Debaty o afrykańskich surowcach, Warszawa

Polska Zielona Sieć we współpracy ze Studenckimi Kołami Naukowymi organizuje w 5 miastach w Polsce (Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań, Szczecin) międzypokoleniowe debaty uniwersyteckie. Ich głównym tematem są afrykańskie surowce, bez których mieszkańcy bogatych krajów nie wyobrażają sobie rozwoju. Jaki faktycznie jest ich wpływ na rozwój poszczególnych państw?

Celem organizowanych spotkań jest wyjaśnienie studentom i seniorom zależności zachodzących pomiędzy państwami różnych regionów świata. Chcemy pokazać, codzienny, bezpośredni wpływ Europejczyków i Afrykańczyków na siebie nawzajem. Wytłumaczyć, dlaczego dzieląc świat na kraje biedne i bogate wolimy używać określeń „Globalna Północ” i „Globalne Południe” oraz na przykładach przedstawić zjawisko tzw. „klątwy surowcowej”.

W naszym kraju wciąż niewiele mówi się o tym, dlaczego rozwój państw Afryki jest taki trudny oraz dlaczego ich mieszkańcy wciąż zmagają się z tak podstawowymi problemami jak brak wody i pożywienia, brak szkół i pracy czy brak demokratycznych rządów.

Pochodzący z Somalii brytyjski miliarder Mo Ibrahim, który ustanowił nagrodę dla afrykańskich przywódców za dobre rządy, w tym roku ponownie nie miał komu wręczyć 5 mln dolarów.

Co jest tego przyczyną? Takie warunki życia nie biorą się z braku bogactwa, tylko często z negatywnego wpływu globalizacji, globalnych powiązań między państwami bogatymi i biednymi oraz wciąż zbyt małej świadomości ludzi. Paliwa kopalne, kamienie szlachetne, rzadkie metale czy nawet odnawialne źródła energii – Afryka wręcz kipi od ich ilości. A co mają z tego jej mieszkańcy?

Podczas spotkania, na które oprócz studentów bardzo serdecznie zapraszamy słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku, mamy nadzieję wywołać dyskusję na wspomniane tematy globalne oraz poznać punkt widzenia młodszych i starszych studentów.

Pierwsza z cyklu 5 debat uniwersyteckich odbędzie się w Warszawie

Debata organizowana we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Uniwersytetu Warszawskiego „Notabene” odbędzie się 15. Listopada 2012r. w sali nr 200 budynku samorządu studentów UW (kampus centralny UW).

Debata rozpocznie się o godzinie 12:30 pokazem 20. minutowego filmu dokumentalnego, po którym przewidziane jest wystąpienie eksperta a następnie dyskusja i drobny poczęstunek dla uczestników spotkania.
Wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy!

terminy kolejnych debat:
21. listopada w Łodzi,
26. listopada w Szczecinie,
4. grudnia w Poznaniu,
12. grudnia w Krakowie 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć