Demokracja, nie samo bogactwo, wygrywa z nędzą

Studium 30 narodów the Sustainable Governance Indicators (SGI), opublikowane przez niemieckie the Bertelsmann Stiftung, zaskakuje swoimi wynikami – największe efekty w walce z nędzą mają dobrze zarządzane, demokratyczne kraje, a nie te bogate. Norwegia prowadzi w przeprowadzonych badaniach wraz z innymi skandynawskimi krajami, a także Nową Zelandią, Kanadą i Holandią.

Wyżej wymienione kraje nie tylko świetnie realizują zasadę demokracji, lecz także dobrze radzą sobie z poziomem edukacji, ochrony środowiska i zwalczaniem bezrobocia.

Badania pokazują, że kluczem do poradzenia sobie z globalizacją nie jest wzrost gospodarczy czy warunki społeczne, lecz trudna “sztuka demokracji”.

Kraje, w których wszystkie grupy społeczne miały możliwość zabrania głosu w kwestiach polityki, według raportu “osiągały wyraźnie bardziej zrównoważone politycznie rezultaty”.

“Wśród krajów OECD nie tyle wzrost ekonomiczny, co zapewniony udział społeczeństwa w rządzeniu, gwarantować może sprawiedliwość społeczną.” mówią autorzy badań.

Bogate, wysoko rozwinięte kraje takie jak Stany Zjednoczone, czy Japonia nie wykazują większej sprawiedliwości społecznej, niż gospodarczo mniej rozwinięte kraje, jak np. Polska. Badanych było 30 członków OECD.

Co ciekawe, w ostatniej piątce znalazły się takie kraje jak Włochy, Polska i Grecja.

[*Polska od dawna promuje swoje doświadczenia transformacji i rozwoju demokracji, jako gotowe do dystrybucji w mniej rozwiniętych krajach. Prezentowane badania pokazują, że jest to trafny wybór - który jednakże przydałby się nie tylko w krajach Europy Wschodniej. Zwalczanie ubóstwa np. w Afryce, może stać się również naszym udziałem - rozwój demokracji przez budowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Afryki jest wyzwaniem, które z pewnością powinno być przez Polskę podjęte w ścisłej współpracy z administracją i organizacjami pozarządowymi tych krajów.*]

Więcej informacji o badaniach na stronie Bertelsmann Stiftung: http://www.bertelsmann-stiftung.de/...Dodaj komentarz — zapraszamy do dyskusji!

 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć