8 grudnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Marsz dla klimatu 06.12.2008

Dziesiątki formalnych i nieformalnych organizacji wzięły udział w Marszu dla klimatu, który miał miejsce w Poznaniu w Mikołajki 6 grudnia 2008 roku. Powinny zostać podjęte natychmiastowe działania w celu wsparcia biednych społeczności, które najbardziej cierpią z powodu zmian klimatycznych Oxfam i Polska Zielona Sieć zaznaczyły swoją obecność na marszu. 20 hiszpańskich wolontariuszy wraz ze spontanicznie zaproszonymi uczestnikami marszu z (...) »


5 grudnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Czego delegatom COP14 życzą dzieci?

Dzisiaj, 5 grudnia 2008 roku na terenie konferencji COP14, Oxfam oraz Polska Zielona Sieć zorganizowały happening z okazji zbliżających się Mikołajków i Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z kółka teatralnego ze Szkoły Podstawowej nr 82 w Poznaniu zaśpiewały po polsku i angielsku Silent Night / Cicha Noc. "Przyjdą czasy, w których biedne, rozwijające się kraje będą cierpieć najbardziej. Nie możemy na to pozwolić" Nicholas Stern - autor raportów o (...) »


27 listopada 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Jakie rezultaty powinna przynieść konferencja klimatyczna w Poznaniu

Jakie rezultaty powinna przynieść konferencja klimatyczna w Poznaniu, aby można było mówić o jej sukcesie? Spotkanie w Poznaniu musi przynieść efekt w postaci jasno określonych centralnych elementów architektury przyszłego ładu klimatycznego, zaplanowanych już w tzw. Bali Action Plan. Dla przykładu, muszą zostać zawężone opcje instrumentów finansowych, a także stworzony szeroki zarys przyszłego mechanizmu określającego transfer technologii i ich (...) »


27 listopada 2008 ● Dominik Paszkiewicz

COP14 w pigułce od WWF

Bardzo przydatną publikację wydał WWF. Informacje na temat konferencji w podręcznym przewodniku bardzo pomagają zrozumieć jaka jest struktura negocjacji i jakie ustalenia powinny być efektem konferencji klimatycznej COP14. Jakie tematy będą przedmiotem dyskusji podczas COP14? Kto będzie brał udział w negocjacjach? Jaka jest polityka klimatyczna UE, a jaka Polski? Jakie decyzje powinny zostać podjęte, by skutecznie przeciwdziałać (...) »


26 listopada 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Briefing dla dziennikarzy 24.11

24 listopada 2008 roku w godzinach 11:00 a 12:30, w Centrum Prasowy PAP miał miejsce briefing informacyjny dla polskich mediów oraz korespondentów zagranicznych w Polsce. Temat briefingu: Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu – COP14: co będzie można nazwać jej sukcesem? Na spotkaniu zgromadziło się ponad 20 przedstawicieli polskich i zagranicznych mediów, m.in.: PAP - Polska Agencja Prasowa, IAR - Informacyjna (...) »


26 listopada 2008 ● Dominik Paszkiewicz

6 grudnia - Klimat Teraz!

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach Światowego Dnia Akcji na rzecz Klimatu, 6 grudnia w Poznaniu, której współorganizatorem jest Koalicja Klimatyczna. "Rowery dla klimatu" i "Marsz dla klimatu" Koalicja Klimatyczna jest współorganizatorem dwóch wydarzeń: przejazdu rowerowego "Rowery da Klimatu" i "Marszu dla Klimatu", które w ramach Światowego Dnia Akcji na rzecz Klimatu odbędą się 6 grudnia w Poznaniu, w czasie trwania obrad (...) »


14 listopada 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Konkurs na spot filmowy - Sukuma Millennium Award

Sukuma ogłasza konkurs na spot filmowy, koncentrujący się wokół tematu zwalczania biedy na świecie. Najlepszy pomysł zostanie zrealizowany w formie kinowej z udziałem takich muzyków jak Gentelmen i Moby. Partnerami „Sukuma Millenium Award“ są TransFair i Oxfam. W Polsce wyłącznym partnerem inicjatywy jest Polska Zielona Sieć. „Sukuma Millennium Award” nie jest skierowana do profesjonalistów. Jej celem jest pobudzenie ludzi młodych do (...) »


14 listopada 2008 ● Dominik Paszkiewicz

FairPlay w przemyśle odzieżowym. Czy to możliwe?

Zapraszamy na jednodniowy warsztat poświęcony warunkom pracy oraz etycznym alternatywom w przemyśle odzieżowym. Warsztat odbędzie się w sobotę, 22 listopada w godz. 10.00 – 17.00 w Warszawie. Dołącz no nas ! Bądź świadomym konsumentem / konsumentką mody ! Czego się spodziewać ? 1.WARSZTAT Warsztat odbędzie się w sobotę, 22 listopada w Kępa Cafe przy ul. Finladzkiej 12a i potrwa od godziny 10:00 do 17.00. W trakcie warsztatu: dowiesz się gdzie i (...) »


14 listopada 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Warsztaty - Międzynarodowa współpraca rozwojowa

„Międzynarodowa współpraca rozwojowa – krok poza definicję, w kierunku osobistego zaangażowania” Do udziału w warsztatach zapraszamy studentów zainteresowanych problematyką rozwojową, myślących o rozwijaniu tego tematu w przyszłej pracy na uczelni i w pracy zawodowej, pragnących pogłębić osobistą wrażliwość na problemy globalne. Termin: 29-30 listopada 2008 r. Miejsce: Polska Akcja Humanitarna, ul. Szpitalna 5/20 (klatka II) Uczestnicy spoza (...) »


13 listopada 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Problem klimatu a prawa człowieka

Wczoraj, 12 listopada 2008 roku miała miejsce konferencja prasowa, w której udział wzięli: Aleksandra Antonowicz (Polska Zielona Sieć) Izabela Wilczyńska (Polska Akcja Humanitarna) Jan Kowalzig (Oxfam International) Robert Cyglicki (CEE Bankwatch) Na konferencji prasowej została przestawiona najnowsza publikacja Oxfam International: "Problem klimatu a prawa człowieka" (Climate Change and Human Rights w wersji angielskiej) W (...) »


10 listopada 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Oxfam poszukuje wolontariuszy w Poznaniu na czas konferencji klimatycznej!!!

Uwaga! Jak do tej pory limit miejsc dla wolontariuszy, którzy chcą z nami współpracować wyczerpał się. Dziękujemy za zainteresowanie. Zmiany klimatyczne dotykają wszystkich mieszkańców Ziemi, jednak najbardziej poszkodowanymi społecznościami są te najbiedniejsze – mieszkańcy krajów Globalnego Południa. Coraz częstsze i groźniejsze powodzie, huragany, susze nieszczące plony dotykają tych, którzy od wielu lat najbardziej cierpią z powodu biedy, (...) »


3 listopada 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Czym jest COP14?

Konferencja COP14 (XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto), która odbędzie się w dniach 1 – 12 grudnia 2008 r. w Poznaniu jest najbardziej prestiżowym forum dyskusji politycznej w zakresie ochrony klimatu, która skupia uwagę całego świata. Organizatorem konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu, a (...) »


30 października 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Włącz się - Szczecin

Stowarzyszenie POLITES zaprasza na kolejne warsztaty, które odbędą się 30 października 2008 (w czwartek, godzina 18.00, w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Malczewskiego 10/12, I piętro w Szczecinie). Tym razem będziemy poprzez niekonwencjonalne formy edukacji rozmawiali i reflektowali o ubóstwie na świecie, o przyczynach i jego wpływie na życie ludzi. O projekcie, temacie warsztatów: informacje w załączonym poniżej (...) »


30 października 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Gender w edukacji rozwojowej - warsztaty w Krakowie

Fundacja Przestrzeń Kobiet i Fundacja Innowacyjnych Przedsięwzięć Społecznych serdecznie zapraszają do udziału w cyklu szkoleniowym Gender w edukacji rozwojowej. Czy równość płci jest niezbędna do rozwoju? Zajęcia przeznaczone są dla: pracowników/pracowniczek instytucji i organizacji działających w obszarze edukacji rozwojowej lub realizujących statutowo jeden z Milenijnych Celów Rozwoju, wolontariuszy/wolontariuszek organizacji (...) »


29 października 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Filmowe spotkanie dyskusyjne „ZATRUTY OGIEŃ“

Świadectwo Princa Chima Williamsa z Nigerii oraz Davida Chipashvili z Gruzji. Zatruty ogień (30 min, 2007) – Delta Nigru po 50. latach eksploatacji pól naftowych jest obrazem klęski ekologicznej. Do tej pory wyciekło 1,5 miliona ton ropy, co odpowiada w przybliżeniu 50-krotnej ilości ropy, jaka trafiła do morza w wyniku katastrofy tankowca Exxon Valdez u wybrzeża Alaski w 1989 roku. Od kilkudziesięciu lat wydobywany przy okazji (...) »


20 października 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Producentki batiku z Tafi Mador w Ghanie - efekty działań PZS w 2008r.

W 2008r. w Tafi Mador powstało stowarzyszenie kobiet zajmujących się produkcją batiku i szyciem "Tafi-Mador Handicraft Centre". Przy wsparciu Polskiej Zielonej Sieci i FOE Ghana (projekt finansowany przez MSZ w ramach Polskiej Pomocy) kobiety rozpoczęły swoją pierwszą działalność zarobkową. Poniżej prezentacja produktów z sierpnia 2008 w wykonaniu samych producentek. Galeria (...) »


10 października 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Skuteczność polityki pomocowej - polska i niemiecka perspektywa - spotkanie eksperckie z udziałem Jensa Martensa

Centrum Stosunków Międzynarodowych i Fundacja Konrada Adenauera mają zaszczyt zaprosić na spotkanie eksperckie z udziałem Jensa Martensa Skuteczność polityki pomocowej - polska i niemiecka perspektywa Polska i Niemcy - zgodnie z zobowiązaniami wynikającymi z członkostwa w UE - angażują się aktywnie w politykę rozwojową, jednak zarówno tradycja i doświadczenie Niemiec oraz ilość przekazywanych środków (Polska 0,17 proc. PKB, Niemcy 0.35 proc. (...) »


9 października 2008 ● Dominik Paszkiewicz

UE pomoże ofiarom zmian klimatycznych?

UE pomoże ofiarom zmian klimatycznych? Kraje UE powinny wziąć szczególną odpowiedzialność za powodowanie zmian klimatycznych. W krajach UE zamieszkuje dziś zaledwie 8% światowej populacji, jednak od 1850 roku wyemitowały one aż 27% całkowitej, światowej emisji dwutlenku węgla. Dziś emisja utrzymuje się na poziomie 15%. Produkt krajowy brutto państw UE stanowi 22% światowego PKB. Kraje Unii mają zatem zasoby – nie wspominając o zobowiązaniu - do (...) »


7 października 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Co można kupić za 700 mld dol.?

O tym co można osiągnąć za 700 mld dol., które zostaną wpompowane w system finansowy Stanów Zjednoczonych możecie przeczytać na blogu Maćka Kuźmicza: swiatinaczej.blox.pl. Wcześniej pisał o tym na swoim blogu: How much is $700bn? Duncan Green, autor wydanej przez Oxfam książki From Poverty to Power (więcej o publikacji: Od biedy po siłę - doskonała publikacja Oxfam). Oto kilka przykładów: Suma wystarczająca na dwukrotne umorzenie długów 49 państw (...) »


7 października 2008 ● Dominik Paszkiewicz

UE otwiera centrum pracy w Mali

Unia Europejska otworzy niedługo pierwsze centrum imigracyjne poza Europą: powstanie ono w stolicy Mali, Bamako. Jest to próba powstrzymania tysięcy młodych Afrykanów, którzy każdego roku pokonują wiele kilometrów, aby próbować nielegalnie przepłynąć przez Morze Śródziemne do Hiszpanii, czy Włoch. Setki z nich giną każdego roku na pustyni Sahara, czy już na morzu. Wyświetl większą mapę Unia liczy na to, że nowe centrum pomoże ludziom znaleźć pracę (...) »


23 September 2008 ● Dominik Paszkiewicz

1 billion € fund for farmers

An innovative proposal of the European Union (EU) to redirect 1 billion euros of unspent Common Agricultural Policy (CAP) funds to help millions of farmers across the developing world was applauded yesterday by senior leaders of the World Bank, Food & Agriculture Organisation (FAO) and United Nations (UN). CONCORD, the European confederation of relief and development NGOs, whose members represent over 1600 NGOs, welcomes this (...) »


23 września 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Zostań AMIGO! Szkolenie dla aktywistów

Instytut Globalnej Odpowiedzialności zaprasza do udziału w szkoleniu i projekcie AMIGO - Animatorzy Młodzieżowych Inicjatyw Globalnej Odpowiedzialności. Możesz uczestniczyć w bezpłatnym szkoleniu 3-4 października, a następnie wraz z innymi uczestnikami zorganizować akcje młodzieżowe, podczas których podzielisz się swoją wiedzą. Chcemy, aby większość ludzi na świecie mogła cieszyć się prawami człowieka, wolnością od nędzy i ucisku. Działamy, aby (...) »


19 września 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Konkurs - najlepszy artykuł nt. zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego w krajach rozwijających się.

Europejski Konkurs dla Dziennikarzy na najlepszy artykuł nt. zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego w krajach rozwijających się. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny ogłasza konkurs dla dziennikarzy [w ramach European Journalist Award] na najlepszy artykuł nt. zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego w krajach rozwijających się. W konkursie mogą wziąć udział autorki i autorzy artykułów, które zostały opublikowane zarówno w mediach (...) »


12 września 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Raport: Polska pomoc zagraniczna 2007 – spotkanie promocyjne

W trakcie II Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej odbędzie się spotkanie promujące wydanie raportu Polska Pomoc Zagraniczna 2007, wydanego przez Polską Zieloną Sieć a napisanego przez członków grupy roboczej ds. monitoringu pomocy zagranicznej działającej w ramach Grupy Zagranica. 20 września, w sobotę o godzinie 13.00-13.55 w Café L’Europe przy ul. Królewskiej 2 (dosłownie kilkadziesiąt metrów od centrum II Forum, które odbędzie się na (...) »


11 września 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Polska powinna być i skuteczna, i solidarna

9 września br. w Rzeczypospolitej ukazał się tekst Macieja Drozda pt.: "Polska powinna być i skuteczna, i solidarna". Maciej Drozd jest słuchaczem studiów podyplomowych na National University of Singapore i Columbia University w Nowym Jorku oraz współpracownikiem Centre on Asia and Globalisation w Singapurze. Artykuł dokonuje precyzyjnego (i słusznego) wypunktowania problemów związanych z pomocą i współpracą rozwojową w polskim wydaniu. (...) »


10 września 2008 ● Dominik Paszkiewicz

II Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej

Zapraszamy na Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej w sobotę, 20 września 2008 w godz. 11.00 - 19.00 w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu pomiędzy ul. Królewską a ul. Ossolińskich. Akcja dla Globalnego Południa Polskiej Zielonej Sieci będzie przedstawiać swoje działania na II Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej. Ze strony polskapomoc.gov.pl: Przyjdź i zobacz, jak Polska pomaga światu Zapoznaj się z działalnością Polski w dziedzinie współpracy (...) »


6 września 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Internet od Google dla 3. miliardów ludzi?

Google jest dziś jedną z najbogatszych i największych korporacji na świecie, której dominacja w internecie zaczyna przerażać najbardziej zatwardziałych przeciwników teorii spiskowych. Poza najbardziej popularnym narzędziem do wyszukiwania, Google ogarnia coraz większe przestrzenie internetu oferując wszelkiego rodzaju aplikacje i usługi. Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja o projekcie, który przyćmiewa wszelkie inicjatywy Google. (...) »


19 sierpnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Jazda po pijanemu na G8 – Kate Raworth

„Dziś, na szczycie G8 postanowiliśmy zredukować globalną emisję gazów cieplarnianych o 50% do 2050 roku. Cały świat powinien do tego dążyć.” Tak powiedział premier Japonii - Fukuda w imieniu przywódców należących do G8 w ostatni wtorek [8 lipca 2008 r.]. Cóż za niezwykła sytuacja: przedstawiciele ośmiu krajów ustanawiają tak poważną strategię dla całego świata. Ale zaraz... oni obiecali redukcję globalnej emisji o połowę! To chyba dobrze, prawda? (...) »


19 August 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Drunk driving at G8

Oxfam’s Kate Raworth gives her take on the achievements of the G8 summit and compares the outcome to intentional drunk driving... "After today’s G8 summit we agreed to set the aim for a reduction of the entire global emissions of gases to 50 per cent by 2050, as a target to be taken up by the entire world". This was Japan’s Prime Minister Fukuda speaking on behalf of the G8 leaders last Tuesday. What an extraordinary situation: (...) »


6 sierpnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Film o działaniach PZS w Ghanie "Akcja dla Globalnego Południa" 2006

Od 2006 roku realizujemy program rozwoju wybranych obszarów wiejskich w regionie Volta. Koncentrujemy się na działaniach, które przyczyniają się do osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju, zapewniają długotrwałość osiąganych rezultatów i minimalizują negatywne skutki dokonujących się przemian społeczno-gospodarczych. IMG/flv/FILM_ghana.flv Dlaczego Ghana? Ghana jest w czołówce najlepiej (...) »


17 lipca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Po szczycie G8 Japonii

Doradca strategiczny Oxfam, Max Lawson powiedział: Obecny szczyt G8 zostanie zapamiętany jako ten, podczas którego rządzący zrozumieli, że nie mogą po cichu zapomnieć o swoich obietnicach danych najbiedniejszym na świecie. Gdyby nie działalność kampanierów z całego świata, rządzący mogliby uznać, że obcięcie emisji dwutlenku węgla o 50% do 2050 jest ogromnym krokiem naprzód w walce ze zmianami klimatycznymi. Tymczasem, dla wszystkich było oczywiste, (...) »


10 lipca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Bush przeciwko AIDS

Mimo wrażenia, że projekt Busha świadczenia większej pomocy krajom Afrykańskim poszedł w odstawkę, 2 lipca 2008 r. prezydent przedstawił w Kongresie zaktualizowany program walki z AIDS. Wezwał także inne narody do tego by dotrzymywały obietnic dotyczących walki z biedą i chorobami na kontynencie afrykańskim. „Powinniśmy opierać się nie tylko na obietnicach ale po prostu zacząć podpisywać czeki, ze względu na prawa człowieka i ludzką godność, a (...) »


9 lipca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Od biedy po siłę - doskonała publikacja Oxfam

Co dziesięć lat Oxfam wydaje poważne, pogłębione studium na temat globalnej biedy i pokazuje najlepsze rozwiązania walki z jej źródłami i skutkami. Właśnie ukazała się publikacja (540 stron) autorstwa dyrektora naukowego Oxfam, Duncana Greena. Poniżej fragment angielskiego summary: Od biedy po siłę W jaki sposób aktywni obywatele i skuteczne państwa mogą zmienić świat. Zakończenie plagi skrajnej biedy, nierówności i groźba ekologicznej (...) »


8 lipca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

G8 w Japonii - kryzys żywnościowy i pomoc dla Afryki

7 lipca 2008, na pierwszym spotkaniu grupy G8 w Japonii głównymi tematami rozmów był kryzys żywnościowy oraz pomoc dla państw afrykańskich. We wtorek (8 lipca) lub środę (9 lipca) przedstawiciele grupy mają przedstawić nowy plan strategii pomocowej dla Afryki. W artykule opublikowanym na stronach The Guardian * autor wylicza zadania stojące przed uczestnikami szczytu w Hokkaido. Prawdziwym wyzwaniem dla krajów G8 nie jest pokazywanie (...) »


8 July 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Labour market discrimination still a big problem in OECD countries

Women are 20% less likely than men to have a paid job in OECD countries and they earn on average 17% less than men, according to the latest edition of OECD’s Employment Outlook. At least 30% of the gap in wages and 8% of the gap in employment rates result from discriminatory practices in the labour market. The need to step up efforts to fight labour market discrimination is one of the main messages of the 2008 Employment Outlook. (...) »


8 lipca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Dyskryminacja na rynku pracy nadal jest dużym problemem w krajach OECD

Zgodnie z danymi ostatniego wydania Perspektyw na Zatrudnienie OECD, 20% kobiet mniej od mężczyzn ma szanse na zdobycie pracy zarobkowej w krajach OECD. Te zaś kobiety, które mają pracę, zarabiają 17% mniej niż mężczyźni. Co najmniej w 30% przypadków jeśli chodzi o zatrudnienie i w 8% przypadków w kwestii płac, problem jest związany z praktykami dyskryminacyjnymi na rynku pracy. Potrzeba zwiększenia wysiłków w celu zwalczania dyskryminacji na (...) »


30 czerwca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Spotkanie z partnerami z Tanzanii i Angoli - relacja z wizyty

Angola i Tanzania to jedyne państwa Afryki, które są na liście krajów priorytetowych polskiej pomocy rozwojowej. Dlatego też, ramach programu Akcja dla Globalnego Południa zaprosiliśmy dwóch gości z Angoli i Tanzanii na serię spotkań w dniach 13 – 14 czerwca. Z Angoli przyjechał Pan Fernando Pacheco, prezes ADRA. Naszym tanzańskim gościem był Pan Armando Swenya z SAHRiNGON. Oto spotkania, które odbyły się z uczestnictwem naszych gości, nie (...) »


11 czerwca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Spotkanie dyskusyjne na temat wizerunku krajów Afryki w Polsce

Warszawa. Instytut Globalnej Odpowiedzialności i Polska Zielona Sieć zapraszają na spotkanie dyskusyjne na temat wizerunku krajów Afryki w Polsce. Sobota 14 czerwca 2008, godzina 16:00. Zapraszamy na spotkanie dyskusyjne na temat wizerunku krajów Afryki w Polsce. Gośćmi specjalnymi spotkania będą przedstawiciele organizacji pozarządowych Fernando Pacheco z Angoli oraz Armando Swenya z Tanzanii. Zaproszeni goście, doświadczeni w pracy w (...) »


9 czerwca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

ODA Club dialog północ-południe

Polska Akcja Humanitarna, Polska Zielona Sieć oraz Instytut Globalnej Odpowiedzialności serdecznie zapraszają na spotkanie ODA Club poświęcone zagadnieniu polskiej współpracy rozwojowej. Spotkanie odbędzie się 13 Czerwca (piątek) o godzinie 17.30 do Klubu Chłodna 25 w Warszawie. Temat spotkania: „Społeczności Afryki Subsaharyjskiej: Nasi partnerzy czy bierni odbiorcy pomocy.” Spotkanie obejmie debatę, w której udział wezmą przedstawiciele (...) »


5 czerwca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

FAO 2008 - szczyt żywnościowy w Rzymie

Kraje afrykańskie i działacze organizacji, które walczą z głodem na świecie oczekują konkretnych wyników rozmów trwającego od 3 do 5 czerwca 2008 szczytu FAO (Food and Agriculture Organization) w Rzymie. „Świat jest dotknięty przez bezprecedensowy kryzys żywnościowy ale nigdzie kryzys nie jest tak silny jak w Afryce” powiedział Kofi Annan, sekretarz generalny ONZ. Na szczycie FAO, Stany Zjednoczone zostały skrytykowane i poproszone o powtórne (...) »


5 June 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Cooperation for the Global South - guide for the NGOs

In 2006 the aid provided by the EU constituted around 55% of the global development assistance. The figure included also the money from the New Member States allocated for the purpose. Unfortunately, in spite of the huge sums of support money reported, sustainable development of the Global South countries is still hanging in the balance. According to the reports drawn up by the international organisations monitoring the EU Member (...) »


5 czerwca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Materiały edukacyjne - przewodnik

W 2006 r. pomoc UE stanowiła ok. 55% globalnej pomocy rozwojowej. W tej liczbie zawarły się również pieniądze nowych krajów członkowskich przeznaczone na pomoc. Niestety zrównoważony rozwój krajów Globalnego Południa mimo deklarowanych ogromnych kwot wsparcia nadal stoi pod znakiem zapytania. Raporty międzynarodowych organizacji monitorujących wypełnianie podjętych przez kraje UE zobowiązań wskazują, że jeśli Unia nie zmieni diametralnie swojej (...) »


4 czerwca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Międzynarodowa pomoc dla ofiar cyklonu w Birmie

Cyklon Nargis zdewastował Birmę 2 i 3 maja pozostawiając 134,000 zabitych lub zaginionych (wg oficjalnych doniesień). Jednak wg organizacji humanitarnych, liczba ofiar śmiertelnych może gwałtownie wzrosnąć jeśli do delty Irrawady nie zostanie dostarczona pomoc żywnościowa, woda, schronienie i lekarstwa. Wg ONZ, nawet 2,4 miliona tych, którzy przeżyli walczy o przetrwanie w najbardziej dotkniętych regionach - Yangon i delcie Irrawady. Pomoc (...) »


3 czerwca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Szkolenie - Profesjonalne informowanie o krajach globalnego Południa w praktyce

Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) zaprasza ponownie pracowników i stałych wolontariuszy organizacji pozarządowych na szkolenie pt. „Profesjonalne informowanie o krajach globalnego Południa w praktyce". Odbędzie się ono w weekend 21-22 czerwca 2008 r. w Warszawie. Szkolenie: zapozna Cię z praktycznym narzędziem wspierającym rzetelne informowanie o współczesnym świecie (Kodeks obrazów i przesłań dotyczących krajów Południa), (...) »


2 czerwca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Miasta Sprawiedliwego Handlu

Autor: Marianna Szczygielska Nigdy nie miej wątpliwości, że mała grupa światłych i zaangażowanych obywateli może zmienić świat; tak naprawdę świat nigdy nie zmieniał się za sprawą czegoś innego. Margaret Mead W Polsce nadal niewiele jest miejsc, w których można kupić towary certyfikowane znakiem Sprawiedliwego Handlu. Trzeba udać się do odpowiedniego sklepu lub długo przeszukiwać półki supermarketów lub osiedlowych sklepów, by kupić kawę, która (...) »


2 czerwca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

SLD o pomocy rozwojowej w uchwale z 1 czerwca 2008

Na stronie Sojuszu Lewicy Demokratycznej pojawiła się uchwała z 1 czerwca 2008 roku (Uchwała nr 4 IV Kongresu SLD), w której wspomina się o pomocy rozwojowej wymienionej wśród najważniejszych zadań polskiej polityki zagranicznej. Oto fragment uchwały: Polska powinna wspierać reformę Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby mogła ona skutecznie działać na rzecz stworzenia nowego ładu światowego oraz przeciwdziałać zagrożeniom regionalnym i (...) »


28 May 2008 ● Dominik Paszkiewicz

“Missing: 75 billion for the world’s poor” say campaigners

European governments’ aid efforts are continuing to fail the poor to the tune of 75 billion euros, a new report by NGOs campaigners across Europe reveals. “No Time to Waste”, a report published today by CONCORD, the European confederation of relief and development NGOs whose members represent over 1 600 NGOs supported by millions of citizens across Europe, reveals that on current trends the European Union (EU) will have given 75 (...) »


28 maja 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Zabraknie 75 miliardów dla najuboższych!

Europejskie organizacje pozarządowe alarmują: wygląda na to, że do 2010r. zabraknie 75 miliardów dla najuboższych !!! Rządy krajów europejskich poważnie ryzykują złamanie obietnic pomocy złożonych najuboższym. Jeśli obecne trendy utrzymają się, do 2010 roku Unia Europejska przeznaczy na pomoc krajom rozwijającym się 75 miliardów euro mniej niż obiecała – alarmuje nowy raport europejskich organizacji pozarządowych pod tytułem „Nie ma czasu do (...) »


22 maja 2008 ● Dominik Paszkiewicz

„Wolontariusz i pracownik w krajach globalnego Południa” - kolejna edycja szkolenia w Warszawie.

ASSIST-IN zaprasza na szkolenie osoby zainteresowane tematyką pomocy humanitarnej i współpracy rozwojowej, w szczególności młodych wolontariuszy poszukujących możliwości dalszego rozwoju. Najbliższe warsztaty odbędą się 17 czerwca w Warszawie. Koszt szkolenia wynosi 40 zł. Szkolenie skupia się na najważniejszych zagadnieniach związanych z przygotowaniem do pracy przy projektach rozwojowych i humanitarnych w krajach globalnego Południa. Coraz (...) »


20 maja 2008 ● Dominik Paszkiewicz

AFRYKA MA GŁOS!

AMNESTY INTERNATIONAL oraz Międzywydziałowe Koło Afrykanistyczne UW zapraszają na konferencję AFRYKA MA GŁOS! 26 maja 2008, sala A Instytutu Historycznego UW 15:00-15:20 Tło historyczne obecnej sytuacji politycznej w Afryce - Wiktor Bąk, Międzywydziałowe Koło Afrykanistyczne UW. 15:30-16:15 Darfur - pierwsze ludobójstwo XXI wieku - Magdalena Nagórska, Polska dla Darfuru. 16:30-17:15 Przesłanki i uwarunkowania konfliktów afrykańskich - dr (...) »


20 May 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Japan to double development aid to Africa over 5 years as China raises profile

TOKYO: The Japanese government will double its aid to Africa over the next five years to try to boost development on the continent, Prime Minister Yasuo Fukuda said Tuesday. The announcement came ahead of a May 28-30 conference hosted by Japan and aimed at supporting Africa’s development, and as rival China increases its presence on the continent through massive aid and oil-linked investment. Japan’s aid to Africa now averages 100 (...) »


20 maja 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Japonia podwoi pomoc rozwojową dla krajów Afryki w ciągu 5 lat

Japoński rząd podwoi w ciągu pięciu lat pomoc dla Afryki, w celu przyspieszenia rozwoju na kontynencie, powiedział we wtorek (20 maja 2008) premier Japonii Yasuo Fukuda. Obecnie japońska pomoc dla krajów Afryki wynosi około 100 miliardów jenów rocznie (616 milionów€). Fukuda powiedział, że Japonia w ciągu pięciu lat podwoi tą kwotę do 200 miliardów jenów (1.2 miliarda €). Japońska pomoc krajom Afryki będzie skoncentrowana na rolnictwie, edukacji, (...) »


20 maja 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Sachs wzywa do utworzenia nowego funduszu na rzecz rolnictwa w Afryce

Wpływowy ekonomista - Jeffrey Sachs rozpoczął promocję swojego pomysłu, którego głównym założeniem jest ufundowanie nowej instytucji zajmującej się rolnictwem w biednych krajach. W parlamencie europejskim wzywał Europejskich donatorów do zintensyfikowania działań dziedzinie rolnictwa poza doraźną pomocą żywnościową. Zachęcanie do zwiększenia inwestycji na rolnictwo jest godne uwagi i słuszne, pytanie jednak czy tworzenie nowej instytucji jest najlepszym (...) »


19 May 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Sachs appeals for new agriculture aid fund

Influential US economist Jeffrey Sachs is on a tour to promote the need for extra funding and a new mechanism for agriculture. On Monday he was in the European parliament making further appeals to European official donors to do more in this area, and not just provide short-term food aid. The encouragement to increase investment in agriculture is worthwhile, but is the creation of another aid vehicle the best way to go about this? (...) »


19 maja 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Walka z ubóstwem i zmianami klimatycznymi

Pomoc dla krajów najbardziej dotkniętych wzrostem cen żywności, walka z ubóstwem, analfabetyzmem i skutkami zmian klimatycznych - to główne zapisy deklaracji końcowej przyjętej w Limie na szczycie UE-Ameryka Łacińska i Karaiby. W szczycie wzięli udział prezydenci, premierzy i ministrowie z 60 krajów - w tym premier RP Donald Tusk Uczestnicy szczytu zobowiązali się do bezzwłocznej pomocy krajom najbardziej dotkniętym rosnącymi cenami żywności. (...) »


19 maja 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Warsztaty Sprawiedliwego Handlu w Wiosce Afrykańskiej

Zapraszamy na warsztaty Sprawiedliwego Handlu w Wiosce Afrykańskiej Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu". Kiedy: 21 maja, środa; godz. 17-19.00 Gdzie: Wioska Afrykańska, ul. Tyniecka 39 Część warsztatów będzie stanowić specjalna, symulacyjna gra handlowa a także możliwość porozmawiania o Sprawiedliwym Handlu z młodymi osobami z Ghany!! Po warsztatach: Ognisko i podsumowanie Festiwalu Fairtrade. Proszę zabrać chleb, kiełbaski i (...) »


9 maja 2008 ● Dominik Paszkiewicz

“Jak Unia Europejska finansuje pomoc rozwojową dla Globalnego Południa” - relacja z warsztatów

8 maja 2008 roku w Warszawie w siedzibie Fundacji Batorego odbyły sie warsztaty p.t.: “Jak Unia Europejska finansuje pomoc rozwojową dla Globalnego Południa” Warsztaty zostały zorganizowane przez nas (PZS) i Grupę Zagranica. Warsztaty poprowadził Florent Sebban - koordynator programu: “Finansowanie pomocy rozwojowej” we francuskiej platformie Coordination Sud. Warsztaty potoczyły się zgodnie z ustalonym programem (opublikowanym w (...) »


6 maja 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Wydarzenia w Warszawie - maj.

środa, 7 maja godz. 20 - klub Zwiąż Mnie (ul. 11 listopada)- pokaz filmu "My kupujemy, kto płaci" (warunki pracy w przemyśle odzieżowym w Indiach, 30 min) + dyskusja o tym, kto szyje nasze ubrania, w jakich warunkach i jaki my mamy na to wpływ. więcej na www.modnieietycznie.pl piątek - 9 maja, godz. 18.00, Warszawa Miejsce: Koalicja KARAT, ul. Solec 85/40, Warszawa Spotkanie "Prawa, pracownicze w Chinach", podczas którego Pui-Lin (...) »


6 maja 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Warszawa. Szkolenie: „Wolontariusz i pracownik w krajach globalnego Południa”

ASSIST-IN zaprasza na szkolenie osoby zainteresowane tematyką pomocy humanitarnej i współpracy rozwojowej, w szczególności młodych wolontariuszy poszukujących możliwości dalszego rozwoju. Zajęcia odbędą się 20 maja 2008 w Warszawie. Koszt szkolenia wynosi 30 zł. Polski pracownik w kraju globalnego Południa, czyli mowa będzie o pracownikach i wolontariuszach projektów rozwojowych i humanitarnych. Coraz częściej pojawia się możliwość pracy bądź (...) »


6 maja 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Warszawa: Dni Afryki

Organizator: Międzywydziałowe Koło Afrykanistyczne Uniwersytetu Warszawskiego Współpraca: Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej – Komisja Spraw Zagranicznych, Forum Polsko-Kenijskie, Dom Sztuki SMB „Jary" zapraszają na: Dni Afryki (15-26 maja) Program: 15 maja, godz. 17.00 Sala Balowa w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich wykład inaugurujący festiwal Dni Afryki dr Adam Rybiński - Spotkania z koczownikami z południa Sahary i Sahelu (...) »


29 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Fairtrade Festiwal - Kraków 10-11 maja 2008

Fairtrade czyli Sprawiedliwy Handel to partnerstwo w handlu opierające się na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości i sprawiedliwości w handlu międzynarodowym. Podstawowym celem Sprawiedliwego Handlu jest pomoc w rozwoju najuboższych społeczności z Trzeciego Świata oraz budowanie trwałych, bezpośrednich relacji pomiędzy mieszkańcami w krajach biednych a konsumentami w bogatych częściach świata. Sprawiedliwy Handel (...) »


28 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Głód zajrzał w oczy światu

Drożejąca na całym świecie żywność jest przyczyną niepokojów w wielu krajach. Izraelczycy masowo wykupują ryż, Filipińczycy chcą wprowadzić kartki na żywność dla najuboższych, a premier Wietnamu grozi spekulantom próbującym zarobić na obawach społeczeństwa. Zaniepokojenie wyraził też sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Jego zdaniem światowy wzrost cen żywności może doprowadzić do "globalnego kryzysu". Światowy Program Żywnościowy (WFP) działający w (...) »


25 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Partnerstwo czy gry władzy?

Europa negocjuje nowe umowy handlowe z państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP). Prawdziwe partnerstwo handlowe mogłoby radykalnie zmienić życie jednej trzeciej ludzi żyjących w biedzie, zapewnić rolnikom i małym przedsiębiorstwom stabilne przychody a pracownikom przyzwoite zatrudnienie. Mimo tego Europa wybiera politykę władzy zamiast polityki partnerstwa. Streszczenie Sześć lat temu rozpoczęły się negocjacje handlowe między UE a 76. (...) »


24 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Malaria – globalny problem zdrowotny

Malaria zabija każdego roku do 3 milionów ludzi, z czego 90 % stanowią mieszkańcy Afryki na południe od Sahary1. Przekłada się to na przynajmniej siedem dużych samolotów pasażerskich dziennie wypełnionych w większości przez kobiety i dzieci. Prawie połowa populacji światowej jest narażona na zachorowanie na malarię, a każdego roku choruje na nią blisko 500 milionów ludzi. Społeczność międzynarodowa uznała malarię za światowy problem zdrowotny. (...) »


22 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

“Jak Unia Europejska finansuje pomoc rozwojową dla Globalnego Południa”

Zaproszenie na warsztat: "Jak Unia Europejska finansuje pomoc rozwojową dla Globalnego Południa" Kwoty, które Unia Europejska raportuje jako świadczoną pomoc rozwojową, stawiają ją na pozycji światowego lidera. Ta pomoc to również pieniądze nowych krajów członkowskich i współuczestnictwo rządów tych krajów w kształtowaniu unijnej polityki pomocowej. Niestety zrównoważony rozwój krajów Globalnego Południa mimo deklarowanych ogromnych kwot wsparcia (...) »


19 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Biełsat TV nadaje w kosmos

TVP Białoruś wystartowała 10 grudnia, jest finansowana przez polski MSZ. Na razie nadaje przez kilka godzin dziennie. W ramówce są m.in. programy informacyjne, reportaże, koncerty muzyków popierających opozycję na Białorusi. - Tyle że tych programów prawie nikt nie ogląda, bo program nie jest nadawany z najpopularniejszego na Białorusi satelity Sirius, a z praktycznie nieużywanej tam Astry - mówi Jerzy Jurecki, właściciel "Tygodnika (...) »


18 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Pomoc zagraniczna 2008 - wyniki konkursu

MSZ ogłosił wyniki konkursu na realizowanie projektów w zakresie pomocy zagranicznej. W terminie wpłynęło 286 wniosków na łączną sumę 74 milionów 98. projektom przyznano 25 milionów złotych. »


16 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Polak pomagać nie umie

16 kwietnia 2008 roku w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł Adama Leszczyńskiego, który w ciekawy, krytyczny i czytelny sposób przedstawia problemy polskiej pomocy rozwojowej. Adam Leszczyński podsumowując analizę sytuacji polskiej pomocy rozwojowej pisze m.in.: Marzy mi się, żeby mój kraj - udzielając pomocy innym - robił to nie tylko sprawnie, ale i bezinteresownie. Przede wszystkim - nie kręcił, czyli nie nadymał sztucznie wydatków (żeby (...) »


15 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Indie i Chiny nie podpiszą drugiego Kyoto?

Kraje rozwijające się, w tym Indie i Chiny, są niechętne podpisaniu nowego międzynarodowego układu klimatycznego, który zastąpi protokół z Kioto w 2012 roku. Uzasadniają to faktem, że bogate kraje nie dają przykładu w wypełnianiu planów ustalonych w protokole dot. redukcji emisji dwutlenku węgla. Rajendra Pachauri, przewodniczący Międzyrządowego Zespółu do spraw Zmian Klimatu (więcej o IPCC na Wikipedii) powiedział, że zbyt wiele bogatych krajów, (...) »


14 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Festiwal Afrykamera 2008 w 6. miastach Polski

W Krakowie, Toruniu, Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Łodzi trwa właśnie festiwal Afrykamera To w Polsce jedyna okazja, żeby zobaczyć wiele filmów afrykańskich. Poniżej, krótka charakterystyka części z filmów, których pokazy odbędą się lub odbywają. RED DUST (Brunatny pył) Brunatny pył (Red Dust) przedstawia działalność Komisji Prawdy i Pojednania, organu, który powstał w RPA pod koniec lat 90., po upadku rządów apartheidu. Do małej (...) »


14 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Kwartalnik Instytutu Globalnej Odpowiedzialności

Instytut Globalnej Odpowiedzialności wydał właśnie pierwszy numer kwartalnika “Globalna Północ - Globalne Południe”. Tematem przewodnim tego numeru jest perspektywa praw człowieka do rozwoju. Jacqueline Mowbray i Marek Marczyński prezentują różne aspekty tego zagadnienia. Jacqueline Mowbray przedstawia toczącą się przez ostatnie 20 lat debatę na temat rozwoju oraz jego krytykę. W swym artykule prezentuje ona pogląd, że uwzględnienie perspektywy (...) »


10 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Niekompetencja mediów w kwestiach pomocy

W piątek 4 kwietnia, OECD opublikowało raport, z którego jednoznacznie wynika, że większość krajów donatorów złamie obietnice dotyczące procenta PKB przeznaczanego corocznie na pomoc. Pisaliśmy o tym także ostatnio. Z dużym zdziwieniem przeczytaliśmy w kilku źródłach, że Polska w tym roku dostanie więcej pieniędzy na pomoc rozwojową. TVN24 Link do publikacji TVN24 "Mimo tego Polska zanotowała wzrost otrzymanej pomocy o 3,2 proc. [...]" (...) »


10 April 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Eurodad rapid response to the EU communication package on Aid effectiveness and the Monterrey process

The EC has just released a communication package that presents the EU position on Aid effectiveness, on the MDGs and on the Monterrey process on Financing for Development (FfD).1 Such a communication has been produced annually since 2003 and this year it aims to “position the EU and ensure that Member States are united in promoting a common vision for ambitious results on the Millennium Development Goals, aid effectiveness and (...) »


10 April 2008 ● Dominik Paszkiewicz

When is a promise not a promise?

If the world leaders were to meet their promises to provide US$50 million by 2010, it could help pay for more classrooms, teachers and health workers. We all break promises every now and then. There can’t be that many of us out there who’ve promised to show up for a friend’s birthday, or a get-together with the grandparents, knowing full-well we had no intention of going in the first place. Politicians are no exception. (...) »


10 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Kiedy obietnica nie jest obietnicą

Jeśli światowi liderzy daliby radę wypełnić obietnice pomocy w wysokości 50 miliardów dolarów do 2010 roku, pomogłoby to stworzyć więcej klas szkolnych, opłacić nauczycieli i pracowników służby zdrowia. Wszyscy, cały czas łamiemy obietnice. Na pewno każdy z nas obiecał coś i nie dotrzymał obietnicy. Politycy nie są tutaj wyjątkiem. Znani są nawet z tego, że przesadzają w kwestii możliwości i nie dotrzymują obietnic, które złożyli w trakcie (...) »


10 April 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Africa - So Far Yet So Close in Łódź - April 24-26

Africa - So Far Yet So Close in Łódź by European Students Forum AEGEE Łódź. 1. Definition of a problem The sixties were for Africa and its inhabitants the most important times in their completely young history. It was a period when more and more countries started opposing colonial dominance choosing independence as the most desiring step toward social and economic development. Next years showed that the independence was not an (...) »


10 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

AFRICA So far yet so close - konferencja i warsztaty w Łodzi

W Łodzi, 24-26 kwietnia 2008 odbędzie się konferencja "Africa - So Far Yet So Close" organizowana przez AEGEE Łódź. "W XXI wieku Afryka jest kontynentem, który musi sprostać dramatycznym problemom - przede wszystkim biedzie, ale także brakowi demokracji, nadużyciom praw człowieka, niedorozwinięcia instytucji publicznych i struktury ekonomicznej, AIDS i inne choroby." Konferencja - jak informują organizatorzy - jest dla (...) »


10 April 2008 ● Dominik Paszkiewicz

UK’s Brown calls for G8 action on food crisis

WASHINGTON (Reuters) - British Prime Minister Gordon Brown on Wednesday called for a coordinated response led by the United Nations, World Bank and International Monetary Fund to address soaring food prices. In an April 8 letter, Brown asked Japanese Prime Minister Yasuo Fukuda, as chair of Group of Eight industrial nations, to request the international agencies develop a global strategy to address the problem of rising food (...) »


10 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Gordon Brown wzywa do działania w kwestii rosnących cen żywności

Premier Wielkiej Brytanii, w środę wezwał Organizację Narodów Zjednoczonych, Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy do wspólnego zajęcia się rosnącymi cenami żywności. W liście z 8 kwietnia 2008 roku Brown poprosił premiera Japonii, Yasuo Fukudę, który obecnie przewodzi G8 o wezwanie międzynarodowych instytucji o rozpoczęcie skoordynowanych prac nad nad strategią związaną z problemem rosnących cen żywności. „Po raz pierwszy od (...) »


9 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

"Życie i dług" - Spotkania DKF-u Muranów

Dewizą Dyskusyjnego Klubu Filmowego Muranów jest pokazywanie "nieznanego kina uznanego", czasem filmów docenionych na festiwalach w mijającym roku, czasem tych niezauważonych przez szerszą publiczność, a czasem niebanalnej klasyki. Wszystko to w sprawdzonej konwencji dkfu, czyli prelekcja-projekcja-dyskusja, spotkania z gośćmi oraz... tanie karty wstępu (10 zł). Projekt jest efektem współpracy studentów związanych z DKF-em Socjologów, DKF-em (...) »


7 April 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Aid Watch workshop - story

18-19th of March took place in Kraków Aid Watch workshop organized by Polish Green Network within the Action for Global South programme. 19 people experienced in national development policy monitoring participants from Poland, Czech and Slovakia took part in the workshop. Three platforms – Polish, Czech and Slovak one – support the organization of the workshop and helped in mapping relevant participants. The workshop actually had a (...) »


7 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewiczkomentarze (1)

Warsztaty Aid Watch w Krakowie - relacja

18-19 marca w Krakowie odbył się warsztat poświęcony monitorowaniu pomocy rozwojowej, organizowany przez Polską Zieloną Sieć w ramach Akcji dla Globalnego Południa. Uczestniczyli w nim Polacy, Czesi i Słowacy na co dzień zajmujący się monitorowaniem polityki rozwojowej w swoich krajach. Trzy platformy - polska, czeska i słowacka – wsparły PZS w organizacji warsztatu i pomogły dotrzeć do właściwych osób we wszystkich krajach. Ostatecznie w (...) »


5 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewiczkomentarze (1)

Ryż dla głodujących w zamian za naukę słówek!

Ryż dla głodujący w zamian za naukę angielskiego? Wydaje się niemożliwe, jednak na taki pomysł wpadła organizacja UN World Food Programme tworząc stronę: Freerice.com. Na czym to polega Na stronie możemy sprawdzić znajomość angielskiego wybierając synonim dla podanego słowa. Każda poprawna odpowiedź = 20 ziarenkom ryżu, które zostaną wysłane do głodujących. United Nations World Food Program – czyli organizacja, która stworzyła stronę (...) »


3 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Sarkozy planuje złamać obietnice dot. pomocy

Z okazji wizyty Sarkozy’ego w Wielkiej Brytanii, Oxfam zaatakował plany prezydenta Francji dot. złamania obietnicy osiągnięcia 0,7% PNB przeznaczanego corocznie na pomoc rozwojową. Sarkozy planuje przesunąć datę osiągnięcia 0,7% PNB do 2015 roku. Decyzja Sarkozy’ego jest o tyle niebezpieczna, że inne bogate kraje Europy (w tym Polska) mogą postąpić podobnie, uprawomocniając decyzję tym, że sama Francja nie dała rady dotrzymać obietnic. Oxfam (...) »


2 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Mugabe przegrał wybory w Zimbabwe

Opozycja wygrała zarówno sobotnie wybory prezydenckie, jak i parlamentarne, ale rządzący od prawie 30 lat prezydent Robert Mugabe nie zamierza oddać władzy. Oficjalnych wyników wciąż nie ma. Niezależni obserwatorzy, którzy policzyli głosy w blisko 500 z ponad 9 tys. punktów wyborczych, oświadczyli wczoraj, że według nich prezydencką elekcję wygrał kandydat opozycji były związkowiec Morgan Tsvangirai. Zdobył jednak tylko 49,4 proc. głosów, a to (...) »


1 kwietnia 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Festiwal Fair Trade - Wrocław

Do 9 kwietnia we Wrocławiu odbywać się będą imprezy w ramach Festiwal Fair Trade. Festiwal Fair Trade – Klub i kawiarnia "Złe wychowanie", pl. Kościuszki 12, Wrocław 27 marca – czwartek 8:00 – wernisaż i otwarcie wystawy Tomasza Grzyba, fotografa społecznie zaangażowanego – Indianie z Chiapas i Indianie wenezuelscy 18:30 pokaz filmu „Tierra de mujeres” o kobietach zapatystowskich. Po filmie dyskusja. 29 marca – sobota – Warsztaty: 10.00-12.30: (...) »


31 marca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Fragment programu o polskiej pomocy rozwojowej

Poniższy film jest fragmentem programu "Polska Racja" wyemitowanego w TV Polonia 20 listopada 2007 roku. Program m.in. traktował o zasadności udzielania pomocy rozwojowej krajom biedniejszych. Pod filmem mały przyczynek do dyskusji. Cytat z filmu: "Polska, samodzielnie i w ramach Unii przeznacza coraz więcej pieniędzy na pomoc rozwojową. W 2006 roku były to 922 mln zł" Pytanie, które należy zadać czy Oficjalna Polska Pomoc Rozwojowa (...) »


31 March 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Major donors failing Afghanistan due to $10bn aid shortfall

Forty per cent of aid spending returns to rich countries in corporate profits and consultant costs The prospects for peace in Afghanistan are being undermined because Western countries are failing to deliver on their promises of aid to the tune of $10bn and because aid going to the country is used ineffectively, according to a new report written by ACBAR, an alliance international aid agencies working in Afghanistan. Read the (...) »


27 marca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Zamieszki w Tybecie - marzec 2008

Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Chinach, Tybet zamienił się w twierdzę. 10 marca 2008, w 49 rocznicę nieudanego powstania tybetańscy mnisi rozpoczęli zamieszki. W regionie Tybetu, napięta sytuacja panuje od 1949 roku kiedy Chiny anektowały Tybet. Wg oceny specjalistów trwające od początku marca zamieszki są największe od 20 lat. Powody zamieszek w Tybecie Wg analiz, powodem zamieszek nie są jedynie dążenia (...) »


26 marca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym – czy to się może opłacać?

2 kwietnia w Warszawie odbędzie się debata pt.: „Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym – czy to może się opłacać?”, która będzie połączona z predzentacją raportu Green Alliance pt. „Investing in Our Future: a European Budget for Climate Security”. Zmiany klimatyczne stawiają pod znakiem zapytania nasz przyszły rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo. Mogą być jednak także źródłem dynamicznego rozwoju niektórych sektorów gospodarki, w tym zwłaszcza (...) »


26 marca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Spotkanie ws. „Wolontariat polska pomoc 2008”

Departament Współpracy Rozwojowej MSZ zaprasza przedstawicieli organizacji zainteresowanych udziałem w konkursie Ministra Spraw Zagranicznych na realizację zadania „Wolontariat polska pomoc 2008" na robocze spotkanie informacyjne. Pierwsza część spotkania będzie poświęcona przedstawieniu założeń i najważniejszych zagadnień dot. przygotowań wniosku projektowego. W drugiej części pracownicy DWR MSZ udzielą odpowiedzi na pytania uczestników (...) »


26 marca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Forum Współpracy Ministra Spraw Zagranicznych z Organizacjami Pozarządowymi

MSZ organizuje 27 marca br. Forum Współpracy Ministra Spraw Zagranicznych z Organizacjami Pozarządowymi. Wg organizatorów, forum ma być nowym sposobem komunikacji z sektorem pozarządowym. Spotkanie ma służyć także uzgodnieniu nowoczesnych narzędzi współpracy MSZ z organizacjami. Z racji tego, że będziemy brali udział w Forum, po spotkaniu opublikujemy informacje na temat jego przebiegu. Poniżej program Forum w formacie (...) »


6 marca 2008 ● Dominik Paszkiewicz

1% procentuje! 5 x “Butterfly” dla Tafi Mador w 2007!

Zeszłoroczny 1% Waszego podatku oraz dochód z imprezy 4 MAMA AFRICA zaprocentowały dla kobiet wspólnoty Tafi Mador w Ghanie. Za zebrane pieniądze kupiliśmy pięć ślicznych maszyn Butterfly (4 zwykłe i jeden overlock). Po odbiór przesyłki do Akry przyjechał szef wioski Togbe Adjah Kofi V. 5 maszyn dla Tafi Mador W 2006 r. Polska Zielona Sieć podjęła wyzwanie pomocy mieszkańcom wspólnot Tafi w południowo-wschodniej Ghanie (region Volta). (...) »


28 lutego 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Pomoc niezupełnie rozwojowa

Czytam właśnie publikacje Departamentu Współpracy Rozwojowej. Jednostka ta powstała jesienią 2005 roku w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a odpowiada między innymi za planowanie i koordynację polskiej pomocy rozwojowej. Powszechnie uznanym celem pomocy rozwojowej jest poprawa sytuacji ludzi żyjących w ubóstwie poprzez umożliwienie im dostępu do podstawowych dóbr i usług – od wody pitnej, poprzez opiekę lekarską, po szkoły – i/lub wyposażenie (...) »


28 lutego 2008 ● Dominik Paszkiewicz

IGO organizuje spotkanie: Kodeks obrazów i przesłań dotyczących krajów Południa

Zaproszenie dla organizacji zajmujących się edukacją globalną, współpracą rozwojową, krajami globalnego Południa. Interesujesz się sprawami globalnymi i nie jest Ci obojętny wizerunek krajów Południa przedstawiany w Polsce? Chcesz aktywnie uczestniczyć w tworzeniu rzetelnych informacji i obrazów? Chcesz przyłączyć się do koalicji organizacji przestrzegających zasad etycznego przedstawiania ludzi i informacji? IGO zaprasza na spotkanie "Kodeks (...) »


27 lutego 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Kenia – negocjacje w toku

Ostatnie doniesienia na temat sytuacji w Kenii wskazywały, że sytuacja wydaje się poprawiać. Negocjacje między prezydentem a opozycją Negocjacje między prezydentem Mwai Kibaki a przywódcą opozycji Raila Odinga prowadzone przez byłego sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana po kilku tygodniach progresu utknęły jednak w martwym punkcie. Negocjatorzy mówią, że sporne strony muszą teraz podjąć serię trudnych decyzji dotyczących podziału władzy. (...) »


27 lutego 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Droga do Indii

"Fair trade is an organized social movement and market-based model of international trade which promotes the payment of a fair price as well as social and environmental standards in areas related to the production of a wide variety of goods. The movement focuses in particular on exports from developing countries to developed countries, most notably handicrafts, coffee, cocoa, sugar, tea, bananas, honey, cotton, wine, fresh fruit, (...) »


27 lutego 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Z Microsoftu do Ghany

Po 10 latach pracy w Microsofcie Patrick Awuah wrócił do ojczystej Ghany i został jednym z założycieli mały uniwersytet sztuk wyzwolonych, którego celem jest kształcenie pokoleń liderów afrykańskich. Pierwsi studenci ukończyli naukę w 2006 roku Polecamy gorąco przemówienie Patricka, które pokazuje, że istnieją sposoby na to by zmieniać świat u podstaw. Jedną z głównych tez Patricka jest to, że nie można zmieniać kraju gry brakuje liderów. Nie chodzi (...) »


26 lutego 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Spotkanie grupy roboczej ds. monitoringu polskiej pomocy zagranicznej

24 lutego br. w siedzibie Grupy Zagranica odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. monitoringu polskiej pomocy zagranicznej działającej przy Grupie Zagranica Celem spotkania było ustalenie planu działania na rok 2008 oraz celów ogólnych, które powinny przewodzić działaniom grupy monitoringowej. Tematy ogólne spotkania Rozmowa na temat aktywizacji członków Grupa Zagranica do działań związanych z monitoringiem. Rozmawialiśmy na temat pozyskiwania (...) »


22 lutego 2008 ● Dominik Paszkiewiczkomentarze (6)

Namioty nadziei - dołącz się do akcji!

Namioty nadziei to akcja symbolicznej solidarności z cierpiącymi mieszkańcami Darfuru, którzy od pięciu lat wegetują w obozach. Czym są namioty nadziei? Akcja polega na pomalowaniu płóciennego namiotu, czyli takiego w jakim żyją uchodźcy z Darfuru, może to także być płachta płótna – duży baner. Namiot powinien być malowany kolektywnie w ciepłej i wielopokoleniowej atmosferze. Podstawowym celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa i władz (...) »


22 lutego 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Forum on Food, Trade and Agriculture - CONCORDE

CONCORDE zaprasza na pierwsze “Forum on Food, Trade and Agriculture”, które odbędzie się w poniedziałek 10 marca i wtorek 11 Marca w Brukseli. Cele forum FTA podniesienie świadomości członków oraz aktywizacja dyskusji na przecięciu problematyki żywność-rolnictwo-handel; praca nad podniesienim jakości projektów CONCORDE w tej tematyce; Na forum mile widziani są “nowi uczestnicy”, którzy chcą wziąć udział w projektach realizowanych przez (...) »


18 lutego 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Prezentacja raportu: The Perspectives on Trade and Poverty Reduction

Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz German Marshall Fund of the United States zapraszają na prezentację raportu The Perspectives on Trade and Poverty Reduction oraz debatę ’The Development Interest in Reform of the European Union’s Common Agricultural Policy’. Prezentacji dokonają Joe Guinan i Michał Baranowski z Transatlantic Center GMF US w Brukseli. W debacie wezmą udział Piotr Serafin - Podsekretarz Stanu w UKIE, Alan Matthews – (...) »


14 February 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Practical Aid Watch workshop - March, 18-19

Practical “Aid Watch” workshop for Czech, Slovak and Polish aid monitoring groups Polish Green Network Where/when: March, 18-19, Kraków, Poland Working language: English Organized by: Polish Green Network, www.globalnepoludnie.pl Supported by: Grupa Zagranica Aidwatch Working Group and Czech NGDO platform FoRS »


14 lutego 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Warsztat Aid Watch - 18./19. Marca

W Krakowie w dniach 18-19 Marca odbędzie się warsztat "Aid Watch". W warsztacie wezmą udział uczestnicy z Czech, Słowacji i Polski. Warsztat jest organizowany przez Polską Zieloną Sieć. Warsztat odbędzie się w języku angielskim. »


14 February 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Like it or lump it – the truth behind EU aid

What follows is a true story. An EU consultancy wins a contract in the western Balkans. It is stipulated that a specialised engineer with at least 15 years’ experience must be one of the key senior experts for the entire duration of the project, of around 80 days. The consultancy receives for this expert’s services around €800 per day, lump. ‘Lump’ means all expenses (accommodation, food, etc) are included. It is administratively (...) »


13 lutego 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Like it or lump it – the truth behind EU aid

Poniżej historia o tym, że środki pomocowe niestety nie zawsze są pożytkowane tak jak powinny. Tekst sygnalizuje także, jakie różnice poziomem życia i zarobkami dzielą "Zachód" i "Południe". What follows is a true story. An EU consultancy wins a contract in the western Balkans. It is stipulated that a specialised engineer with at least 15 years’ experience must be one of the key senior experts for the entire duration of the project, of around (...) »


11 lutego 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Konkurs "Pomoc zagraniczna 2008"

MSZ ogłosił otwarty konkurs na realizację zadania "Pomoc zagraniczna 2008". Zadanie dotyczy realizacji projektów pomocowych, które zgodne są z "Programem polskiej pomocy zagranicznej udzielanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2008". Środki finansowe przeznaczone w tym roku na realizację programów wynoszą 25 000 000 PLN. Każda organizacja może składać kilka wniosków, a każdy wniosek może dotyczyć więcej niż jednego beneficjenta. Ostateczna data (...) »


11 lutego 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Program polskiej pomocy zagranicznej 2008 - opublikowany przez MSZ

Na stronie Polska pomoc MSZ ukazał się “Program polskiej pomocy zagranicznej 2008”. W tym 22-stronicowym dokumencie MSZ przedstawia szczegółowo plan podziału środków pomocowych. Dokument ten jest także – jak piszą jego autorzy – planem operacyjnym, który łamie dotychczasową konwencję konstruowania planów ramowych. Wprowadzeniem do dokumentu niech będzie cytat ze wstępu do “Programu...”. W roku 2008 na zewnętrzne działania pomocowe (...) »


8 lutego 2008 ● Dominik Paszkiewicz

Spotkanie informacyjne "Pomoc zagraniczna 2008"

19 lutego, o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie zorganizowane przez Departament Współpracy Rozwojowej MSZ dla wszystkich przedstawicieli organizacji zainteresowanych udziałem w konkursie na realizację zadania "Pomoc zagraniczna 2008". Program spotkania Pierwsza część spotkania - założenia konkursu i problematyka przygotowania wniosku konkursowego; Druga część spotkania - indywidualne odpowiedzi (pracowników MSZ) na pytania zainteresowanych. (...) »


28 listopada 2006 ● Dominik Paszkiewicz

Warto pomagać?

W związku z przystąpieniem naszego kraju do Unii Polska powinna znacznie zwiększyć swą pomoc dla krajów biedniejszych. Badania opinii publicznej przeprowadzone przez TNS OBOP w 2005r. pokazały, że statystycznie co czwarty Polak skłania sie ku opinii, że Polska nie powinna wspomagać rozwoju krajów słabiej rozwiniętych. Dlaczego Polska powinna pomagać najbiedniejszym krajom świata? Czy to pytanie jest w ogóle dobrze postawione? Może nie powinniśmy (...) »


28 lutego 2006 ● Dominik Paszkiewicz

Polska pomoc rozwojowa

Polska ODA (z ang. official development assistance) - oficjalna pomoc rozwojowa Polski to suma pieniędzy, jaką nasz kraj przekazuje rocznie w ramach darowizn i pożyczek (których minimum 25% wartości stanowi darowizna) krajom rozwijającym się. Darowizny i kredyty na cele wojskowe nie są zaliczane do Oficjalnej Pomocy Rozwojowej. Warunkiem zaklasyfikowania pomocy jako Oficjalnej Pomocy Rozwojowej jest także, aby kraj-biorca pomocy znajdował (...) »


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć